Unod már, hogy ha fogyásról van szó, az első és egyetlen megoldás az étrend megváltoztatása és a rendszeres edzés bevezetése? Ha azt kívánod, bár lenne egy anyagcsere gyorsító gyógynövény vagy módszer, mellyel a kilók csak úgy olvadnak rólad, olvasd el cikkünket és tudj meg mindent az anyagcsere és a fogyás kapcsolatáról!
Valóban léteznek olyan praktikák, melyek nagyban hozzájárulhatnak a kívánt testsúly eléréséhez, azonban sajnos az egészséges életmód elengedhetetlen része ennek és a vágyott alak fenntartásának.
Mire épülnek a természetes anyagcsere gyorsító módszerek?
Egyszerűen fogalmazva, az anyagcsere magába foglalja mindazokat a kémiai folyamatokat, amelyek közrejátszanak az étel átalakításában szénhidrátokká, fehérjékké és a sejtjeink működéséhez szükséges zsírokat energiává. A szükségtelen anyagokat pedig leépíti, így megszabadulva a felesleges kilóktól.
Azt, hogy milyen tempóban alakul át az étel a szükséges energiává, az anyagcsere gyorsaságának nevezzük. Vannak, akiknél ez gyorsabb, és vannak akiknél lassabb. Minél gyorsabb az anyagcsere, annál több kalóriát éget el, és annál könnyebb fenntartani a testsúlyt vagy megszabadulni a nem kívánt testzsírtól.
Az alapanyagcsere (BMR) takarja azt a legkisebb energiamennyiséget, amelyre a túléléshez szükségünk van.
Számos dolog befolyásolja a BMR-t:
- Genetika: a napi elégetett kalória mennyiségét nagyrészt a genetika határozza meg.
- Kor: az átlagos BMR-érték 20 éves kor után 10 évenként 2%-kal csökken.
- Nem: a nők általában alacsonyabb BMR-rel rendelkeznek, mint a férfiak.
- Súly: a testsúly növekedésével a BMR is növekszik.
- Magasság: a magasabb emberek általában magasabb BMR-rel rendelkeznek, mint az alacsonyabbak.
- Testfelépítés: a BMR magasabb lesz, ha testünk több izommal és kevesebb zsírral rendelkezik.
- Diéta: a hosszútávú alacsony kalóriabevitel jelentősen csökkentheti a BMR-t.
- Bizonyos egészségügyi problémák, egyes gyógyszerek és az éghajlat szintén hatással lehet a BMR-re.
Lássuk, mik azok a módszerek, praktikák melyekkel serkenthetjük az anyagcserét, ezzel segítve a felesleges kalóriák leépítését! Kezdjük az étrend-kiegészítő készítményekkel. Valóban hatásosnak bizonyulhatnak?
Koffein
Kutatások kimutatták, hogy a koffein növelheti a termogenezist. De mi is a termogenezis?!
A termogenezis lényege, hogy a szervezet a bevitt kalóriákat fokozott hőtermelésre használja fel, így képes elégetni a felesleges testzsírt. A folyamat alatt a testhő emelkedik, ehhez pedig a szervezetnek több energiára van szüksége. A termogenezis segíti az alapanyagcsere (BMR) fokozódását, tehát az anyagcsere gyorsítását, melyet elősegíthetünk termogén anyagokkal, mint például a koffein.
Hogy ezt perspektívába helyezzük, a legtöbb koffein-kiegészítő 200 mg koffeint tartalmaz, míg egy csésze kávé körülbelül 95 mg-ot. Mindemelett fontos megjegyezni, hogy aki rendszeresen fogyaszt nagyobb dózisban koffeint, a kívánt hatása, vagyis a köznyelven zsírégető tulajdonsága csökkenhet.
Még egy tényező, melyre érdemes figyelmet fordítanunk: ha kávé vagy tea fogyasztásával szeretnénk fokozni az anyagcsere-folyamatokat, ne használjunk túl sok édesítőszert, hiszen a kalóriatartalom miatt így már inkább hízunk tőle, mint fogyunk.
A termogén anyagok, mint például a koffein fokozott bevitele előtt érdemes orvosunk véleményét kikérni, hiszen ezek a keringési rendszerre túlzott terhet róhatnak, így például bármilyen szívbetegség vagy keringési rendellenesség esetén használatuk egyáltalán nem ajánlott. Bevitele szintén nem ajánlott közvetlenül edzés előtt, hiszen a kettő kombinálása szintén rossz hatással lehet a keringési rendszerre.
Kapszaicin
A kapszaicinnel a chilipaprikában találkozhatunk, ez az az anyag, amely csípősséget ad neki és felelős a szervezetre gyakorolt hatásaiért. Ez is egyfajta termogén anyag, viszont jóval kíméletesebb változat, mint a koffein. Növeli a testhőmérsékletet, a kalóriafelhasználást fokozza, ezáltal zsírégető.
