A cink az egész szervezetben megtalálható nyomelem, amely számtalan pozitív tulajdonsággal rendelkezik: elsősorban erősíti az immunrendszert, felgyorsítja a sebgyógyulást, segít a szaglásban és ízlelésben. Mit érdemes tudni róla? Cikkünkből kiderül.
Mi az a cink?
A cink egy alapvető nyomelem, egy létfontosságú ásványi anyag, amelyet a szervezet számtalan módon felhasznál. Kis mennyiségben szükséges az egészség támogatásához, a növekedéshez és az ízérzékeléshez.
A cink az egész testben megtalálható. Szervezetünk nem raktároz felesleges cinket, ezért azt táplálékkal kell bevinni. Változatos étrenddel általában elegendő cinkhez jut szervezetünk. Ez a nyomelem szükséges az egészséges immunrendszer működéséhez, a sebgyógyuláshoz, a véralvadáshoz, a pajzsmirigy működéséhez. Kulcsszerepet játszik a látás fenntartásában és jó hatással lehet a vírusok ellen is. Számos sejtszintű folyamatban van szerepe, közel 100 enzim működéséhez nélkülözhetetlen, de szerepet játszik a fehérje képzésben. Szerepe a sejtosztódás során kiemelten fontos. Védelmet nyújt a szabad gyökök és a gyulladások káros hatásaival szemben. Szükséges a vírusok, baktériumok és fertőzések ellen harcoló fehérvérsejtek termeléséhez is.
A cink forrásai
A megfelelő cinkbevitelt egyszerű megoldani, hisz számos állati és növényi táplálék természetesen gazdag cinkben.
A legtöbb cinket tartalmazó élelmiszerek:
- Hús: marha, sertés, bárány
- Baromfi: pulyka és csirke
- Hal: szardínia, lazac
- Hüvelyesek: csicseriborsó, lencse, bab
- Diófélék és magvak: tökmag, kesudió
- Tejtermékek: tej, joghurt és sajt
- Tojás
- Teljes kiőrlésű gabonák: zab, quinoa, barna rizs
- Bizonyos zöldségek: gomba, kelkáposzta, borsó, spárga
- Az állati eredetű termékek, mint a hús és a kagylók nagy mennyiségű cinket tartalmaznak olyan formában, amelyet a szervezet könnyen felszív.
Az állati eredetű termékek olyan formában tartalmazzák a cinket, amelyet a szervezet könnyen felszív. A növényi eredetű forrásokban, például hüvelyesekben és teljes kiőrlésű gabonákban található cink kevésbé hatékonyan szívódik fel, mivel más növényi vegyületek gátolják a felszívódását.
A cink jótékony hatásai – miért érdemes szedni?
Erősíti az immunrendszert
Segít abban, hogy immunrendszerünk erőssé váljon. Mivel a szervezetnek szüksége van rá az immunsejtek megfelelő működéséhez, hiánya legyengült immunválaszhoz vezet. A cink-kiegészítők ezért általában bizonyos immunsejteket stimulálnak és csökkentik az oxidatív stresszt.
Néhány tanulmány kimutatta, hogy napi 80–92 mg cink akár 33%-kal is csökkentheti a megfázás időtartamát. Sőt, a cink-kiegészítők jelentősen csökkentik a fertőzések kockázatát, és elősegítik az immunválaszt idősebb embereknél.
Felgyorsítja a sebgyógyulást
Segít fenntartani a bőr épségét és szerkezetét. Égési sérülések, fekélyek és bőrsérülések kezelésére is használják. Mivel kritikus szerepet játszik a kollagénszintézisben, az immunműködésben és a gyulladásos reakcióban, szükséges a sebgyógyuláshoz is. Gyakori összetevője azoknak a krémeknek, melyeket sebgyógyulásra, esetleg bőrirritációra fejlesztettek ki.
Míg a cinkhiány lelassíthatja a sebgyógyulást, a cink kiegészítése felgyorsíthatja a sebek gyógyulását. Egy 12 hetes vizsgálatban, amelybe 60, diabéteszes lábfekélyben szenvedő embert vontak be, a naponta 200 mg cinkkel kezelteknél a fekély méretének jelentős csökkenése volt tapasztalható a placebocsoporthoz képest.
