Becslések szerint a varikózis, vagyis a visszérbetegség hatással lesz az összes felnőtt életére annak bizonyos pontján. A csavart, megnagyobbodott vénák gyakran fájdalmat, viszketést és kellemetlen érzést okozhatnak. Ma már rendelkezésre állnak orvosi eljárások a visszerek kezelésére, de ha előbb kipróbálnál valami természetes megoldást, ezek az otthoni gyógymódok segíthetnek.
Mik azok a varikózisok?
A varikózus vénák, más néven a visszérbetegség akkor fordul elő, amikor a vénák megnagyobbodnak, kitágulnak és túlteltek vérrel. A varikózus vénák általában duzzadtak és megemelkednek, és kékes-lila vagy vörös színűek. Gyakran fájdalmasak.
Az állapot nagyon gyakori, különösen a nőknél. Az összes felnőtt körülbelül 25 százalékának van visszérbetegsége. A legtöbb esetben a visszerek az alsó lábakon jelennek meg.
A visszér kezelése természetesen
Számos mód létezik a visszérbetegség tüneteinek kezelésére és a fájdalom csökkentésére. Az alábbiakban felsorolunk néhányat a könnyen elérhető otthoni kezelésmódok közül, különös tekintettel a gyógynövények alkalmazására.
A fizikai aktivitás
A fizikai aktivitás nagyszerű első lépés a varikózisok otthoni kezelésében. Minél többet mozogsz, annál jobban kering a véred. A lényeg az, hogy a mozgás segítse a sérült vénákban összegyűlt vér visszajutását a szívbe.
A könnyedebb gyakorlatok, amelyek javítják a véráramlást, segíthetnek visszafordítani a varikózisok káros tulajdonságait. Az úszás, a séta, a kerékpározás, a jóga és a nyújtás mind előnyösek, mivel keringetik a vért és megmozgatják a vádli izmait a fizikai sérülés veszélye nélkül. A mérsékelt testmozgás segíthet a magas vérnyomáson is, amely a varikózis kialakulásának egyik kockázati tényezője.
Életmódbeli változások
A következő változtatások segíthetnek megelőzni a varikózis kialakulását vagy súlyosbodását:
- Kerüld a hosszabb ideig tartó állást.
- Tartsd meg az egészséges testsúlyt.
- Eddz a keringés javítására.
- Használj kompressziós zoknit vagy harisnyát.
Étrendi változások
Egyes élelmiszerek javíthatják a vénák egészségét. Ezek a következők:
Rosttartalmú ételek
Az élelmi rostok segítik az egészséges bélműködést. Különösen fontos a rost fogyasztása székrekedés esetén. A székletürítéshez használt fizikai erőfeszítés erős belső hasi nyomást kelthet, ami súlyosbíthatja a sérült vénabillentyűket.
Az élelmi rostban gazdag élelmiszerek, amelyeket hozzáadhatunk étrendünkhöz, a következők:
- teljes kiőrlésű élelmiszerek
- búza
- zab
- dióféléket
- lenmag
- borsó
- bab
- füge
- szilva
- avokádó
- paradicsom
- brokkoli
- sárgarépa
- articsóka
- karfiol
- hagyma
- édesburgonya
Kálium tartalmú ételek
A káliumhiány vízvisszatartást okozhat. Ez növeli a vér mennyiségét a szervezetben, és extra nyomást helyez a vénabillentyűkre.
A magas kálium tartalmú élelmiszerek, amelyeket az étrendünkhez célszerű adni, a következők:
- joghurt
- mandula
- pisztácia
- lazac
- tonhal
- csirke
- fehér bab
- lencse
- narancs
- krumpli
- leveles zöldségek
- répafélék
Flavonoidokat tartalmazó ételek
A bioflavonoidok segíthetnek a szív- és érrendszeri problémák kezelésében. Segítenek javítani a vérkeringést, csökkentik az artériás vérnyomást és ellazítják az ereket.
A magas bioflavonoid tartalmú élelmiszerek közé tartoznak:
- hagyma
- fokhagyma
- paprika
- spenót
- brokkoli
- kakaó
- szőlő
- citrusfélék
- áfonya
- eper
- cseresznye
- alma
A gyógynövények szerepe
Egyes gyógynövénykészítmények segíthetnek enyhíteni a vénás betegségek tüneteit. Ezek a gyógynövények szájon át szedhető étrend-kiegészítőként vagy helyi készítményként kaphatók. Egy tanulmány azt találta, hogy a rutin, a Gotu kola és a szőlőmag-kivonat jótékony hatással lehetnek a krónikus vénás elégtelenség tüneteire, mint például duzzanat, görcsök vagy nyugtalan lábak.
Rutin
Ez a rutin néven is ismert bioflavonoid számos növényben megtalálható, például:
- citrusfélék
- hajdina
- alma
- Orbáncfű
- Gingko biloba
A rutin antioxidáns, gyulladáscsökkentő és antidiabetikus kiegészítőnek számít. Érrendszeri előnyei is ismertek. Erősítheti a gyenge ereket és hajszálereket, amelyek gyakran a visszerek előfutárai. A rutint a seprűvénák és visszér kezelésére, valamint a vádli és a boka duzzanata kezelésére használják. Étrend-kiegészítőként a rutin általában tablettákban vagy kapszulákban kapható.
Centella asiatica
Ez az évelő növény Ázsiában őshonos, és Gotu kolának is nevezik. Egy kutatás azt mutatja, hogy a Centella asiatica hatékonyan erősíti a legyengült vénákat. Ez segít a vénás elégtelenség kezelésében. A gyógynövényt általában tabletták, kapszulák és folyékony kivonatok formájában veszik be. Helyileg kenőcs vagy krém formájában is alkalmazható. Ez a gyógynövény kölcsönhatásba léphet gyógyszerekkel vagy más gyógynövényekkel. További vizsgálatokra van szükség a biztonságosságáról.
