A pajzsimirigy alulműködés akkor fordul elő, ha a szervezet nem termel elegendő pajzsmirigyhormont. A pajzsmirigy egy kicsi, pillangó alakú mirigy, amely a nyak elején helyezkedik el. Hormonokat szabadít fel, amelyek segítik a szervezetet az energia szabályozásában és felhasználásában.
A pajzsmirigy felelős a test szinte minden szervének energiaellátásáért. Olyan funkciókat irányít, mint például a szívverés és az emésztőrendszer működése. Megfelelő mennyiségű pajzsmirigyhormon nélkül a szervezet természetes funkciói lassulni kezdenek.
Az alulműködő pajzsmirigy (hypothyreosis) meglehetősen gyakori állapot, és gyakrabban érinti a nőket, mint a férfiakat. Általában a 60 év feletti embereket érinti, de bármely életkorban elkezdődhet. Ez a rendellenesség rutinszerű vérvizsgálattal vagy a tünetek megjelenése után fedezhető fel.
A legtöbb kezelés az alacsony hormonszint mesterséges hormonokkal történő kiegészítésén alapszik. Ezek a hormonok helyettesítik azt, amit a szervezet nem termel önállóan, és segítenek normalizálni a szervezet működését.
Mik a pajzsmirigy alulműködés jelei és tünetei?
A hypothyreosis jelei és tünetei személyenként változnak. Az állapot súlyossága azt is befolyásolja, hogy mely jelek és tünetek jelentkeznek és mikor. A tüneteket is néha nehéz azonosítani.
A korai tünetek közé tartozik a súlygyarapodás és a fáradtság. Mindkettő gyakoribbá válik az életkor előrehaladtával, függetlenül a pajzsmirigy egészségi állapotától. Lehet, hogy észre sem veszed, hogy ezek a változások a pajzsmirigy betegségéhez kapcsolódnak egészen addig, amig további tünetek nem jelennek meg.
A hypothyreosis leggyakoribb jelei és tünetei a következők:
- fáradtság
- súlygyarapodás
- puffadt, érzékeny arc
- depresszió, fokozott stressz
- székrekedés
- csökkent izzadás
- lelassult pulzus
- emelkedett vér koleszterinszint
- száraz bőr
- száraz, ritkuló haj
- hajhullás
- károsodott memória
- lassú anyagcsere
- emésztési zavarok
- termékenységi nehézségek vagy menstruációs változások
- izomgyengeség
- izom merevség, fájdalom, és érzékenység
- fájdalom és merevség az ízületekben
- rekedtség
A legtöbb embernél az állapot tünetei évek alatt fokozatosan gyarapodnak. Ahogy a pajzsmirigy egyre jobban lelassul, a tünetek könnyebben azonosíthatók. Természetesen sok ilyen tünet általában az életkorral is gyakoribbá válik.
Ha gyanítod, hogy tüneteid pajzsmirigy-probléma következményei, beszélj orvosoddal. Egy egyszerű vérvizsgálat során fény derülhet a problémára.
A pajzsmirigy alulműködés okai
A hipotireózis gyakori okait az alábbiakban ismertetjük.
Hashimoto pajzsmirigy-gyulladás
Az immunrendszert úgy tervezték, hogy megvédje a szervezet sejtjeit a behatoló baktériumok és vírusok ellen. Amikor ismeretlen baktériumok vagy vírusok lépnek be a szervezetbe, az immunrendszer erre válaszul sejteket küld, hogy elpusztítsa az idegen sejteket.
Néha a test összekeveri a normális, egészséges sejteket a behatoló sejtekkel. Ezt autoimmun válasznak nevezik. Ha az autoimmun választ nem szabályozzák vagy nem kezelik, az immunrendszer megtámadhatja az egészséges szöveteket. Ez súlyos egészségügyi problémákat okozhat, beleértve olyan állapotokat, mint a hypothyreosis.
A Hashimoto pajzsmirigy-gyulladás autoimmun állapot, és az Egyesült Államokban a pajzsmirigy alulműködés leggyakoribb oka. Ez a betegség megtámadja a pajzsmirigyet, és krónikus pajzsmirigy-gyulladást okoz. A gyulladás csökkentheti a pajzsmirigy működését.
Leggyakrabban a középkorú nőket érinti, de férfiaknál és gyermekeknél is előfordulhat. Ez az állapot öröklődhet is.
