A gyomorégés legtöbbször nem okoz aggodalmat, és idővel elmúlik. Mivel a panaszok más betegséget, például a szívrohamot is utánozhatják, fontos tudni, hogyan kell felismerni.
Mi a gyomorégés?
A gyomorégés égő érzés a mellkasban, amely gyakran keserű ízzel társul a torokban vagy a szájban. A tünetek súlyosbodhatnak nagy étkezések után.
A tünetek általában könnyen kezelhetők otthon. Ha azonban a gyakori fájdalom megnehezíti az evést vagy a lenyelést, a tünetek súlyosabb egészségügyi állapot jelei lehetnek.
Mi okozza a gyomorégést?
Az égő érzés általában akkor jelentkezik, amikor a gyomor tartalma visszajut a nyelőcsőbe. A nyelőcső egy csatorna, amely táplálékot és folyadékot szállít a szájból a gyomorba.
A nyelőcső a szívhez vagy a nyelőcső alsó záróizmához kötődik. Ha a szívizomzat megfelelően működik, akkor bezáródik, amikor az étel elhagyja a nyelőcsövet és belép a gyomorba.
Néhány embernél a szívizom nem működik megfelelően, vagy elgyengül. Ez ahhoz vezet, hogy a gyomor tartalma visszafolyik a nyelőcsőbe, a gyomorsavak pedig irritálhatják a nyelőcsövet égő érzést okozva. Ezt az állapotot reflux néven ismerik.
A probléma rekeszsérv (hiatus sérv) eredménye is lehet. Ez akkor fordul elő, amikor a gyomor egy része a rekeszizmon keresztül a mellkasba nyomódik.
A gyomorégés a terhesség alatt is gyakori állapot. Amikor egy nő terhes, a progeszteron hormon az alsó nyelőcső záróizom ellazulását okozhatja. Ez lehetővé teszi a gyomor tartalmának bejutását a nyelőcsőbe, irritációt okozva.
Kockázati tényezők lehetnek:
- dohányzás
- túlsúly vagy elhízás
- koffein, csokoládé vagy alkohol fogyasztása
- fűszeres ételek fogyasztása
- bizonyos gyógyszerek, például aszpirin vagy ibuprofen szedése
Gyomorégés vs emésztési zavar
A gyomorégésnek és az emésztési zavaroknak sok közös tünete lehet, azonban a kettő nem ugyanaz.
Az emésztési zavarban szenvedő személynek olyan tünetei is lehetnek, mint:
- böfögés
- puffadás
- hányinger
- általános hasi diszkomfort
Az elfogyasztott ételek gyomorégést és emésztési zavarokat is okozhatnak. Az emésztési zavar azonban olyan ételek eredménye, amelyek irritálják a gyomrot és annak bélését. A gyomorégés pedig a gyomorból visszaáramló sav következménye.
Mikor forduljak orvoshoz?
Fordulj orvoshoz, ha legalább heti kétszeri gyakorisággal tapasztalatod a panaszokat, és ha azok nem javulnak a kezelés ellenére sem.
Az égő gyomor gyakran fordul elő más gyomor-bélrendszeri betegség, például gyomorfekély vagy gastrooesophagealis reflux betegség mellett.
Mindenképpen keresd fel orvosod, ha a következőket tapasztalod:
- nyelési nehézség
- fájdalom nyelésnél
- sötét, kátrányos vagy véres széklet
- légszomj
- fájdalom, amely a hátadról a válladra sugárzik
- szédülés
- izzadás mellkasi fájdalom mellett
Noha a súlyos tünetek a szívroham panaszaira hajazhatnak, nem kell megijedni. A gyomorégés nem kapcsolódik szívrohamhoz.
A szívroham tünetei:
- szorító mellkasi fájdalom
- nehéz légzés
- állkapocs fájdalom
- karfájdalom
A szívroham mellett egyesek a következőkkel téveszthetik még össze gyomorégést:
- nyelőcső görcs
- epehólyag betegség
- gyomorhurut
- hasnyálmirigy-gyulladás
- fekélybetegség
Ha nem vagy biztos abban, hogy a tüneted gyomorégésre utalnak, a legjobb, ha orvosi segítséget kérsz.
Melyek a kezelési lehetőségek?
Ha időnként gyomorégést tapasztalsz, számos otthoni gyógymód és életmódbeli változtatás segíthet a tünetek enyhítésében. Az életmód megváltoztatása, például az egészséges testsúly fenntartása is segíthet. Kerülni kell továbbá:
- étkezés után lefekvést
- dohánytermékek használatát
- csokoládét fogyasztását
- alkoholt fogyasztását
- koffeintartalmú italok fogyasztását
Bizonyos ételek növelhetik a panaszok valószínűségét. Ezek például:
- szénsavas italok
- citrusfélék
- paradicsom
- borsmenta
Ha ezeket az ételeket mellőzöd, csökkentheted a probléma gyakoriságát.
Otthoni gyógymódok
Masticha
A masztika egy gyanta a görög Híosz-szigetről, melyet pisztáciafából nyernek ki. A népi gyógyászatból ered, azóta alkalmazzák előszeretettel az emésztés, gyomor és a száj egészségének érdekében. A kioszi masticha antioxidáns és gyulladásgátló tulajdonságai révén támogatja az emésztést, valamint jótékony hatással van az alhasi fájdalomra, gyomorégésre, valamint általában a gyulladásokra.
Alkalmazásához vegyél be kb. 250 milligramm masztika kapszulát naponta 4 alkalommal.
Szódabikarbóna
A gyomorégés elleni gyógyszer akár a konyhában is kéznél lehet! A szódabikarbóna gyomorégésre jó megoldás, mivel semlegesíti a gyomorsavat.