Azonban ennél az anyagnál is figyeljünk a mennyiségre, hiszen míg kismértékben zsírégető, túlzott fogyasztása gyomorpanaszokat is kiválthat.
L-karnitin
Az L-karnitin olyan anyag, amely segíti a testet a zsír energiává alakításában. Míg testünk a májban és a vesében termeli, húsban, tejtermékekben, diófélékben és hüvelyesekben is megtalálható.
Az L-karnitin több betegség kezelésében előnyös lehet, úgymint a szívbetegségek, perifériás artériák betegsége és a diabéteszes neuropatha.
Mindemellett a fogyókúrás étrend-kiegészítőként való használata megkérdőjelezhető. Egy tanulmányban megállapították, hogy az L-karnitin hatásos lehet az elhízással szemben, azonban további kutatásokra van szükség az anyagcserére gyakorolt hatásait és a kockázatok felmérését tekintve.
Konjugált linolsav (CLA)
Mint sok kiegészítő esetén, a CLA-val kapcsolatban álló kutatás is vegyes eredményeket hozott az anyagcserét illetően. Az European Journal of Nutrition által közzétett tanulmányok áttekintése bizonyítékot talált arra, hogy a CLA elősegítheti a fogyást és a zsírégetést, de a hatás csekély és bizonytalan volt.
Zöld tea
Számos tanulmány készült a zöld tea súlycsökkentő hatásáról, azonban kevesen számoltak be jelentős eredményekről. A Physiology and Behavior egyik tanulmányában arra a megállapításra jutottak, hogy a zöld teában található katekinek és koffein segíthetik a testsúly fenntartását. Mindemellett a zöld teát a legtöbb ember étrendjének biztonságos kiegészítőjeként tartják számon.
Resveratrol
A rezveratrol nagy dózisban található meg a vörös szőlőben, az étcsokoládéban és a földimogyoróban is. A kutatók szerint még nem áll rendelkezésre elegendő bizonyíték az anyagcserére gyakorolt tulajdonságáról, ezért ezen a téren további klinikai vizsgálatokra van szükség. Jótékony hatásai azonban széles körben ismertek.
Ha az életmódváltást szeretnéd kiegészíteni, fontos, hogy olyan készítményt válassz, melyben ellenőrzött, tiszta forrásból származó hatóanyagok találhatók.
További módszerek
Figyelj a fehérjebevitelre
A fokozott fehérjebevitel jó hatással lehet, hiszen a test több kalóriát égethet el. Emellett az éhségérzetet is remekül csillapítja, így a túlevés is megakadályozható a megfelelő mennyiségű fehérje bevitelével.
Néhány kimagasló fehérjeforrás: csirkehús, tojás, mogyoróvaj és hüvelyesek. Azonban a megfelelő mennyiséget étrend-kiegészítő formájában is beviheted, ami egyszerű és gyors módja a fehérje-pótlásnak. Ma már léteznek vegán fehérjeporok is, ami remek választás lehet, ha a húsmentes étrendet követed.
Aludj eleget!
Az alváshiány többek között az elégetett kalóriák számát csökkenti, zavarja az étvágy-szabályozó hormonokat és a cukor feldolgozását is nehezíti. Az kívánt hatás érdekében figyelj az alvás megfelelő mennyiségére és minőségére is.
Válts kókuszolajra!
Más telített zsírokkal ellentétben a kókuszolaj segít az anyagcsere-folyamatokat, így megéri megfontolni az egyéb főzéshez használt olajok helyett a kókuszolaj bevezetését.
Az emésztés serkentés alapkövei
Ezen módszerek mellett az emésztés serkentés is sarkalatos pontja a kívánt testsúly elérésének és megtartásának. Az emésztési zavarok és tünetei, mint például a gyomorégés, hányinger és székrekedés elkerülhető tünetek!
Egészséges táplálkozás
A tipikus nyugati étrend – magas finomított szénhidrát-, telített zsír- és élelmiszer-adalékanyagokban – az emésztési rendellenességek kialakulásának fokozott kockázatával függ össze. Az élelmiszer-adalékanyagok, köztük a glükóz és só hozzájárulnak a fokozott bélgyulladáshoz, ami a bélszivárgásnak nevezett állapothoz vezet.
Nem mindig a mentes a legjobb választás! Egy tanulmány megállapította, hogy 50 gramm mesterséges xilit elfogyasztása az emberek 70% -ában puffadáshoz és hasmenéshez vezetett, míg az eritrit édesítőszer 75 grammja ugyanezeket a tüneteket okozta az emberek 60% -ában. Figyeljünk a mentes termékekre, mert többet árthatunk, sem mint amit nyerhetünk vele.
