A maca (Lepidium meyenii) egy évelő növény, a keresztesvirágúak családjába tartozik. Az Andokban, főleg Peru területén őshonos. A maca gyökerét igen fontos a helyi közösségek számára, azonban évek óta egyre nagyobb népszerűségnek örvend a világ minden táján.
Hogyan hat a maca a szervezetünkre?
A maca gyökér magas tápanyag tartalma miatt ennyire hasznos a szervezet számára. Tele van fehérjékkel, rostokkal, vitaminokkal, valamint ásványi anyagokkal (1). Emellett adaptogén tulajdonságai révén segíthet a szervezetnek alkalmazkodni a stresszhelyzetekhez(2) és kiegyensúlyozni a hormonális szintet. Amellett tehát, hogy támogatja a szervezetünk egészséges működését, növelheti az energiát, az állóképességet, stresszoldó hatással rendelkezhet, emellett hatékony immunerősítő(3) lehet a téli időszakban.
Ahogy említettük, a maca gyökér számos fontos tápanyagot tartalmazhat, amelyek hozzájárulhatnak az egészséghez és a jóléthez. Ide tartoznak a vitaminok, hiszen a maca gazdag B-vitaminokban, mint a B1 (tiamin), a B2 (riboflavin), B3 (niacin), B6 (piridoxin), valamint a B12 (kobalamin)(4). Ezek szerepet játszhatnak az energiatermelésében és az idegrendszer megfelelő működésében. Erősítheti az immunrendszert, ezáltal sokkal kevésbé lehetünk fogékonyak a különféle szezonális és egyéb betegségekre.
A maca olyan ásványi anyagokat tartalmaz(1), mint a cink, a vas, a kalcium, a magnézium vagy éppen a foszfor. Ezek az ásványi anyagok igen fontosak az egészséges csontok, fogak és vérképzés szempontjából. Menopauza(5) idején főleg lényeges, hogy minden ásványi anyagot megkapjon a szervezetünk, hiszen ilyenkor különösen érzékenyen reagál a szervezetünk a hiányra.
A növény továbbá fehérjében gazdag, tartalmazza az összes esszenciális aminosavat, ami fontos az egészséges fehérjeszintézishez. A benne található rostok segíthetik az emésztést, illetve a bélrendszer egészségét. A rosttartalma hozzájárulhat a könnyed emésztéshez(1). A maca gyökér hatásai tehát szinte mindenre kiterjednek.
A maca gyökér fontosságát a menopauza idején több tényező befolyásolja. Ez az időszak egy természetes életszakasz a nők életében, amely általában 45 és 55 éves kor között következik be. Ilyenkor a hormonok egyensúlya megváltozik, ami számos tünettel járhat, mint hőhullámok, alvászavarok, hangulatingadozás, száraz bőr, valamint a csontsűrűség csökkenése(5).
A növény gyökerét hagyományosan energiaforrásként használtak, de emellett segíthet a hormonális egyensúly támogatásában is. Kutatások bizonyítják, hogy a maca gyökere befolyásolhatja a hormon szintézisét, kiegyensúlyozhatja a hormonális rendszert. Ezért a nők használhatják a menopauza tüneteinek enyhítésére (6). Ugyanúgy, ahogy a hőhullámok elkerülésére is, hiszen hőszabályozó tulajdonsága révén segíthet a kellemetlen panaszok kezelésében.
A maca gyökér hozzájárulhat a fáradtság és kimerültség enyhítéséhez, energiatermelő hatása különösen hasznos lehet ebben az életszakaszban(7). Nem beszélve arról, hogy a menopauza idején a női szervezet ösztrogén termelése csökken, ami érinti a csontsűrűséget is.
A maca gyökér alkalmidokban(8) gazdag, amelyek olyan növényi vegyületek, amik szerepet játszhatnak az immunrendszer és az endokrin rendszer támogatásában. Tartalmaz még glikozidokat(9), amelyeknek hormonszerű hatásuk lehet, hozzájárulva ezzel a hormonális egyensúlyhoz. Ezek olyan vegyületek, amelyek cukor részt (glikon) és nem cukor részt (aglikon vagy genin) tartalmaznak. A maca gyökérben található glikozidok szerepet játszhatnak az anyagcsere szabályozásában, emellett gyulladáscsökkentő és immunerősítő(10) tulajdonságokkal rendelkezhet.
