• Ingyenes szállítás 15 000 Ft felett

Vizesedés, ödéma

Vizesedés: mi okozza és hogyan előzhető meg?

Vizesedés: mi okozza és hogyan előzhető meg?

Vizesedés: mi okozza és hogyan előzhető meg? 1024 683 SuperGreens®

Vizesedéssel szinte minden ember találkozott életében legalább egyszer: a folyadékvisszatartás során a kötőszövetekben felgyülemlik a folyadék, melynek hatására azok megdagadnak. Miért alakulhat ki a vizesedés és mit tehetünk ellene?

Mi az a vizesedés?

Az emberi testnek körülbelül 60%-át víz alkotja. A víz létfontosságú a test megfelelő működésében: csaknem az összes, testünkben lezajló élettani folyamathoz vízre van szükség. A víznek szerepe van a tápanyagszállításban, a testhőmérséklet folyamatos fenntartásában, az emésztésben, az anyagcsere során keletkezett bomlástermékek szervezetből való kiürítésében, és még sorolhatnánk. Általánosan elmondható, hogy egy felnőtt embernek napi 2-3 liter vízre van szüksége.

A folyadékmegtartás vagy vizesedés az az állapot, amikor a testnek nem sikerül eltávolítania a felesleges vizet az emberi szervezetből, így a kötőszövetek közötti térben felgyülemlik a folyadék – ezt nevezzük ödémának. A leggyakoribb a hasi vizesedés és a láb vizesedése. A szervezet vízvisszatartása nem egy betegség, hanem tünet. Gyakran átmeneti és könnyen kezelhető, azonban egyes esetekben súlyos egészségi állapotra utalhat.

Az ödéma típusai

Az ödémának két fő típusa van: lehet generalizált vagy lokális. A generalizált ödéma több testrészt vagy szervet érint, de akár az egész testen előforduló duzzadás jelezheti. Jellemző rá a szimmetrikus elhelyezkedés, tehát a vizesedés a test mindkét oldalán azonos mértékben jelenik meg. A generalizált ödémát általában szív- vagy veseprobléma okozhatja.

A lokális ödéma egyetlen testrészre koncentrálódik, megjelenése leggyakrabban a lábakon, lábfejen, boka körül, hason jellemző, de érintheti az arcot vagy a karokat is. A lokális ödéma egyik fajtája a nyiroködéma, amely a nyirokrendszer károsodása miatt alakulhat ki. A nyiroködéma esetében a nyirokrendszer elzáródása miatt folyadék halmozódik fel a végtagokban. Ez az állapot öröklődhet, vagy a nyirokerek sérülésének eredménye is lehet.

Az ödéma kialakulásának okai

Az ödéma vagy vizesedés kialakulását számtalan tényező okozhatja. A kondíció mögött állhat allergiás reakció, fertőző betegség vagy akár létfontosságú szerv nem megfelelő működése, ugyanakkor nagyon gyakran összefüggésbe hozható hormonális változásokkal.

A folyadékmegtartás gyakori okai közé sorolhatók a következők:

  • A túlzott só- és szénhidrátfogyasztás az ödéma kialakulásának egyik leggyakoribb oka. A nátrium megköti a vizet és testünkben tartja azt.
  • Menstruációs ciklus: gyakori jelenség, hogy a nők vizesedést tapasztalnak a menstruációt megelőző két hétben, ugyanis a hormonális egyensúly változása folyadékfelhalmozódást eredményezhet.
  • Terhesség: szintén a hormonokkal hozható összefüggésbe a terhesség során előforduló ödéma, hiszen a hormonok ösztönzik a testet a felesleges folyadék megtartására. Terhes nők esetén a vizesedés főleg a harmadik trimeszterben okozhat problémát, különösen a nyári hónapokban. Legtöbb esetben ez természetes folyamat, nem ad különösebb aggodalomra okot.
  • Hormonális fogamzásgátlás: az ösztrogént tartalmazó fogamzásgátlók szintén kiválthatják a test folyadékmegtartását.
  • A szívbetegség vizesedés problémáját okozhatja, hiszen a legyengült szív nem képes megfelelően pumpálni a vért az erekben, mely ödémához vezet.
  • Repülés: gyakran előfordul, hogy egy-egy hosszabb repülőút során vizesedést tapasztalunk, mely a kabinnyomás változásának és a hosszú ideig tartó egy helyben való ülésnek az eredménye.
  • Hőség: a test általában kevésbé hatékonyan távolítja el a folyadékot a szövetekből a nyári hónapokban.
  • Étrendi hiányosságok, például elégtelen fehérje- vagy B1-vitamin-bevitel.
  • Bizonyos gyógyszerek, köztük magas vérnyomás ellen felírt gyógyszerek (vérnyomáscsökkentők), kortikoszteroidok és nem szteroid gyulladáscsökkentők is ödémát okozhatnak.
  • A pajzsmiriggyel kapcsolatos problémák is összefüggésbe hozhatók a vizesedéssel. A pajzsmirigy-alulműködésnek az egyik leggyakoribb tünete a lábak vizesedése, ödémásodása.
  • A vizesedés a hormonális elhízásnak is jellemző tünete. A túlsúlyos emberek hajlamosabbak az ödémásodásra.

