Az E-vitamin, más néven tokoferol számtalan előnyéről ismert: erős antioxidáns, amely segít megvédeni a sejteket a károsodástól, fokozza az immunrendszer működését, csökkenti a szívbetegségek kockázatát, emellett hozzájárul a bőr egészségének fenntartásához.
Mi az az E-vitamin?
Az E-vitamin egy zsírban oldódó vitamin, amelynek többféle formája létezik, de ezek közül az alfa-tokoferol a legismertebb, hiszen az emberi szervezet csak ezt tudja hasznosítani. Az E-vitamin elsősorban az antioxidáns hatásairól ismert, amely azt jelenti, hogy megköti az úgynevezett szabad gyököket, amelyek károsíthatják a sejteket. A tokoferol segít fenntartani a bőr és szem egészséges állapotát, illetve erősíti a test természetes védekezési képességét a betegségekkel és a fertőzésekkel szemben.
Az E-vitamin jótékony hatásai
Antioxidánsként megvédi a sejteket a szabad gyököktől
Szabad gyökök a test természetes folyamatai során keletkeznek. Amikor sejtjeink a szabad gyököknek nevezett molekuláknak vannak kitéve, gyorsított öregedési folyamat megy végbe a testben. A szabad gyökök károsítják és lebontják az egészséges sejteket, ugyanakkor hozzájárulhatnak a szívbetegség és a rák kialakulásához is. A tokoferol erős antioxidánsként csökkenti a szabad gyökök által okozott károsodást, lelassítja sejtjeink öregedési folyamatát és erősíti az immunrendszerünket is.
Csökkenti a szívbetegségek kockázatát
Számos kutatás igazolta, hogy az E-vitamin szabadgyök-gátló hatása által védi a szív koszorúereit, így csökkenti az érelmeszesedés kockázatát. Az E-vitamin emellett tokotrienoloknak nevezett vegyi anyagokat is tartalmaz, amelyek csökkenthetik a koleszterinszintet és megakadályozhatják a vérrögképződést.
Jót tesz a bőrnek
Az E-vitamin számos bőrápolási készítményben benne van, ugyanis bizonyítottan pozitív hatással van a bőrünkre. Egyes kutatások szerint bőrfiatalító hatása van, javítja a bőr nedvességtartalmát és rugalmasságát, ezért a ránctalanító krémek gyakori összetevőjeként szerepel.
A szabad gyökök megjelenését a mindennapi környezeti stresszorok is okozhatják, mint például a védtelen napozás és a légszennyezés. A szabad gyökök elleni küzdelemben az tokoferol antioxidánsként segít megvédeni a bőrt a károsodásoktól. Az E-vitamin bevitel különösen fontos azoknál, akik légszennyezésnek vannak kitéve.
A tokoferol emellett egy természetes gyulladáscsökkentő és megnyugtathatja a bőrt. Végül pedig a bőr hidratálására is alkalmazható, és közepesen hatékony védelmet biztosít a káros UV-sugarak ellen.
Pozitívan hat a szem egészségi állapotára
Az E-vitaminnak fontos szerepe van a szem egészségének megtartásában. Bizonyos kutatások alapján a tokoferol segíthet csökkenteni az életkorral összefüggő makuladegeneráció (AMD) súlyosbodását azoknál az embereknél, akiknél a szembetegség korai jelei mutatkoznak. Más vizsgálatok arra utalnak, hogy az E-vitamin a luteinnel és a zeaxantinnal együtt szedve csökkentheti a szürkehályog kockázatát.
Az E-vitamin további jótékony hatásai
- Az agyműködésre is jótékony hatással van, megelőzhet bizonyos neurológiai betegségeket;
- Segíthet csökkenteni a májban lerakódott zsír mennyiségét gyulladáscsökkentő hatásának köszönhetően;
- Javít a fizikai erőnléten, segíti az izmok gyors regenerálódását;
- Enyhítheti a meglévő betegségek tüneteit;
- Dúsítja a hajat;
- Szabályozza a hormonokat;
- Enyhíti a premenstruációs tüneteket.
Az E-vitamin természetes forrásai
Az E-vitamin egy zsírban oldódó vitamin, amely szerencsére számtalan élelmiszerben megtalálható természetes módon. Általánosan elmondható, hogy vitaminokat a legjobb természetes módon bevinni, a megfelelő élelmiszerek fogyasztása által.
A tokoferol elsődleges forrása a növényi olajok, mint a napraforgóolaj, búzacsíra olaj, tökmagolaj, olívaolaj, szójaolaj és kukoricaolaj. A diófélék (például földimogyoró, mogyoró és főképpen a mandula) és a magok (például a napraforgómag és tökmag) szintén a legjobb E-vitamin-források közé tartoznak.