Ehhez egy teáskanál szódabikarbónát fel kell oldani egy pohár vízben, és lassan meg kell inni.
Gyömbér
A gyömbért évszázadok óta népi gyógymódként használják a gyomorégésre. Gyömbér enyhítheti hányingert, ezért egyesek úgy gondolják, hogy érdemes lehet égő gyomor esetén is alkalmazni.
Gyömbér tea készítéséhez adj nyers gyömbérgyökeret, szárított gyömbérgyökeret vagy gyömbéres teafiltert forrásban lévő vízhez.
A gyömbérsör azonban úgy tűnik, nem a legjobb megoldás. A szénsavas italok gyakran gyomorégést okoznak, és a legtöbb gyömbérsör mesterséges ízesítővel készül, nem valódi gyömbér felhasználásával.
Édesgyökér
Az édesgyökér egy másik népi gyógyszer, amelyet régóta használnak e betegség kezelésére. Úgy gondolják, hogy segíthet javítani a nyelőcső bélésének nyálkahártyáját, ami megvédheti a nyelőcsövet a gyomorsav okozta károsodástól.
A túlzott édesgyökér fogyasztás azonban magas vérnyomást és csökkent káliumszintet okozhat, valamint zavarhatja bizonyos gyógyszerek szedését. Ezért mindig beszélj orvosoddal, mielőtt édesgyökér-kiegészítőket kezdesz szedni.
Almaecet
Az almaecet egy másik otthoni gyógymód, amelyet egyesek alkalmaznak, mert úgy vélik, hogy semlegesíti a gyomorsavat.
Egy kutató szerint, a hígított almaecet étkezés után való fogyasztása egyes embereknél enyhítheti a gyomorégést. Ezek a hatások azonban nem érték el a statisztikai szignifikancia szintjét, ezért további kutatásokra van szükség.
Ha úgy döntesz, hogy kipróbálod ezt a kezelést, hígítsd fel az almaecetet vízzel, és igyál belőle étkezés után.
Milyen vizsgálatok szükségesek a diagnózishoz?
Nem múló gyomorégés? Ha az állandó gyomorégés ellen a kezelések nem használnak, előfordulhat, hogy orvoshoz kell fordulnod. Orvosod áttekinti kórtörténeted, és megkérdez a tüneteidről. Orvosod több tesztet is elrendelhet annak kiderítésére, hogy mi okozza a panaszokat. A tesztek a következők lehetnek:
- a gyomor vagy a has röntgenfelvétele
- endoszkópia a nyelőcső vagy a gyomornyálkahártya fekélyének vagy irritációjának ellenőrzésére, amely magában foglalja a kamerával felszerelt kis cső átvezetését a torkon a gyomorba
- pH-teszt, a nyelőcsőben jelenlévő sav mennyiségének meghatározására
A diagnózistól függően orvosod különböző kezelési lehetőségeket kínálhat.
Az időszakos fájdalom kezelésére szolgáló gyógyszerek közé tartoznak az antacidok, a gyomorsav-termelést csökkentő H2-receptor antagonisták, mint például a Pepcid és a savtermelést gátló protonpumpa-gátlók. Orvosod segítségével megtudhatod, mi számodra a legjobb gyógyszer gyomorégés elmulasztására.
Bár ezek a gyógyszerek hasznosak lehetnek, mellékhatásokkal járnak. Az antacidok például székrekedést vagy hasmenést okozhatnak. Beszélj orvosoddal minden olyan gyógyszerről, amelyet már szedsz, hogy megnézze, fennáll-e a gyógyszerkölcsönhatások kockázata.
Milyen szövődmények kapcsolódnak a gyomorégéshez?
Az alkalmi szimptómák általában nem okoznak aggodalmat. Ha azonban gyakran tapasztalod ezt a tünetet, súlyos egészségügyi problémád is lehet, amely kezelést igényel.
Ha nem kapsz kezelést súlyos gyomorégés esetén, további egészségügyi problémák is kialakulhatnak, mint például a nyelőcső gyulladás. A Barrett-nyelőcső elváltozásokat okoz a nyelőcső nyálkahártyájában, ami növelheti a nyelőcsőrák kockázatát.
A hosszú távú gyomorégés az életminőséget is befolyásolhatja. Fordulj orvoshoz, hogy meghatározza a kezelés menetét, ha a betegség miatt nehezen tudod folytatni a mindennapi életed, vagy súlyosan korlátozza a tevékenységeid.
Hogyan előzhetem meg a gyomorégést?
A gyomorégés megelőzése érdekében kövesd az alábbi tippeket:
- Kerüld azokat az ételeket vagy tevékenységeket, amelyek tüneteidet okozhatják.
- Az étkezés előtt is szedhetsz vény nélkül kapható gyógyszereket, például rágható antacid tablettát, hogy megelőzd a problémát a tünetek megjelenése előtt.
- Folytass egészséges életmódot és kerüld az alkoholt és a dohányzást.
- Próbáld meg elkerülni a késő esti nasizást.
- Két vagy három nagy étkezés helyett gyakrabban fogyassz kisebb ételeket, hogy enyhítsd az emésztőrendszerre gyakorolt nyomást.
Összefoglalás
Míg a legtöbb ember időről időre tapasztal gyomorégést egy nagy étkezés után vagy bizonyos ételek fogyasztása után, a tünet sok más állapothoz is hasonlíthat.
Ha aggódsz, hogy esetleg szívroham lehet, kérj orvosi segítséget. Ellenkező esetben az életmód megváltoztatása, például az étrend módosítása, az otthoni gyógymódok és az OTC gyógyszerek szedése általában enyhíti a tüneteket.
Források: