A baobab (Adsonia digitata, majomkenyérfa) gyümölcsének fogyasztása rendkívül előnyös az egészségre nézve. Fontos és értékes összetevői révén támogatja a fogyást, egységesen tartja a vércukorszintet, csökkenti a gyulladásokat, emellett gondoskodik az emésztőrendszer megfelelő működéséről. De más miatt is javasolt gyakran baobabot enni, amely méltán érdemelte ki a szuperélelmiszer nevet.
Az Afrikában őshonos baobab rendkívül sokáig, akár több ezer évig él, felhasználású pedig hallatlanul sokrétű. A növény minden része ehető, levelei, gyökerei, virágai, magjai és gyümölcse sok mindenre használható, többek között ételkészítéshez, illetve gyógyászati célokra.
Mi van benne?
A majomkenyérfa gyümölcse hatalmas, csaknem egy kilogrammot nyom, de ennél jóval nagyobbra is nőhet. Alakja mangóra vagy kókuszra emlékeztet, és a hossza legfeljebb 18 centiméter. Tömör és kemény külső héj borítja, amely a gyümölcs érésekor természetes módon kiszárad. Ízre egyhén citrusos, kissé savanykás, ezért ideális lekvárokhoz, illetve mártások készítéséhez. A gyümölcs terpenoidokat, flavonoidokat, fitoszteroidokat, aminosavakat, vitaminokat, lipideket és jótékony szénhidrátokat tartalmaz. Kalciumot, káliumot, magnéziumot, nátriumot, foszfort, vasat, rezet, mangánt és cinket szintén magáénak tudhat, ahogyan számottevő mennyiségű természetes C-vitamint is. Magjai megőrölve sűrítőanyagként és ízesítőszerként szolgálnak, emellett olajkészítésre alkalmasak. Afrikában levest főznek a leveléből, és úgy dolgozzák fel, mint a spenótot. Köretekhez, rizsételekhez szintén előszeretettel keverik. Gyakran nevezik „életfának”, ami több ezer liter vizet képes tárolni, így értékes vízforrás.
Ezernyi jótékony hatása van
Napjainkban mind a baobab, mind a belőle készült por az egyik legjobb és legnépszerűbb szuperélelmiszer. Leveleit, gyümölcsét, kérget és magvait hosszú idő óta alkalmazzák többféle betegség kezelésére. Alkalmas lázcsillapításra, kiváló segítség mikrobiális fertőzések esetén, emellett használható hasmenés és vérszegénység ellen.
A baobab bővelkedik vízoldékony rostokban, ami a koleszterinszint csökkentése szempontjából áldásos. Rostjai révén segít megelőzni a túlsúlyt. A vitaminokkal és tápanyagokkal teli baobabolaj közvetlenül felvihető a bőrre, hogy csökkentse a ráncok és a striák megjelenését. C-vitamin-tartalma révén a kollagén képződés elsőrangú elősegítője. Használata egységesebb bőrképe eredményez, gondoskodva a bőr rugalmasságáról és simaságáról.
A majomkenyérfa termése egy teljes mértékben természetes szuperélelmiszer, amely nagyrészt élelmi rostból tevődik össze, amelyek jelentős százaléka vízben oldódó prebiotikus rost.
A majomkenyérfa az oldható rostok bőséges forrása (5 gramm rost található 100 grammban), ami mérsékelheti a koleszterinszintet, és megelőzheti a túlsúlyt.
A The Journal of Nutrition internetes folyóirat szerint antioxidáns-tartalma magasabb minden gyümölcsnél. Kétszer annyit tartalmaz, mint a goji bogyó, és többet, mint fekete áfonya és a gránátalma együttesen.
Afrika egyes területein a terhes nők az érett a fa kérgét használják a szülőcsatorna tágításához a szülés előtt. Indiában a terhes nők olyan vízben fürdenek, amelyet előzőleg a majomkenyérfa kérgével együtt forraltak fel.
Az afrikai hagyományos orvoslás hasmenés, émelygés, vérhas, és más krónikus emésztési rendellenességek kezelésére használja. A szárított vagy friss gyümölcsben oldhatatlan és oldható rostok is vannak.
A bőséges antioxidáns- tartalom miatt gyümölcs hatékony immunstimuláns.
A bioaktív összetevők olyan kórokozók ellen hatásosak, mint a Bacillus subtilis, az Escherichia coli, a Mycobacterium lepra, valamint a Candida albicans.