Pajzsmirigy túlműkődés kezelése
Ha a pajzsmirigy túl sok pajzsmirigyhormont termel, akkor hyperthyreosis néven ismert állapot áll fenn. Ennek az állapotnak a kezelése a pajzsmirigyhormon-termelés csökkentését és normalizálását célozza.
Néha a kezelés miatt a pajzsmirigyhormon szintje tartósan alacsony maradhat, ami gyakran előfordul például radioaktív jódterápia után.
A pajzsmirigy sebészeti eltávolítása
Ha az egész pajzsmirigyet eltávolítják a pajzsmirigy-problémák következtében, akkor hipotireózis alakul ki. Ebben az esetben életed végéig pajzsmirigy hormon pótló gyógyszerek szedésére lesz szükséged.
Ha csak a mirigy egy részét távolítják el, a pajzsmirigy továbbra is képes elegendő hormont termelni önmagában. A vérvizsgálatok segítenek meghatározni, hogy mennyi pajzsmirigy-gyógyszerre lesz szükséged.
Sugárkezelés
Ha fej-nyaki daganatot, limfómát vagy leukémiát diagnosztizáltak nálad, lehet, hogy sugárkezelésen estél át. Az ilyen állapotok kezelésére használt sugárzás lelassíthatja vagy leállíthatja a pajzsmirigyhormon termelését. Ez szinte mindig hypothyreosishoz vezet.
Gyógyszerek
Számos gyógyszer csökkentheti a pajzsmirigyhormon termelést, ami hypothyreosishoz vezethet. Ide tartoznak a pszichológiai állapotok, a rák vagy a szívbetegségek kezelésére használt gyógyszerek, például:
- lítium
- mitotane (Lysodren), egy mellékvese rák elleni gyógyszer
- interleukin-2 (IL-2)
- amiodaron (Pacerone), antiaritmiás gyógyszer
Melyek a hipotireózis kockázati tényezői?
A hypothyreosis kockázati tényezői a következők:
- a női nem
- a 60 év feletti életkor
- a családban előfordult pajzsmirigy alulműködés
- bizonyos autoimmun betegségek, például Sjögren -szindróma vagy 1 -es típusú cukorbetegség
Hogyan diagnosztizálható a hypothyreosis?
Két elsődleges eszközt használnak annak megállapítására, hogy fennáll-e a pajzsmirigy alulműködés: orvosi kiértékelést és vérvizsgálatokat.
Orvosi kiértékelés
A kezelőorvos alapos fizikális vizsgálatot és kórtörténeti vizsgálatot végez. Ellenőrzik a hypothyreosis fizikai jeleit, beleértve:
- száraz bőr
- lelassult reflexek
- duzzanat a nyakban
- lassabb pulzusszám
Ezenkívül orvosod megkér, hogy sorold fel a fennálló panaszaidat, mint például a fáradtságot, depressziót, székrekedést vagy állandó hidegérzést.
Ha a családban pajzsmirigybetegek vannak, jelezd orvosodnak a vizsgálat során.
Vérvétel
A vérvizsgálat az egyetlen módja annak, hogy kétségkívül megerősítsék a hypothyreosis diagnózisát.
A pajzsmirigy-stimuláló hormon (TSH) teszt azt méri, hogy mennyi TSH-t termel az agyalapi mirigye:
- Ha a pajzsmirigy nem termel elegendő hormont, az agyalapi mirigy növeli a TSH -t, hogy növelje a pajzsmirigyhormon-termelést.
- Ha pajzsmirigy alulműködésben szenvedsz, a TSH szintje magas lesz, mivel a szervezeted több pajzsmirigyhormon-aktivitást igyekszik serkenteni.
- Ha pajzsmirigy-túlműködésben szenvedsz, a TSH szintje alacsony lesz, mivel a szervezet megpróbálja megállítani a túlzott pajzsmirigyhormon-termelést.
A pajzsmirigy alulműködés diagnosztizálásában hasznos a tiroxin (T4) szintvizsgálata is. A T4 az egyik hormon, amelyet közvetlenül a pajzsmirigy termel. A T4 és a TSH tesztek együttesen segítenek a pajzsmirigy működésének értékelésében.
Ha alacsony a T4 szintje és a magas TSH szintje, pajzsmirigy alulműködés áll fenn. A pajzsmirigybetegségeknek azonban számos spektruma van. Az állapot megfelelő diagnosztizálásához más pajzsmirigy-működési vizsgálatokra is szükség lehet.
Milyen gyógyszerek állnak rendelkezésre a hypothyreosis kezelésére?