Csökkentheti bizonyos életkorral összefüggő betegségek kockázatát
Jelentősen csökkentheti az életkorral összefüggő betegség, például a tüdőgyulladás, a fertőzés és az időskori makuladegeneráció (AMD) kockázatát. Enyhítheti az oxidatív stresszt és javíthatja az immunválaszt azáltal, hogy fokozza a T-sejtek aktivitását, amelyek segítenek megvédeni a szervezetet a fertőzésektől.
Tanulmányok igazolják, hogy azoknál az időseknél, akik cinkkel táplálkoznak, javult az influenza elleni védőoltás reakciója, csökkent a tüdőgyulladás kockázata és javult a mentális teljesítményük. Ezen túlmenően, egy több mint 4200 ember bevonásával végzett nagy tanulmányban antioxidáns-kiegészítők – E-vitamin, C-vitamin és béta-karotin – plusz 80 mg cink fogyasztása csökkentette a látásvesztést és jelentősen csökkentette az előrehaladott AMD kockázatát.
Segíthet az akne kezelésében
Az akne egy igen gyakori bőrbetegség, amely a becslések szerint a világ népességének akár 9,4%-át érinti. Az aknét az olajtermelő mirigyek elzáródása, a baktériumok és a gyulladások okozzák. Tanulmányok azt sugallják, hogy mind a helyi, mind a szájon át történő cinkkezelés hatékony a pattanások ellen azáltal, hogy csökkenti a gyulladást, gátolja a baktériumok szaporodását és elnyomja a zsírmirigyek aktivitását.
További lehetséges előnyei:
- Segíthet a hasmenés kezelésében. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) cink-kiegészítőket ajánl a hasmenéses csecsemők számára. Bizonyíték van arra, hogy lerövidítheti a hasmenéses rohamokat, különösen azoknál, akiknek nem megfelelően tápláló az étrendjük.
- Befolyásolja a hormonrendszer megfelelő működését és a normál anyagcsere-folyamatokat. Ha a szervezetünkben csökken a cink mennyisége, az anyagcsere lelassul.
- Hatékony számos krónikus betegség kezelésében. A cink antioxidáns tulajdonságokkal rendelkezik, ezáltal segít csökkenteni a oxidatív stresszt. A tudósok úgy vélik, hogy kapcsolat van az oxidatív stressz és a krónikus betegségek, pl. a magas vérnyomás és a cukorbetegség között.
- Szerepe van a férfiak szexuális egészségének fenntartásában. Az alacsony cinkszint késleltetett szexuális fejlődéshez, termékenységi problémákhoz és egyéb szexuális egészségügyi problémákhoz vezethet férfiaknál. A túl sok cink ezzel szemben toxicitást okozhat, ami káros lehet a spermiumokra.
- Segít a megfázás kezelésében. A cink-glükonátot vagy cink-acetátot tartalmazó cukorkák szopogatása segít lerövidíteni a megfázás hosszát felnőtteknél.
- Depresszió kezelése. Szájon át történő bevétele antidepresszánsokkal együtt javíthatja a depressziót. Segíthet azoknak az embereknek is, akik nem reagálnak az antidepresszánsokkal végzett kezelésre.
- Cukorbetegség. Kis mértékben javíthatja a vércukorszint szabályozását cukorbetegeknél.
- Jó lehet fogínygyulladás ellen. A cinket tartalmazó fogkrémek használata segíthet megelőzni a fogínygyulladást.
Adagolási javaslat
A túladagolás elkerülése érdekében kerüljük a nagy dózisú cink-kiegészítőket, és csak szükség esetén vigyünk be nagyobb dózist, ha orvos javasolja. Az ajánlott bevitel naponta 11 mg felnőtt férfiaknak és 8 mg felnőtt nőknek. Gyermekek számára az ajánlott mennyiség 2-8 mg között ingadozik életkortól függően. Terhesség esetén napi 11 mg-ot ajánlott fogyasztani, szoptató nőknek pedig 12 mg-ot kell fogyasztaniuk.