Prebiotikus az adaptogén
A baobabban lévő rost prebiotikus rostok elősegítik a probiotikus baktériumok számának növekedését a vastagbélben. Ezeknek a jótékony baktériumoknak a milliárdjai tartják kordában a káros baktériumok szaporodását. Szükségesek a K-vitamin szintéziséhez, bizonyos hormonok előállításához, elősegítik az emésztést, és a tápanyagok felszívódását.
Minél alacsonyabb egy élelmiszer glikémiás indexe (GI), annál lassabban emeli meg a vércukorszintet. Az Oxford Brookes Egyetem kutatói bebizonyították, hogy a baobabpor fogyasztása segíti a vércukorszint szabályozását, ami különösen jó hír azoknak, akik a 2-es típusú cukorbetegségben szenvednek. Gazdag a polifenolokban, amelyekről kimutatták, hogy befolyásolják a szénhidrátok véráramba történő felszabadulását, csökkentve ezek átalakulását glükózzá.
Az adaptogének elősegítik a szervezetben zajló fiziológiás funkciók sokaságának stabilizálásával és optimalizálásával hozzájárulhatnak szervezett védelméhez a stressz ellen, és a majomkenyérfa rendelkezik ezzel a tulajdonsággal. A napi cinkfogyasztás csökkentheti a stresszt, és ez a nyomelem baobabban bőségesen megtalálható.
Majomkenyérfa a szépségápolásban
A baobab egyik leglátványosabb előnye, hogy képes meggyógyítani a repedezett és kiszáradt körmöket. Ennek oka az, hogy a baobab nagy mennyiségű fehérjét és kalciumot tartalmaz, amelyek elősegítik az erős, egészséges körmök fenntartását.
A növény olaja dúskál E-vitaminban, különféle zsírsavakban, és gazdag és antioxidánsokban. Erőteljesen hidratálja a hajat, és képes mélyen behatolni a hajszálakba, ahol regeneráló hatást fejt ki. Keverjünk össze 1/3 csésze jojoba és baobab olajat, adjunk hozzá 10–12 csepp levendulaolajat, majd enyhén melegítsük a keveréket, Vigyük fel a fejbőrre és a száraz bőrre. Hagyjuk rajta fél órán át, majd öblítsük le.
A szokásos ajakbalzsam alternatívájaként néhány csepp baobabolajat kenjünk fel a száraz ajkakra, ami rekordidő regenerálja a kicserepesedett bőrt. Az olaj képes enyhíteni az általános bőrbetegségek által okozott irritációt. Természetes gyulladáscsökkentő tulajdonságai vannak, és csökkentheti a bőrpírt, viszketést és szárazságot.
A baobabbból előállított porban rengeteg C-vitamin. Ez a vitamin immunerősítő hatású, és nélkülözhetetlen egészséges bőrhöz.
A növény magjának olaja nemcsak tápláló, hanem tisztító is. Finoman masszírozzuk az olajat a nedves bőrbe, majd alaposan öblítsük le meleg vízzel.
Függetlenül attól, hogy milyen formában fogyasztjuk, a baobabban található antioxidánsok hatékony májvédő vegyületeket biztosítanak, azaz megakadályozhatják a máj károsodását.
Hogyan kell fogyasztani?
Edzés közben veszítünk elektrolitokból, elsősorban a nátriumból és a káliumból. A kálium vízzel történő bevétele elősegíti a test hatékonyabb rehidratálódását. Keverjük bele az előírt mennyiségű baobabport valamilyen folyadékba, és igyuk meg.
A por természetes sűrítő tulajdonságokkal rendelkezik. Kiváló gluténmentes alternatívája a lisztnek. Fokozatosan adagoljuk a szószok vagy főzelékekhez, amíg el nem érjük a kellő állagot. A por szépen elkeveredik az olajban, és édes-savanykás aromát ad neki. Segít a krémes és tejszínmentes öntet kialakításában is.
Függetlenül attól, hogy különleges desszertet vagy fogásokat szeretnénk-e készíteni, vagy csak extra tápanyagokat hozzáadni az ételeinkhez, a baobabpor jól passzol a legtöbb recepthez. Nyugodtan tegyük süteménytésztába, joghurtba, müzlibe, főzelékbe, smoothieba, levesekbe, vagy különféle édes és sós krémekbe.
Hintsük meg a reggeli kávénkat egy kevés baobabporral, és ez biztosítja, hogy energiával legyünk tele egész nap.
Vannak mellékhatásai a baobabnak?
Mivel a baobabpor rengeteg C-vitamint tartalmaz, mértéktelen fogyasztása irritálhatja a gyomrot, és hasmenés idézhet elő. Azonban napi 30 dekánál is több gyümölcsport kellene bevinni ahhoz, hogy hasonló tünetek jelentkezzenek.