Szőlő mag kivonat
A szőlőt, a szőlőlevelet és a szőlőnedvet évszázadok óta használják az alternatív gyógyászatban. Egy Kutatás azt sugallja, hogy a szőlőmag-kivonat segíthet a krónikus vénás elégtelenség tüneteinek kezelésében, és a duzzanatot is csökkentheti. A tanulmányok egyelőre nem meggyőzőek, ezért további kutatásra van még szükség.
A szőlőmag E-vitamint, flavonoidokat és egyéb vegyületeket tartalmaz. Étrend-kiegészítőként tabletta, kapszula és folyékony kivonat formájában kapható. A szőlőmag kivonat kölcsönhatásba léphet a vérhígítókkal, és növelheti a vérzés kockázatát, ezért ne vegye be, ha ezeket a gyógyszereket szedi.
Vadgesztenye kivonat:
A vadgesztenye gyógynövény (Aesculus hippocastanum) az egyik legszélesebb körben használt alternatív gyógymód a varikózis és a krónikus vénás elégtelenség (egy rokon állapot) kezelésére. A vadgesztenye aktív összetevője az aescin nevű vegyület.
A Cochrane Collaboration kutatói áttekintették a vadgesztenye-kivonat krónikus vénás elégtelenségben szenvedő betegeknél történő alkalmazására vonatkozó tanulmányokat, és azt találták, hogy a vadgesztenye-kivonat a placebóhoz képest javította a krónikus vénás elégtelenség jeleit és tüneteit. A vadgesztenye kivonat a placebóhoz képest jelentősen csökkentette a lábfájdalmat és duzzanatot.
A kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy a bizonyítékok alapján a vadgesztenye kivonat alkalmas a krónikus vénás elégtelenség rövid távú kezelésére. Egyik tanulmány sem értékelte azonban, hogy a kivonat csökkentheti-e a varikózus vénák megjelenését. Azonban fontos, hogy a vadgesztenye egyes részei az FDA szerint nem biztonságosak, és hányingert, hányást, hasmenést, fejfájást, görcsöket, keringési és légzési elégtelenséget, sőt akár halált is okozhatnak. Szerinte a teát, és a vadgesztenye növény egyéb nyers formáit szintén kerülni kell.
Fenyőkéreg-kivonat:
A fenyőkéreg-kivonat (Pinus maritima) oligomer proantocianidin-komplexeket (OPC) és antioxidánsokat tartalmaz, amelyek erősítik az erek kötőszöveti szerkezetét és csökkentik a gyulladást.
Az előzetes tanulmányok azt sugallják, hogy az OPC-k segítenek a varikózisos vénákban szenvedőknek.
Autoimmun betegségekben, például rheumatoid arthritisben, sclerosis multiplexben és Crohn-betegségben szenvedőknek az immunrendszerre gyakorolt hatása miatt ne szedjenek fenyőkéreg-kivonatot, hacsak nem orvos felügyelete mellett teszik azt. A fenyőkéreg biztonságosságát terhes vagy szoptató nők vagy gyermekek esetében nem igazolták.
Szúrós csodabogyó:
A liliomfélék családjába tartozó növény, a Szúrós csodabogyó (Ruscus aculeatus) más néven mészárseprű ruszkogenineket tartalmaz, olyan összetevőket, amelyek a kutatók szerint erősítik a kollagént az érfalban és javítják a keringést.
A csodabogyó mellékhatásai lehetnek emésztési zavarok és hányinger. Fontos, hogy magas vérnyomásban vagy jóindulatú prosztata-megnagyobbodásban szenvedők ne szedjék anélkül, hogy előzetesen konzultálnának egy egészségügyi szolgáltatóval. A szúrós csodabogyó biztonságosságát terhes vagy szoptató nők vagy gyermekek esetében nem igazolták.
A jövőbeni kilátások
A varikózus vénák általában idővel rosszabbodnak. Ez még akkor is igaz, ha megtesszük a szükséges életmódbeli változtatásokat ezek kontrollálásához és a fájdalmak kezeléséhez. Bár csúnyák lehetnek, általában nem okoznak hosszú távú egészségügyi problémákat.
Egyes esetekben a varikózus vénák fekélyekhez vagy sebekhez vezethetnek a lábakon, vérrögök kialakulásához vagy krónikus gyulladáshoz. Súlyos esetben a vénák megrepedhetnek.
Keresd fel orvosod, ha ezen tünetek bármelyike jelentkezik. Ezt követően agresszívabb megközelítést javasolhatnak, például műtétet vagy egyéb beavatkozást.
Röviden
Az otthoni gyógymódok és az egészséges életmód segíthet a visszér és a krónikus vénás elégtelenség tüneteinek enyhítésében. A legtöbb alternatív kezeléssel és gyógynövényekkel történő kezeléssel kapcsolatos kutatás azonban még mindig folyamatban van. Ritkán állnak rendelkezésre hivatalos források e kezelések hatékonyságának alátámasztására, de az eddigi eredmények bizakodásra adnak okot.
Ha a varikózis már nem csak kozmetikai probléma, hanem egészségügyi aggodalomra ad okot, forduljunk orvoshoz.
Források:
https://www.healthline.com/health/home-remedies-for-varicose-veins
https://www.healthline.com/health/varicose-veins#outlook
https://www.verywellhealth.com/natural-treatments-for-varicose-veins-89260
https://www.medicalnewstoday.com/articles/321703#_noHeaderPrefixedContent