• Ingyenes szállítás 15 000 Ft felett

masztika

Masztika, a híoszi gyógyító gyanta

Masztika, a híoszi gyógyító gyanta

Masztika, a híoszi gyógyító gyanta 1024 683 SuperGreens®

A chiosi masticha egy egyedülálló gyanta, mely a görög Híosz-szigeten termő Pistacia Lentiscuc fából származik. A pisztáciafa gyantát évszázadok óta használják az emésztés, a száj és a máj egészségének védelmére. Antioxidáns hatása révén széleskörűen támogatja egészségünket.

Alkalmazását tekintve is sokrétű: rágható gumi formájában, valamint porok, tinktúrák és kapszulák formájában is használható. Sőt, a masztix illóolaj helyileg is alkalmazható bizonyos bőrbetegségek kezelésére.

Olvass tovább, hogy megtudd, mi mindenre terjed ki jótékony hatása és milyen formában illeszthető be mindennapjainkba.

Mikor szedj masztikát?

  • A Helikobacter pylori baktérium által okozott fertőzés, gyomorhurut, gyomorfekély esetén
  • Ha emésztési zavarokkal küzdesz (gyomorfájdalom, gyomorgörcsök, rossz emésztés, gyomorégés)
  • Ha magas a koleszterinszinted
  • Szájüreg problémák esetén (fogszuvasodás, fogínyvérzés, rossz lehelet)
  • Gyulladásos bélbetegségek kezelésére
  • A máj védelméért

De hogyan is segít ez az ókori kincs a felsorolt problémákon?! Minden a masticha gyakori kérdések körében:

A masztika jótékony hatásai

Segíti az emésztést

Egy tanulmány rámutat, hogy a kioszi masticha antioxidáns és gyulladásgátló tulajdonságai révén jótékony hatással van az emésztésre, alhasi fájdalomra, gyomorégésre valamint általában a gyulladásokra.

Így alkalmazd: vegyél be kb. 250 milligramm masztika kapszulát naponta 4 alkalommal.

Kellemetlen szájszag? A megoldás a masticha!

Legyen szó fogproblémáról, rossz leheletről vagy ínyproblémáról, a masztika hatékonyan veszi fel a harcot a különböző bakteriális elváltozásokkal és fenyő, eukaliptusz aromájának köszönhetően frissen tartja leheletünk.

Használata: az egészséges száj és fogak érdekében használj maszticha tartalmú fogkrémet és szájvizet. Utóbbit előállíthatod magad is: egy-két csepp mastic olaj negyed csésze vízben feloldva fertőtlenítő szájvízként alkalmazható. Napközben, munkában (vagy randi előtt) a hatás fokozására vegyél be masztika rágógumit leheleted felfrissítésére. Választhatsz natúr és ízesített verziót is, a hatás ugyanaz: tiszta, friss, egészséges száj és lehelet!

Segít a Helicobacter pylori baktérium legyőzésében

Egy tanulmányban a következő sikeres végeredmény született: 52 résztvevőből 19 legyőzte a fertőzést két hét masztix alkalmazása után. Azok a résztvevők érték el a legnagyobb sikert, akik a masztika rágógumi rágása mellett antibiotikumot is szedtek. A H. pylori fekélyekkel kapcsolatos bélbaktérium, mely némely esetben már antibiotikum-rezisztenssé vált, azonban a mastic gyanta ezekben az esetekben is hatékony marad.

Így alkalmazd: rágj 350 mg tiszta masztixgumit naponta háromszor, amíg a fertőzés meg nem szűnik.

Gyomorfekély esetén is hatékony

A H. pylori baktériumos fertőzés gyomorfekélyt okozhat, azonban a masztika antibakteriális tulajdonságának köszönhetően hatékonyan lép fel a H. pylori baktériumokkal – és 6 más fekélyt okozó baktériummal szemben.

Adagolás: Napi egy maszticha kapszula.

Enyhíti a gyulladásos bélbetegség (IBD) tüneteit

Sikerekről számol be a 2015 -ös tanulmány, melyből kiderül, hogy segíthet enyhíteni a Crohn-betegség tüneteit, amely az IBD gyakori formája.

Bár igazoltak e gyanta pozitív hatásai a gyulladásos bélbetegségek esetében, további vizsgálatokra van szükség ahhoz, hogy megértsük a masztixgumi pontos működési mechanizmusait. További kutatásokra van szükség, amelyben kifejezetten az IBD-re gyakorolt hatásait vizsgálják.

IBD esetén a megfelelő adagolás kialakításához konzultálj orvosoddal.

Segíthet csökkenteni a koleszterinszintet

Egy 2016-os tanulmány megállapította, hogy a masztixgumi pozitív hatással lehet a koleszterinszintre. Azok a résztvevők, akik nyolc hétig masztixgumit szedtek, alacsonyabb összkoleszterinszintet tapasztaltak, mint azok, akik placebót szedtek. A masztixgumi-fogyasztók körében alacsonyabb vércukorszint is tapasztalható volt.

Adagolás magas koleszterin csökkentésére: Napi háromszor 350 mg masztika kapszula. A kezelést nyolc hétig folytasd.