A hypothyreosis egész életen át tartó állapot. A legtöbb esetben gyógyszeres kezeléssel csökkenthetők vagy enyhíthetők a tünetek.
A hypothyreosis leginkább levotiroxin (Levoxyl, Synthroid) használatával kezelhető. A T4 hormon szintetikus változata lemásolja a pajzsmirigyhormon hatását, amelyet a szervezet normál esetben termelne.
A gyógyszert úgy tervezték, hogy megfelelő mennyiségű pajzsmirigyhormont juttasson vissza a vérbe. A hormonszint helyreállítása után a tünetek megszűnnek, vagy legalábbis sokkal kezelhetőbbek lesznek.
A kezelés megkezdése után néhány hétbe telik a változás megtapasztalása. Az állapot változásának nyomon követéséhez rendszeres vérvizsgálatokra lesz szükség.
Alternatív kezelések
Pajzsmirigyhormont tartalmazó állati kivonatok is rendelkezésre állnak, ezek a kivonatok a sertések pajzsmirigyéből származnak. T4-et és trijód-tironint (T3) is tartalmaznak.
Ezek az alternatív állatkivonatok gyakran inkonzisztens mennyiségben tartalmaznak hormonokat, és a vizsgálatok nem mutatták ki, hogy jobbak, mint a levotiroxin. Ezen okok miatt nem feltétlenül ajánlott rendszeres alkalmazásuk.
Ezenkívül mirigykivonatokat is vásárolhatsz néhány egészségügyi élelmiszerboltban. Ezeket a termékeket nem ellenőrzi és nem szabályozza az Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatal (FDA). Emiatt hatékonyságuk, legitimitásuk és tisztaságuk nem garantált.
Ezen termékek bármelyikét saját felelősségre alkalmazhatod. Azonban minden esetben tájékoztasd orvosod, ha úgy döntesz, hogy kipróbálod ezeket a termékeket, hogy ennek megfelelően módosíthassák a kezelést.
Ezeken kívül más kiegészítők is segíthetnek, mint például a szelén és B-vitamin.
Milyen szövődményei vannak a hypothyreosisnak?
A hypothyreosis szövődményei a következők:
- golyva
- idegsérülés
- perifériás neuropátia
- carpalis alagút szindróma
- csökkent vesefunkció
- obstruktív alvási apnoe
A hypothyreosis meddőséget vagy terhességgel kapcsolatos szövődményeket is eredményezhet.
Speciális étrend és életmód
Általánosan nincs meghatározott étrend a pajzsmirigy alulműködésben szenvedők számára. Azonban itt van néhány javaslat, amelyet szem előtt kell tartani:
Étkezz kiegyensúlyozottan
A pajzsmirigynek megfelelő mennyiségű jódra van szüksége a normál működéshez, de ehhez nem kell jódpótlót szedned.
A teljes kiőrlésű gabonafélékből, babból, sovány fehérjékből, valamint gyümölcsökből és zöldségekből álló kiegyensúlyozott étrend elegendő jódot biztosít.
Figyelj a szójabevitelre
A szója akadályozhatja a pajzsmirigyhormonok felszívódását. Ha túl sok szójaterméket iszol vagy eszel, előfordulhat, hogy az akadályozza a hormon felszívódását.
A szója megtalálható:
- tofuban
- vegán sajt és húskészítményekben
- szójatejben
- szójababban
- szója szószban
Kevesebb rost
A szójához hasonlóan a rost is zavarhatja a hormonok felszívódását.
A rost létfontosságú, ezért ne iktasd ki teljesen az étrendedből. Ehelyett inkább kerüld a gyógyszer bevételét megelőző néhány órán belül a magas rosttartalmú ételek fogyasztását.
Ne szedj pajzsmirigy gyógyszert más kiegészítőkkel
Ha a pajzsmirigy-gyógyszerek mellett más kiegészítőket vagy gyógyszereket is szedsz, próbáld meg őket különböző időpontokban bevenni. Más gyógyszerek befolyásolhatják a felszívódást, ezért a legjobb, ha a pajzsmirigy-gyógyszert éhgyomorra, más gyógyszerek vagy ételek nélkül veszed be.
