A csipkebogyó a gyógyteák gyakori összetevője. Számos fontos antioxidánst, köztük C- és E-vitamint, béta-karotint és likopint tartalmaz, amelyek nagyon hasznosak az egészség szempontjából. Az alternatív orvoslást gyakorlói úgy vélik, megakadályozhatja vagy kezelheti a gyulladásos tünetek széles skáláját. Az egyik legkiválóbb bőrápoló.
A rózsafélék családjába tartozó csipkebogyó latin nevét (Rosa canina, azaz kutyarózsa) azért kapta, mert a rómaiak úgy gondolták, hogy a gyökeréből készített tea hatásos a veszett kutya harapása ellen. Vadrózsaként és csipkerózsaként is emlegetett sokoldalú gyógynövény, amely sikeresen alkalmazható megfázás, húgyúti fertőzések, emésztési zavarok, különböző gyulladások, szív- és érrendszeri megbetegedések kezelésére, illetve megelőzésére. Ezen kívül méregtelenítő és zsírégető tulajdonságokkal is rendelkezik. Ezen állítások egy részét kutatások igazolják.
Miért olyan értékes?
A csipkebogyó – a vadrózsa áltermése – bővelkedik a szervezet számára fontos szénhidrátokban, rostokban, karotionoidokban, folsavban, citrom- és almasavban. Ásványi anyagokban, cinkben, rézben és antioxidáns polifenolokban. magába foglal még A-, B1-, B2-, K- és P-vitamint, C-vitaminból pedig közel ötvenszer annyit, mint a citrom. Ennek köszönhetően hatékonyan erősíti az immunrendszert, védi az ereket, megköti a rák, a szív- és érrendszeri betegségek, tovább a gyulladások kialakulásában kulcsszerepet kapó, és a bőr öregedését is gyorsító szabad gyököket. Flavonoidjai csökkentik a magas vérnyomást és a koleszterinszintet, ami a vérkeringés normalizálásával hozzájárul az érrendszeri betegségek megelőzéséhez és kezeléséhez. Jelentős mennyiségű nikotinsav, pektin, cseranyag, szerves savak és illóolaj is megtalálható benne. Vasban és magnéziumban ugyancsak bővelkedik. Készíthető belőle tea, lekvár, szörp, likőr és olaj. Leveshez, pitékhez, kenyérhez használják. Nyersen is fogyasztható, akár egy bogyó, de a szőrös magbelet ne együk meg. Teakészítéshez a feldarabolt bogyót 1 csésze langyos vízben áztassuk 2-3 órán keresztül, majd fogyasztás előtt szűrjük le.
Rostjai révén javítja az emésztést, helyreállítja a megfelelő székletürítést. Nagyon hatékonyan tisztítja meg a bélrendszert a lerakódott mérgektől és salakanyagoktól. Kezeli a hasfájást, eltávolítja a felgyülemlett vizet és megelőzi az újbóli vizesedést. Különösen a leveléből készített tea erős vízhajtó, csökkenti a vesekövek kialakulásának kockázatát, jótékonyan hat a pajzsmirigy működésére. Jól használható a fogyókúrák kiegészítőjeként. Speciális hatóanyaga a tilirozid segít eltüntetni a hasi zsírt. Mivel szabályozza az inzulin- és a vércukor szintjét, a cukorbetegség kezelésekor is jó szolgálatot tehet. További előnye, hogy fogyasztásával fokozható a csontképződés, és megelőzhető a zsírmáj kialakulása.
Az egyik legjobb bőrápoló
A népi gyógyászaton kívül a vadrózsát a kozmetikai ipar is gyakorta alkalmazza. A csipkebogyóban lévő olaj számtalan bőrprobléma ellen nyújt megoldást: halványítja a hegeket, regenerálja a leégett bőrt, meggátolja a striák megjelenését, emellett ránctalanító hatással bír. Gyakorta keverik öregedésgátló készítményekbe, vagy a hiperpigmentációt csökkentő krémekbe. A benne lévő C-vitamin serkenti a kollagén termelését, halványítja a ráncokat és finom vonalakat. A-vitaminja fokozza a bőr nedvességtartalmát. A vadrózsa olajában található esszenciális zsírsavak megakadályozzák a hegesedést és ösztönzik a bőr regenerálódását. Magáénak tudhat kvercetint is, amelyről kiderült, hogy megakadályozza a melanomát, a bőrrák súlyos formáját. Egy thaiföldi tanulmány kimondja, hogy porként való használata enyhítheti az öregedés okozta bőrbetegségeket.
A csipkebogyó hatása
Az alternatív gyógyászatban a csipkerózsát, mint természetes orvosságot tartják számon, és különböző egészségügyi problémák, többek között az alábbiak megszüntetésére használják:
- Ízületi gyulladás
- Hátfájás
- Székrekedés
- Cukorbetegség
- Hasmenés
- Epekövek
- Köszvény
- Fekélyek
- Húgyúti fertőzések
Ezeknek az állításoknak egy részét a kutatások jobban alátámasztják, mint másokat.
Antioxidáns hatóanyagai miatt, közismert immunerősítő, míg baktérium- és vírusölő tulajdonságai révén jó szolgálatot tehet a megfázás és influenzaszezon idején. A nők egyik gyakori betegségével, a felfázással is leszámol, elsőrangú gyógymód a hólyagbántalmak ellen.
Számos tanulmány azt sugallja, hogy a csipkebogyó segíthet az osteoarthritis és a rheumatoid arthritis tüneteinek kezelésében. A Scandinavian Journal of Rheumatology 2005-ben megjelent tanulmányában a kutatók arról számoltak be, hogy napi 5 gramm csipkebogyó-kiegészítés három hét használat után jobban csökkentette az osteoarthritis fájdalmát és a fájdalomcsillapítók szükségességét, mint a placebo.[1.]