Elősegíti a máj általános egészségét

Egy tanulmány szerint a maszticha segíthet megelőzni a májkárosodást. Folyamatban vannak a kutatások, hogy többet megtudjunk a masztixgumi hepatoprotektív hatásáról. Egy újabb tanulmány hatékonynak találta a máj védelmében gyulladáscsökkentőként alkalmazva egereken.

Az adagolás kialakításához konzultálj orvosoddal.

Masticha és bőrápolás?!

A mastic antibakteriális és gyógyító tulajdonságai nem csak belsőleg élvezhetők! Ezen hatásai ugyanis hozzájárulnak a bőr hatékony regenerációjához is, valamint a kollagén szintézishez. Nem véletlen, hogy a mastika, mint hatóanyag megtalálható megannyi bőrápolási termékben, még a luxusmárkák tekintetében is!

Legfőbb hatásai a bőrápolásban:

  • bőröregedés-gátló
  • segíti a bőr regenerációját, sebgyógyulást
  • jótékony hatással van a kollagén képződésre
  • pattanásos bőr esetén is használható, hiszen hatékony gyulladáscsökkentő és a bőr túlzott faggyútermelésén is segít

Mindemellett a hajápolásban is kedvelt összetevő, hiszen remekül hidratál és antioxidánsokban gazdag.

A masticha használata bőr- és hajápoláshoz: alkalmazd olajként helyileg sebekre, arcodra vagy hajvégeidre. Belekeverheted arckrémedbe is, de már találhatsz masticha-tartalmú krémeket és hajápolási termékeket is a piacon.

Felhasználási formák – Melyiket válaszd?

A piacon megtalálhatunk megannyi masticha-kiegészítőt, különféle formákban. Tudd meg, melyik forma az, ami számodra a leghasznosabb lesz!

Kapszula: talán a legegyszerűbb és legkényelmesebb forma. Válaszd a kapszulát, ha gyomorproblémával, emésztési gondokkal küzdesz, vagy szeretnéd optimalizálni koleszterin szinted.

Kristályok: a multifunkciós forma. Rághatod magában, méhviasszal vegyítve, felhasználhatod főzéshez, és még emésztést elősegítő italt is készíthetsz belőle. Utóbbihoz nem kell mást tenned, mint 50g kristályt 1 liter vízzel felöntened, majd hűtőbe tenned éjszakára. Reggel már fogyaszthatod is! Ezáltal ezzel a kiszereléssel az összes előnyét élvezheted.

Pasztillák: kiváló megoldás a gyors lehelet-frissítéshez és általában az íze is igen kellemes. Emellett pedig természetesen a mastic gyanta felsorolt jótékony hatásai is élvezhetők használatával.

Rágógumi, rágótabletta: ezzel a kiszereléssel főként szád egészségét támogathatod. Segít a fogínyproblémákon, bakteriális fertőzéseken és a kellemetlen szájszagon. Természetes íze az édesgyökérre hajaz, de már találhatsz ízesített verziókat is.

Szájvíz, fogkrém: szintén remek megoldás a különféle szájproblémákra. Építsd fel szájhigiénés rutinod maszticha tartalmú szerekkel és alkalmazd őket rendszeresen a minél jobb hatás érdekében. Kombinálhatod akár a rágógumival is, melyet napközben használhatsz.

Lehetséges mellékhatások és kockázatok

A maszticha tartalmú szerek alkalmazásakor általában nem lépnek fel mellékhatások. Bizonyos esetekben azonban fejfájást, gyomorrontást és szédülést okozhat.

A mellékhatások minimalizálása érdekében kezdd a lehető legalacsonyabb adaggal, és fokozatosan haladj a teljes adagig. Fontos továbbá, hogy mindig kövesd a termékcímkén feltüntetett adagolási utasításokat, és ha kérdésed van, beszélj orvosoddal.

Némely esetben allergiás reakciók is felléphetnek, különösen azoknál az embereknél, akik allergiásak a Schinus terebinthifolius virágos növényre vagy más Pistacia fajra.

Ne szedj masztika tartalmú szereket terhesség és szoptatás alatt!

Hol kapható a Híoszi masticha?

Napjainkban egyre több helyen kapható ez az egyedülálló gyanta. Fontos azonban, hogy csak olyan lelőhelyről szerezzük be, ahol bevizsgált hatóanyagú termékeket árulnak és megbízunk a forgalmazóban. Mindemellett is fontos, hogy az előírt adagolást minden esetben betartsuk.

Összefoglalás

Bár a masztichát biztonságos hatóanyagnak tekintik, használat előtt érdemes konzultálnod orvosoddal. Ez az alternatív gyógyszer nem helyettesíti az orvos által jóváhagyott kezelési tervet, és bezavarhat a már szedett gyógyszerek hatásaiba. Ennek ellenére orvosod jóváhagyásával vagy különösebb mellékhatások hiányában a táplálékkiegészítőt beépítheted napi rutinodba.

Források:

https://www.healthline.com/health/mastic-gum

https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-565/mastic

http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0378874106005733?via%3Dihub

http://hjatherosclerosis.com/index.php/hja/article/view/87

https://doi.org/10.1177/2047487315603186

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4367210/

http://www.annalsgastro.gr/files/journals/1/articlessos/315/submission/review/315-1449-1-RV.pdf