A folyamatos fáradtság ellen
A gyógyszeres kezelés ellenére tapasztalhatsz folyamatos fáradtságot. Az alacsony energiaszint elleni küzdelem érdekében fontos a:
- minőségi alvás minden este
- gyümölcsben és zöldségben gazdag étrend
- stresszoldó technikák, például a meditáció és a jóga
Száraz bőr és haj
A szép bőr elősegítéséért különböző vitaminokkal tehetsz, a száraz és fakó haj ellen pedig a megfelelő hajápolás lesz a segítségedre! Mindezekért kívül, belül egyaránt kell tenned.
Hypothyreosis és a depresszió
Ha a pajzsmirigy által termelt hormonok szintje alacsony, a szervezet természetes funkciói lelassulnak. Ez különféle tüneteket okoz, beleértve a fáradtságot, a súlygyarapodást és még a depressziót is. Egy tanulmány megállapította, hogy a pajzsmirigy alulműködésben szenvedők 60 százaléka a depresszió bizonyos tüneteit mutatta.
Ha depressziót csak hypothyreosis okozza, akkor a hypothyreosis korrekciójával kezelni kell a depressziót.
Mi a hipotireózis hatása a terhességre?
Azok a nők, akik pajzsmirigy alulműködésben szenvednek és teherbe kívánnak esni, különleges kihívásokkal kell szembenézniük. A terhesség alatti alacsony pajzsmirigy-működés vagy ellenőrizetlen hypothyreosis a következőket okozhatja:
- anémia
- vetélés
- halvaszületés
- alacsony születési súly
- agyfejlődési problémák
- születési rendellenességek
Ezek azonban elkerülhetőek a rendszeres kontrollvizsgálattal és az orvosi utasítások betartásával.
Stressz és hypothyreosis
A stressz pajzsmirigyre gyakorolt hatása a szervezet anyagcseréjének lelassításában jelentkezik. Amikor a pajzsmirigy működése lelassul a stressz alatt, a trijód -tironin (T3) és a tiroxin (T4) hormon szintje csökken. Ezenkívül előfordulhat, hogy a T4 hormon T3-má való átalakulása nem következik be, ami magasabb fordított T3 szinthez vezet.
A laboratóriumi tesztek nem mindig tudják a megfelelő képet ábrázolni arról, hogyan érzi magát, és a gyógyszerek nem mindig tudnak lépést tartani a stressz okozta változásokkal. A krónikus stressz évekig problémákat okozhat a szervezetben, mielőtt a laboratóriumi vizsgálatok problémát mutatnának.
Stresszoldó tippek
Néhány egyszerű változtatás a mindennapi életedben segíthet a stresszkezelésben.
Helyes étkezés: az egészséges, kiegyensúlyozott étrend mindenkinek más. Általában napi 3 étkezést jelent tele gyümölcsökkel, zöldségekkel és fehérjékkel. Kezdd a reggelt egy tápláló reggelivel, ami alacsony cukortartalmú, de magas fehérje- és rosttartalommal bír. Az alkohol, a koffein és a cukor csökkentése az étrendben javítja az általános energiaszintet.
Ezenkívül ügyeljen arra, hogy elegendő időt szánj az étkezésre, ami segít a szervezetnek könnyebben megemészteni az ételt. Bár ez nehéz feladatnak tűnhet egy elfoglalt életmódban, a tested és a pajzsmirigyed megköszöni.
Vitaminok: érdemes megfontolni a pajzsmirigy-támogató vitaminok és ásványi anyagok hozzáadását a napi rutinhoz. Ezek lehetnek:
- szelén
- cink
- vas
- réz
- A-, B-, C- és E -vitamin
Ashwagandha: az ashwagandha stressz ellen rendkívül hatásos, a stresszhormon szintjének mérséklésével szabályozza a stresszt, biztonságosan és hatékonyan javítja az egyén stresszel szembeni ellenállását, és ezáltal az életminőséget.
Pihenés: szánj időt a gondolkodásra, meditációra, magadra! A kikapcsolódásnak számos módja van. Néhány ember számára a kézművesség jelenti a pihenést, míg másoknak elegendőek a különböző légzéstechnikák, a jóga vagy egyszerűen a friss levegő.
Lehet, hogy az összes stresszfaktort nem tudod kiiktatni az életedből, de a szervezet egészséges táplálékkal való támogatása, vitaminok és ásványi anyagok bevitele, megfelelő alvás és néhány relaxációs technika kipróbálása segíthet kiegyensúlyozni az általános egészséget és a pajzsmirigyet.
Források:
https://www.healthline.com/health/hypothyroidism/symptoms-treatments-more
https://www.healthline.com/health/hypothyroidism/stress-and-your-thyroid