Hacsak valamilyen egészségügyi állapot nem akadályozza a felszívódását, a napi bevitel egyszerűen fedezhető helyes táplálkozással. A cink tolerálható felső szintje 40 mg naponta. Ez azonban nem vonatkozik a cinkhiányban szenvedőkre, akiknek nagy dózisú kiegészítőket kell szedniük.
Ha kiegészítők szedése mellett döntünk, csak jól felszívódó formulát válasszunk. A NUION Cink folyadék formájú táplálékkiegészítő, amely kizárólag természetes összetevőkből áll, és ezzel könnyen fedezhető a napi ajánlott cinkbevitel.
Cinkhiány
Bár a súlyos cinkhiány ritka, előfordulhat ritka genetikai mutációkban szenvedőknél, csecsemőknél, akiknek az anyja cinkhiányos, alkoholfüggőknél és bizonyos immunszuppresszív gyógyszereket szedőknél. A súlyos cinkhiány tünetei közé tartozik a növekedési és fejlődési zavar, késői nemi érés, bőrkiütések megjelenése, krónikus hasmenés, sebgyógyulási zavarok, fogyás. Ezek a tünetek sok más betegségre vagy hiányra is utalhatnak, ezért gyakran nehéz megállapítani, hogy valóban cinkhiányról van-e szó.
Enyhébb formái gyakrabban fordulnak elő, különösen a fejlődő országokban élő gyermekeknél, ahol az étrendből gyakran hiányoznak a fontos tápanyagok. Tünetei közé tartozik a hasmenés, csökkent immunitás, haj elvékonyodása, étvágycsökkenés, hangulati zavarok, bőrszárazság, a termékenységi problémák és lassú sebgyógyulás. Becslések szerint világszerte körülbelül 2 milliárd ember szenved cinkhiányban a nem megfelelő táplálékbevitel miatt. Mivel a cinkhiány gyengíti az immunrendszert, növelve a fertőzések esélyét, évente több mint 450 000 halálesetet okoz 5 év alatti gyermekeknél.
A cink túladagolása
Ahogy a cink hiánya egészségügyi szövődményeket okozhat, a túlzott bevitele negatív mellékhatásokhoz is vezethet. A cink-toxicitás leggyakoribb oka a túl sok cink-tartalmú táplálékkiegészítő szedése, amely akut és krónikus tüneteket is okozhat, akárcsak:
- Hányinger és hányás;
- Étvágytalanság;
- Hasmenés;
- Hasi görcsök;
- Fejfájás;
- Csökkent immunitás;
- Emellett más tápanyagok hiányát is okozhatja a krónikusan magas cinkbevitel, pl. megzavarhatja a réz és a vas felszívódását.
A legfontosabb az, hogy ha ezeket a tüneteket tapasztaljuk, keressük fel háziorvosunkat.
A cink interakciója más vitaminokkal és ásványi anyagokkal
Antibiotikumok. A cink szájon át történő alkalmazása kinolon vagy tetraciklin típusú antibiotikumokkal együtt megzavarhatja az antibiotikumok azon képességét, hogy küzdenek a baktériumok ellen. Ennek elkerülése érdekében az antibiotikumot érdemes két órával a cink bevétele előtt, vagy hat órával a cink bevétele után bevenni.
Tiazid diuretikumok: ezek a vérnyomáscsökkentők növelik a vizeletben elvesztett cink mennyiségét.
Mérsékelt adagban (18-20 milligramm) lévő bevitele esetén is korlátozhatja a szervezet rézellátását, kivéve ha étrendünk rézben gazdag tápanyagokat tartalmaz. A cink a kálcium bélből történő felszívódását is megnehezíti.
Összegzés
A cink egy nélkülözhetetlen nyomelem, amely szükséges az immunrendszer megfelelő működéséhez, immunerősítő hatással rendelkezik. Csökkentheti a gyulladást és bizonyos életkorral összefüggő betegségek kockázatát.
A legtöbb ember a megfelelő étrenddel könnyen megoldja a szükséges napi cinkbevitelt, de az idősebb felnőtteknek és a cink felszívódását gátló betegségekben szenvedőknek szükségük lehet cinkpótlásra, melyre a legjobb megoldás a cink tartalmú táplálékkigészítők szedése.