Szívbetegség
Segíthet elkerülni az elhízott embereknél a szívbetegségeket – derül ki egy tanulmányból. 31 ember, akiknek testtömeg-indexe (BMI) 30-nál nagyobb, naponta kapott csipkebogyóporból készült italt, illetve placebót. Hat hét elteltével a vadrózsát fogyasztók körében javultak a szívbetegséget jelző markerek, beleértve a szisztolés vérnyomást és a koleszterinszintet a placebo csoporthoz képest. Utóbbiaknál az érgyulladás növekedését tapasztalták, és nem csökkent a diasztolés vérnyomásuk.[2.]
Cukorbetegség
Az előzetes kutatások szerint a vadrózsa segíthet megelőzni a 2-es típusú cukorbetegséget, különösen olyan embereknél, akiknél olyan kockázati tényezők állnak fenn, mint az elhízás és a magas vérnyomás.[3.] A a kivonata erős elhízás elleni hatást mutat. Egereken végzett vizsgálatok alapján gátolja a testtömeg-növekedést és csökkenti a zsigeri zsírt. Képes volt normalizálni a vércukor-, és kordában tartani a koleszterintet. In vitro és állatkísérletek alapján feltételezik, hogy a különféle vegyületei serkentik az inzulin termeléséért felelős hasnyálmirigy béta-sejtek képződését. [4.]
Emésztőrendszeri problémák
A csipkebogyó az egyik legértékesebb gyógynövények egyike. Generációk óta használják hasmenés, gyomorfekély és egyéb gyomor-bélrendszeri problémák ellen. Egyre több bizonyíték van arra, hogy ez a népi gyógymód valóban működhet.
A spanyol Zaragozai Egyetem 2017-es áttekintése szerint ugyanolyan hatékonyan lassítja a bélizmok összehúzódását, mint a hasmenés kezelésére használt difenoxilát hatóanyagú gyógyszer.[5.] Úgy tűnik, a vadrózsa csökkenti a fekélyek kockázatát a gyomor pH-egyensúlyának megváltoztatásával. Ezzel kedvezőtlen közeget teremthet a fekélyek kialakulásáért nagyban felelős baktériumok, köztük a Helicobacter pylori számára. Több kutatásra lenne szükség ezen eredmények megerősítéséhez.
Segíthet a rák és más krónikus betegségek megelőzésében
Egy tanulmány úgy találta, hogy a kivonata csökkentette az emlőrák sejtjeinek növekedését.[6.] Egy másik szerb tanulmány a teájában található fitokémiai anyagokra összpontosított. A gyümölcsben lévő polifenolok megakadályozhatják a rákos sejtek szaporodását. A vadrózsának gyulladáscsökkentő hatása is van, amely hozzájárul rákmegelőző tulajdonságaihoz. Bizonyos bioaktív vegyületeket tartalmaz, például fenolokat, aszkorbinsavat (C-vitamin), béta-karotint, tanninokat és pektineket – amelyek mind segítenek az oxidatív stressz visszaszorításában, amely egyébként rákhoz vezethet.
Egy dániai tanulmány szerint rendszeres bevitele csökkentheti a C-reaktív fehérje, a máj által termelt anyag szintjét, amelynek koncentrációja növekszik a gyulladás növekedésével.[7.] Egyes tanulmányok a gyulladáscsökkentő tulajdonságait a magjának tulajdonítják, és nem a héjának. [8.]
Lehetséges mellékhatások
A csipkerózsa általában biztonságosnak tekinthető, de nagyobb mennyiségben néhány embernél mellékhatásokat okozhat, beleértve az émelygést, hasmenést, székrekedést, gyomorégést, gyomorgörcsöt, fáradtságot és fejfájást. A kockázat a nagyobb dózisokkal növekszik. Más emberek álmatlanságról és nyugtalan alvásról számoltak be. Kölcsönhatásba léphet bizonyos gyógyszerekkel. Ezek közül majd mindegyik összefüggésben van a növény magas C-vitamin-koncentrációjával. A vadrózsa és az alvadást is lassító gyógyszerek együttes alkalmazása növelheti a véraláfutások és a vérzések esélyét. Kerülni kell a csipkebogyót, ha valaki ösztrogén alapú fogamzásgátlót vagy antipszichotikumot szed, mindkettőt befolyásolja a túlzott C-vitamin adag. Enyhe vizelethajtó tulajdonságokkal is rendelkezik, és felerősítheti a diuretikumok hatását. Csökkentheti a vérhígítók hatékonyságát is. A rózsakomlóban lévő nagy mennyiségű C-vitamin növelheti a vesekövek kockázatát.
Adagolás
A kapszulát vagy port általában 500–1000 milligramm adagokban javasolt szedni. A 2000 milligrammot meghaladó adagok növelhetik a mellékhatások kockázatát, különösen, ha C-vitaminnal együtt alkalmazzuk.
Források:
https://www.healthline.com/nutrition/rose-hipshttps://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4655903/
https://hu.wikipedia.org/wiki/Csipkebogy%C3%B3
https://www.stylecraze.com/articles/amazing-health-benefits-of-rosehips/
2. https://www.nature.com/articles/ejcn2011203
- https://www.nature.com/articles/ejcn2011203
- https://journals.sagepub.com/doi/10.1177/2156587216655263
- https://www.mdpi.com/1422-0067/18/6/1137
- https://www.sciencedaily.com/releases/2015/03/150329141007.htm
7. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17657447/ - https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4877453/