Az ashwagandha gyógynövényt hagyományosan az indiai és az ayurvédikus gyógyászatban használják. A növény gyökere rengeteg hatóanyagot(1) tartalmaz, mint például a withanolidek, az alkaloidok, a szteroidok, valamint az aminosavak és a glikozidok. A gyógynövény főleg adaptogénként(2) ismert, amely azt jelenti, hogy segíthet a szervezetnek alkalmazkodni a stresszhelyzetekhez, egyensúlyba tarthatja az idegrendszert.
Az ashwagandha gyökérnek számos más jótékony hatása is lehet, mint az immunrendszer támogatása az őszi és téli időszakban, de növelheti az energiaszintet, valamint gyulladáscsökkentő hatásokkal rendelkezhet.
Az adaptogén(2) gyógynövény az élet számos területén segítséget nyújthat. A teljesítményfokozó hatása többféle mechanizmusok keresztül megvalósulhat. Képes lehet csökkenteni a stresszt és a szorongást(3). A krónikus stressz pedig tudniillik, jelentős hatással lehet a teljesítményre, az általános jólétre. Az ashwagandha támogatja a stresszreakciók szabályozását, a stresszhormonokat, például a kortizol szintjének csökkentésében(4).
A teljesítményfokozó ashwagandha pozitív hatással lehet az energia szintre, valamint a kitartásra. Ez a hatás részben az adaptogén tulajdonságának köszönhető, amely segíthet a szervezetnek alkalmazkodni a különféle stresszorokhoz, növelve ezzel az általános energiaszintet. Emellett hatással lehet a hormonális egyensúlyra(5), beleértve a tesztoszteron, valamint a kortizol szinteket is. Ezeknek a hormonoknak a szabályozása fontos lehet a teljesítmény, a libidó, valamint az izomtömeg növelése, illetve a stresszkezelés szempontjából.
Az ashwagandha immunerősítő (6) hatását részben az adaptogén tulajdonságai révén fejti ki. Olyan hatóanyagokat tartalmaz, amelyek közvetlenül támogathatják az immunrendszer működését. Az egyik ilyen a withanolidek(7), amely a gyógynövény gyökér részében található meg. A gyulladáscsökkentő(8) és immunmoduláló lehetséges hatásának köszönhetően befolyásolhatja a fehérvérsejtek aktivitását, növelve ezzel az immunrendszer hatékonyságát.
Hatással lehet továbbá az immunrendszer sejtes és humorális komponenseire, ami azt jelenti, hogy képes lehet befolyásolni a fehérvérsejtek működését, beleértve a T-sejteket, a B-sejteket, valamint az NK (természetes ölő) sejteket egyaránt(9). Ezek mindegyike fontos szerepet játszik az immunválaszban.
Az ashwagandha antioxidánsokat(10) tartalmazhat, mint a superoxid-dismutáz (SOD), glutation és a kataláz. Az antioxidánsok segíthetnek megvédeni a sejteket a szabad gyökök károsodásától, támogatva ezzel az immunrendszer egészségét.
Végül, de nem utolsó sorban, glikoproteineket(11) tartalmazhat, amelyek hatással lehetnek a fehérvérsejtek működésére, valamint az immunrendszerre egyaránt. Ezek olyan fehérjék, amikhez cukor molekulás kapcsolódnak. Részt vesznek a sejtek felismerésében, valamint a sejtfelszíni kölcsönhatásokban. Az immunrendszer sejtjei, mind a fehérvérsejtek, azonosítják és kölcsönhatásba lépnek más sejtekkel. A glikoproteinek ebben a folyamatban támogathatják őket(12).
Ezek a fehérjék részt vehetnek továbbá az immunsejtek működésének szabályozásában. Az említett fehérje-cukor komplexek jelzőként működhetnek, amelyek információt küldenek az immunrendszer sejtjeihez, így aktiválódhatnak vagy éppen inaktívak maradnak, ha arra van szükség.
A glikoproteinek részt vesznek továbbá az antigének felismerésében, illetve az immunválasz kialakításában(12). Az immunrendszer az antigéneket azonosítja, majd reagál rájuk, így nagy szükség van ezeknek a fehérjéknek a segítségére.
Végül, de nem utolsó sorban az ashwagandha segíthet javítani az alvás minőségét(17), csökkenteni az alvászavarok gyakoriságát, amire nagy szükség van azok számára, akik gyakran küzdenek stresszkezelési gondokkal.
Az ashwagandha stressz ellen is bevethető, mivel adaptogén gyógynövényről van szó, így a szervezet könnyebben megküzd a stresszhelyzetekkel(13), ezáltal sokkal nyugodtabbak és kiegyensúlyozottabbak lehetünk. Az ashwagandha támogatja a stresszhormonokat, csökkentheti a kortizolt, ennek köszönhetően pedig könnyebben alszunk el, kevesebbszer ébredünk fel, így kipihentebben kezdhetjük meg a következő napot.
A rossz alvás(18) károsan hathat a szervezetre és a teljesítményre. Fáradtan nem tudunk megfelelően koncentrálni, csökken a szellemi teljesítményünk, emelkedik a stressz szintünk. Az elégtelen alvás negatívan befolyásolhatja a kognitív funkciókat, beleértve a döntéshozatalt és a memóriát. Az alváshiány ráadásul gyengítheti az immunrendszert, növelve ezzel a fertőzések és betegségek kockázatát. Az immunrendszer megfelelő működése pedig kulcsfontosságú az egészség fenntartásában.
Ami pedig a gyógynövény állóképesség növelő hatását(19) illeti, olyan hatóanyagokat tartalmaz, amelyek segíthetnek abban, hogy jobban bírjuk a ránk nehezedő nyomást. Az adaptogén tulajdonsága miatt segíthet alkalmazkodni a stresszes körülményekhez, hasznos lehet fizikai és mentális stressz elleni védelemben, hozzájárulva ezzel az állóképesség javulásához.
A teljesítményfokozó ashwagandha emellett növelheti az energia szintet(20), csökkentheti a fáradtságot, ezáltal azok, akik rendszeresen fogyasztják, jobban teljesíthetnek a fizikai aktivitást igénylő sportokban, munkákban. Mindezt főleg a gyökereiben található withanolideknek, alkaloidokban, és egyéb antioxidánsoknak köszönhetjük.
Lepsényi Veronika (megerősített tulajdonos) –
Alvászavarra kezdtem szedni, elég hatásos, de nem a kedvenc izvilágom.