Szerencsére a tudomány segítségével arra a következtetésre juthatunk, hogy a magas tápanyag tartalmú étrend védelmet nyújt az emésztőrendszeri betegségek ellen. Ezért az emésztés gyorsító hatás érdekében a teljes értékű ételekből álló étrend és a feldolgozott ételek bevitelének korlátozása lehet a megoldás.
+ tipp: Mivel az anyagcserét minden étkezés illetve étrenddel kapcsolatos változtatás befolyásolja, ezért legalább törekednünk kell az egészséges táplálkozásra. A változatos és egészséges étrend részeként fogyasszunk gránátalmát is. A gránátalma hatása: növeli az edzés hatékonyságát, remek antioxidáns és tele van fontos tápanyagokkal.
Mozgás
A rendszeres testmozgás az egyik legjobb módszer az emésztés serkentésére. Csökkentheti a székrekedés tüneteit, valamint segíthet a gyulladás csökkentésében is, ami előnyös lehet a gyulladásos bélbetegségek megelőzésében.
Fokozott rost bevitel
Köztudott, hogy a rost jót tesz az emésztésnek. Az oldható rost blokkolja a zsírokat, megakadályozva őket a felszívódásban. Az oldhatatlan rost a székrekedésen segít, az emésztés serkentés folyamatában is szerepe van.
Oldható rost található a zabkorpában, hüvelyesekben, diófélékben és magvakban, míg a zöldségek, a teljes kiőrlésű gabonafélék és a búzakorpa jó oldhatatlan rostforrások.
Figyelj a folyadékbevitelre
Az alacsony folyadékbevitel a székrekedés gyakori oka. A szakértők azt javasolják, hogy 1,5–2 liter koffeinmentes folyadékot fogyasszunk a székrekedés megelőzése érdekében. Ennél a mennyiségnél azonban többre is szükség lehet, ha meleg éghajlaton élsz vagy rendszeresen sportolsz.
A folyadékbeviteli szükségletek kielégítésének másik módja az, ha olyan gyümölcsöket és zöldségeket fogyasztunk, amelyekben jelentős mennyiségű víz található, úgymint uborka, cukkini, zeller, paradicsom, dinnye, eper, grapefruit és őszibarack.
Emésztés serkentés stresszkezeléssel
A stressz több emésztőrendszeri problémát is okozhat, úgymint gyomorfekély, hasmenés, székrekedés és IBS. A stresszhormonok közvetlenül befolyásolják az emésztést. Ha tested folyamatos rohanásban van, nincs ideje pihenni és emészteni.
A stresszkezelés, úgymint a meditáció és a relaxációs edzés kimutatták, hogy javítják az IBS-ben szenvedő emberek tüneteit. Más tanulmányok szerint a kognitív viselkedésterápia, az akupunktúra és a jóga javítja az emésztési folyamatokat.
Ezért a stresszkezelési technikák, például a mély hasi légzés, a meditáció vagy a jóga beépítése a mindennapokba nemcsak a gondolkodásmódra van jó hatással, de az emésztés serkentés is az előnyök között szerepel.
Egyél tudatosan
Ha nem figyelünk, könnyű bele esni abba a hibába, hogy túl sokat és túl gyorsan eszünk, ami puffadáshoz, kellemetlen gázokhoz és emésztési zavarokhoz vezethet. Tanulmányok kimutatták, hogy a tudatosság csökkentheti az emésztési problémákat, úgymint a fekélyes vastagbélgyulladás és az IBS-ben szenvedő emberek tünetei. Akkor is figyeljünk a tudatos étkezésre, ha jelenleg nincsenek súlyproblémáink, hiszen tudni kell, hogy ez nem kis mértékben járul hozzá egészségünkhöz.
Figyelnünk kell a tudatos étkezésre:
- Lassan együnk.
- Koncentráljunk az ételekre: kapcsoljuk ki a tévét és tegyük el a telefont.
- Rágjuk meg alaposan az egyes falatokat.
- Figyeljünk az étel textúrájára, hőmérsékletére és ízére.
Az anyagcsere gyorsító táplálékkiegészítő és alkalmazása
A zsírbontóként és anyagcsere-fokozóként népszerűsített kiegészítők a jelen állás szerint ritkán gyakorolnak jelentős hatást a fogyásra. Remek kiegészítői lehetnek azonban az egészséges életmódnak, a különböző életmódbeli változtatásoknak és a lassú anyagcsere tünetei ellen is hatásosak.
Források:
https://www.healthline.com/health/metabolism-boosters-weight-loss
https://www.healthline.com/nutrition/ways-to-improve-digestion
https://www.healthline.com/nutrition/10-ways-to-boost-metabolism