Bizonyos glikozidok hatással lehetnek a szív- és érrendszerre(10), sokszor használták már szívelégtelenség kezelésére. Néhány fajtája antioxidánsok(11) is lehetnek, amelyek védelmet nyújthatnak a sejteknek a káros szabad gyökök ellen.
A glikozidoknak rákellenes tulajdonságai lehetnek, amelyek gátolhatják a rákos sejtek növekedését vagy elősegíthetik a daganatok visszafordítását(12).
Végül, de nem utolsó sorban pedig néhány növényi glikozid (amik a maca gyökérben is megtalálhatóak) képesek befolyásolni a hormonokat(13), például az endokrin rendszerre gyakorolt hatásokon keresztül.
Végül, de nem utolsó sorban a maca bővelkedik flavonoidokban(14), amik antioxidáns hatásukról ismertek. Ezek segíthetnek a szervezetben zajló oxidatív stressz elleni védelemben.
A maca gyökér összetevői között megtalálható flavonoidok képesek lehetnek befolyásolni a hormonok szintézisét, kiegyensúlyozni a hormonális egyensúlyt. Ezen hatásáról már korábban, a menopauza bekezdésben részletesebben beszámoltunk.
Fontos tudni, hogy a növény hosszú ideje ismert afrodiziákum, ebben a flavonoidok is szerepet játszanak. Néhány kutatás azt sugallja, hogy a maca gyökér fogyasztása javíthatja a szexuális teljesítményt(15), mérsékelheti a libidó csökkenésével járó problémákat. Nem beszélve arról a tényről, hogy segítheti a sejtek energiatermelő folyamatait(16), ami energiaszint növekedéshez vezethet.
Ezen összetevők és hatóanyagok kombinációja adhatják a maca gyökér és maca por potenciális egészségügyi előnyeit. A növény kiváló megoldás lehet immunerősítésre, hormon szabályozásra, stresszoldásra, vagy éppen az állóképesség és a teljesítmény növelésére.
A maca támogatást nyújthat a hangulat és a mentális egészség javítására. A gyökere segíthet megbirkózni a stresszel, a szorongással azáltal, hogy egyensúlyba hozza az agy vegyi anyagait és védi a neutronokat. Egyes tanulmányok kimutatták, hogy a növény javíthatja a hangulatot, a memóriát(17), emellett könnyebben megy vele a tanulás.
Mivel adaptogénnek tekinthető, így segíthet a szervezetnek, hogy jobban reagáljon a stresszre, támogathatja az egészséges stresszválaszokat. Egy hat hetes kutatásból(18) kiderült, hogy a kivonata szignifikánsan csökkentheti a kortikoszteron szteroid hormon szintjét. Ez a mellékvesekéregben termelődik és alapvetően más szteroid hormonok termelése során keletkező hormon. Ebből képződik a pregnenolon, amiről nemrég kiderült, hogy neuroprotektív és neuroregeneratív hatást fejt ki a szervezetben. Ezért nemcsak védi az idegeket, hanem biztosítja a sérült idegsejtek helyreállítását is.
A pregnenolon pozitív hatással van az alvásra, hiszen aktiválja a GABA receptorokat(19). A pihentető alvás pedig tudniillik, hogy pozitívan befolyásolja a stresszreakciókat, könnyebben vesszük fel a harcot a mindennapi problémákkal szemben.
Az említett kutatásban(18) a maca kivonatról kiderült, hogy antidepresszáns-szerű hatást mutatott ki, hiszen aktiválhatja a dopaminerg rendszereket, valamint mérsékelheti az oxidatív stresszt.
Bogdán Imre (megerősített tulajdonos) –
Nagyon jó az ize, bár elöször vizzel próbáltam, azóta teába, joghurtba kevertem. Fizikai és mentális állapotom sokat javult!
Lepsényi Veronika (megerősített tulajdonos) –
2 éve szedek maca gyökér port alapvetően a fizikai és a szellemi teljesítménynövelő hatása miatt. Nekem bevállt 🙂
bioweb4576 (megerősített tulajdonos) –
Évek óta szedek Maca gyökér port, egyik kedvenc, páromat is rábeszéltem. Ajánlom a terméket. szuper, finom az íze.
Labant Csaba (megerősített tulajdonos) –
Kellemes édes íze van.