Egyes zöldségfélék, mint például a spenót, spárga, kaliforniai paprika és brokkoli is tartalmaznak némi E-vitamint. A mangóban és kiwiben is található egy kis mennyiség belőle. Állati eredetű élelmiszerek is tartalmazhatnak E-vitamint, mint például a máj, tojás, hús, garnéla.
A természetes vitaminforrások mellett vannak olyan készítmények, amelyeket mesterségesen gazdagítanak E-vitaminnal, akárcsak a margarin, müzlik, gyümölcslevek. Érdemes a termékek összetevőinek listáját böngészni, ha valóban meg akarunk győzödni arról, hogy az általunk választott élelmiszer E-vitamint tartalmaz.
Az E-vitamin megfelelő adagolása
Életkortól, nemtől és fizikai aktivitástól függően változhat az ajánlott napi E-vitamin bevitel. Általánosan elmondható, hogy korcsoportok alapján az alábbi napi mennyiségek ajánlottak:
- 0-6 hónapos csecsemők: 4 mg
- 7-12 hónapos csecsemők: 5 mg
- 1-3 éves korban: 6 mg
- 4-8 éves korban: 7 mg
- 9-13 éves korban: 11 mg
- 14-18 éves korban: 15 mg
- Felnőtteknél: 15 mg
- Szoptató anyák esetében 19 mg
A legtöbb ember elegendő tokoferolt tud bejuttatni a szervezetébe a megfelelő táplálkozás által és nincs szüksége étrendkiegészítőre. Ha mégis étrendkiegészítő kapszula mellett döntünk, akkor érdemes jó minőségű terméket választani, ezen nem szabad spórolni.
Vitaminhiány esetén magasabb dózis, napi 100-300 mg ajánlott, de ezzel kapcsolatban ajánlott orvossal konzultálni. Az E-vitamin felszívódását felgyorsítja azt, ha C-vitaminnal és szelénnel egyszerre visszük be.
Az E-vitamin túladagolása
Az E-vitamin káros túladagolása nem jellemző, mivel nem tartozik azon vitaminok közé, melyeknek túlzott fogyasztása egészségkárosító hatással jár. Természetes módon mondhatni képtelenség túladagolni, de étrendkiegészítőként szedve is nagyon kis az esélye annak, hogy túlzott bevitele miatt káros hatással lesz a szervezetünkre.
A felnőttek ajánlott napi dózisa 15 mg, ennek ellenére a több ezer mg-ot meghaladó E-vitamin bevitel sem feltétlenül káros. 1000 mg-nál magasabb dózist azonban nem ajánlanak, hiszen nem tudja hasznosítani a szervezet. Hosszú időn keresztül és nagyon nagy dózisban kellene szedni ahhoz, hogy problémát okozzon. Kivételes esetek természetesen vannak, és ritkán előfordulhat, hogy a túlzott bevitel fáradtságot, hasmenést, fejfájást, émelygést okoz.
Mit okoz a hiánya?
Az E-vitamin hiánya nagyon ritkán fordul elő az emberi szervezetben, és általában valamilyen mögöttes betegségnek tudható be. Ha nem viszünk be elegendő tokoferolt a szervezetünkbe, az alábbi mellékhatásokkal járhat:
- Izomgyengeség. A tokoferol a szervezet fő antioxidánsai közé tartozik, és a hiánya oxidatív stresszt eredményez, ami izomgyengeséghez vezethet.
- Koordinációs és járási nehézségek. A vitaminhiány miatt egyes neuronok lebomlhatnak, károsítva az ember jelátviteli képességét.
- Látásromlás. Az E-vitamin-hiány gyengítheti a retina és a szem egyéb sejtjeinek fényreceptorait, ami idővel látásvesztéshez vezethet.
- Immunrendszeri problémák. Egyes kutatások szerint a tokoferol hiánya gátolhatja az immunsejteket, amely főként az idősebb korosztálynál veszélyes.
- Neurológiai zavarok, betegségek: perifériás neuropátia (idegfájdalmak), retinopátia (szemfenéki érzékelési zavar).
Az E-vitamin tehát egy igen hasznos és jótékony vitamin, amely leginkább erőteljes antioxidáns hatásairól ismert. Erősíti a szervezet védekező képességét, jót tesz a szemnek és a bőrnek, csökkenti a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát, ezért ajánlott figyelni arra, hogy megfelelő mennyiséget vigyünk be minden nap.
Források:
- https://www.healthline.com/health/all-about-vitamin-e#extra-vitamin-e
- https://ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminE-HealthProfessional/
- https://www.nhs.uk/conditions/vitamins-and-minerals/vitamin-e/
- https://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/vitamin-e/
- https://www.verywellfit.com/vitamin-e-supplements-what-you-need-to-know-90042
- https://www.allaboutvision.com/nutrition/vitamin_e.htm
- https://www.rxlist.com/consumer_vitamin_e_aquasol_e_tocopherol/drugs-condition.htm