A vizesedés leggyakoribb tünetei

A vízvisszatartást nem nehéz felismerni, már a neve is árulkodó. Tünetei a következők lehetnek:

  • puffadás, különösen a hasi területen,
  • lábdagadás, duzzadt lábak, lábfej és boka,
  • a has, az arc és a csípő duzzanata,
  • merev ízületek,
  • feszülő érzés a végtagokban,
  • súlyingadozások,
  • bemélyedések a bőrben, hasonlóan ahhoz, amit az ujjainkon látunk, ha hosszú ideig tartottuk vízben fürdés közben.

Nyiroködéma esetén előfordulhatnak súlyosabb tünetek is, mint például a bőr elszíneződése, súlyos fáradtság, erősen duzzadt végtagok, vagy az érintett terület deformitása.

A vizesedés megelőzése és kezelése

Az ödémáktól a legtöbb esetben nem nehéz megszabadulni, ugyanis számtalan otthoni praktika létezik, amellyel orvosolható ez a kellemetlen probléma. A legjobb megoldás ugyanakkor a megelőzés, hiszen ha megfelelő, kiegyensúlyozott életmódot folytatunk, akkor lényegesen kisebb az esélye annak, hogy bevizesedik valamelyik testrészünk.

Együnk kevesebb sót
Az egyik leghatékonyabb módszer a vizesedés megelőzésére a sóbevitel csökkentése. Korlátozzuk a nátrium bevitelét legfeljebb 2300 milligrammra naponta. Ehhez akár úgy is hozzájárulhatunk, hogy nem eszünk feldolgozott ételeket. Próbáljunk különböző fűszereket használni só helyett a zöldségek és húsok ízesítéséhez.

Több magnéziumot vigyünk be a szervezetünkbe
A magnézium egy nagyon fontos ásványi anyag, mely hozzájárulhat a vízvisszatartás csökkentéséhez. Jó magnéziumforrás a dió, a teljes kiőrlésű gabona, az étcsokoládé és a leveles zöldségek, de akár étrendkiegészítőként is bevihető.

Kerüljük a finomított szénhidrátokat
A finomított szénhidrátok fogyasztása a vércukorszint és az inzulinszint gyors emelkedéséhez vezethet. A magas inzulinszint hatására a szervezet több nátriumot tart vissza, növelve a nátrium újbóli felszívódását a vesékben, mely nagyobb folyadékmennyiség visszatartásához vezet. A finomított szénhidrátok közé tartoznak a feldolgozott cukrok és gabonák, például a cukor és fehérliszt.

Mozogjunk rendszeresen
A rendszeres fizikai aktivitás kulcsfontosságú a vizesedés visszatartásában, ugyanis a folyadék egy részét kiizzadjuk mozgás során. A túl hosszú ideig tartó egy helyben ülés ödémához vezethet, de a rendszeres mozgással ellensúlyozhatjuk ezt.

Salaktalanító, vízhajtó gyógyteák fogyasztása
Vannak olyan növények, amelyek természetes vízhajtó hatásukról ismertek, ilyen például a csalánlevél, a nyírfalevél vagy a pitypang. Az ezekből készült gyógyteák segítenek kiüríteni a felhalmozódott vizet a szervezetből.

Igyunk több vizet
Meglepő módon azzal is hozzájárulhatunk a vizesedés megelőzéséhez, ha megfelelő mennyiségű vizet iszunk. A folyadékfogyasztás megfelelően hidratálja a szervezetet, így az nem fogja tárolni a vizet. Legalább 2 liter víz elfogyasztása javasolt naponta.

Mikor érdemes orvoshoz fordulni?

A vizesedés tehát egy igen gyakran előforduló állapot, amely általában rövid ideig tart és könnyen kezelhető. Ha azonban hosszú távon folyamatosan előjön és nehezen vagy nem tudunk megszabadulni tőle, akkor érdemes felkeresni egy szakértőt, a szervezet folyamatos és ismétlődő vízvisszatartása ugyanis komoly betegségek tünete is lehet, mint például a vesebetegség, keringési probléma, vagy akár szívbetegség.

A szakértő feltárja a folyadékmegtartás hátterében álló egészségügyi problémát és kezelési tervet javasol. A súlyos ödéma kezelése rendszerint gyógyszeresen történik, de ez attól is függ, hogy mi okozza a kiváltó problémát.

Források:
https://www.healthline.com/health/water-retention#causes
https://www.healthline.com/nutrition/6-ways-to-reduce-water-retention
https://www.medicalnewstoday.com/articles/187978#diet
https://www.everydayhealth.com/diet-nutrition/weight/how-recognize-reduce-water-retention-edema/
https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/conditionsandtreatments/Fluid-retention-oedema

  • lymph aktív 2.0

    Lymph Aktív 2.0

  • -10% szép lábak csomag

    Szép lábak csomag

  • venoflavin

    Venoflavin