Aktív összetevők leírása
A gyömbér kivonat hatóanyagai
A gyömbér kivonat (Zingiber officinale) összetétele, valamint azok hatása a szervezetre sok tényezőtől függhetnek. A menstruáció kapcsán érdemes megemlíteni a gingerolokat és a shogaolokat(1), amelyeknek pozitív hatással lehetnek a PMS előtti időszakban jelentkező tünetekre.
A gyömbér kivonat emellett fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő(2) tulajdonságaival segíthet a menstruációs fájdalmak, alhasi fájdalom, hasi görcsök és a hátfájás esetén. Néhány kutatásból az is kiderült, hogy a gyömbérnek lehetnek pozitív hatásai a hormonális egyensúlyra(3), ami hozzájárulhat a menstruációs rendellenességek és a PMS kezeléséhez. Javíthatja a hangulatot, segíthet csökkenteni a hangulatingadozást, így ez a pár nap végre könnyebben átvészelhetőbbé válik.
A fehér árvacsalán kivonat hatása a szervezetre
A fehér árvacsalán (Lamium album), más néven a kankalin egy olyan növény, amit hagyományosan a női reproduktív egészség támogatására használtak és használnak jelenleg is. Ide értjük a menstruációs ciklust, hiszen olyan természetes hatóanyagokat tartalmaz, amelyek jó hatással lehetnek menstruációra, valamint a női hormonális egyensúlyra(4).
Ilyen hatóanyag a flavonoidok(5), amelyek antioxidáns tulajdonságokkal rendelkeznek, segíthetnek a szervezetben megjelenő gyulladások, illetve az oxidatív stressz elleni védelemben. További értékes hatóanyaga a diterpének(6), amelyek a virágban agnusude és casticin nevű vegyület formájában fordulhatnak elő. Ezek a vegyületeknek számos hormonális hatása lehet, mint például a menstruációs ciklus szabályozásában való részvételük. Ezáltal tehát nagyon valószínűséggel áll be a ciklus, mindig tudni fogjuk, hogy mikor számíthatunk rá.
Harmadik hatóanyaga az alkaloidek, amik potenciálisan jó hatással lehetnek a hormonális rendszerre(7), a menstruációs ciklusra. A fehér árvacsalán használata a menstruációs problémák, illetve a premenstruációs szindróma, esetleg a rendszertelen menstruáció kezelésére történhet.
A kányabangita kivonat hatásai a PMS tüneteire
A kányabangita (Viburnum opulus) egy gyógynövény, amely nyugalmat és relaxációt segít elő a PMS alatt. Gyakran fogyasztják tea formájában is, hiszen nyugtató hatásának(8) köszönhetően segíthet enyhíteni a pszichológiai és érzelmi tüneteket, amelyek a PMS-sel járhatnak. Ide tartozik a szorongás vagy éppen a hangulatingadozás.
Kínai angyalgyökér kivonat pozitív hatásai a szervezetünkre
A kínai angyalgyökér (Angelica Sinensis) kivonat egy hagyományos kínai gyógynövény, amelyet évszázadok óta a női egészség támogatására használnak. A növény gyökere több olyan hatóanyagot tartalmaz, amelyek potenciálisan jó hatással lehetnek a menstruációs ciklusra, a női hormonális rendszere. Az egyik ilyen a ligustilide vegyület(9), amely relaxálhatja az érfalakat, enyhítheti a menstruációs ciklussal kapcsolatos görcsöket.
A másik fő hatóanyag a ferulasav, ami gyulladáscsökkentő hatással(10) rendelkezik, enyhítheti a görcsöket és a kellemetlen puffadásos tüneteket. Míg az angelicin vegyület a gyomorproblémákat enyhítő hatása(11) miatt annyira kedvelt. A ciklus alatt ugyanis gyakori a hasfájás, a görcs, a puffadás, a székrekedés vagy éppen a hasmenés, ezeket a tüneteket pedig az angelicin képes nagymértékben enyhíteni.
A görögszéna fő hatóanyagai
A görögszéna (Trigonella foenum-graecum) egy olyan növény, amelynek számos egészségügyi előnye van, főleg a menstruációs ciklussal kapcsolatban. A görögszénának több olyan aktív összetevője van, amely képes enyhíteni a PMS tüneteit. Ilyen a fényező anyagok, hiszen a növény magjai gazdagok flavonoidokban, amelyek antioxidáns tulajdonságokkal rendelkeznek, segíthetnek a gyulladások csökkentésében(12).
Ami a szteroid saponinokat illeti, ezek a vegyületek gyulladáscsökkentő(12) hatásokkal rendelkeznek, emellett pozitív hatással lehetnek a hormonális rendszerre és egyensúlyra egyaránt. A harmadik fő összetevő a dioszgenin, amely szintén a növény magjában található meg. Előanyaga lehet néhány szteroidhormonnak, mind a progreszteron. Ez a hormonális hatásokkal rendelkező összetevő potenciálisan befolyásolhatja a menstruációs ciklust. A kutatásból(13) kiderült, hogy a gyógynövény remek megoldást nyújthat a nők egészségének támogatására, a PMS tünetek enyhítésére, valamint a rendszertelen menstruáció kapcsán.
Fontos azonban megjegyezni, hogy a PMS tüneteinek enyhítése egyéntől függően változhatnak, hiszen nem mindenki reagál ugyanúgy az egyes hatóanyagokra. A PMS tünetei sokfélék lehetnek, így azok enyhítésére többféle megközelítés és terápia is alkalmazható.
A cickafark hatása a szervezetre
A cickafark (Achillea millefolium), más néven csillagvirágnak nevezett gyógynövénnyel szinte mindenki találkozott már, hiszen gyakran alkalmazzák a kellemetlen menstruációs tünetek enyhítésére(14). Fő hatóanyagai a flavonoidok, amelyek a gyulladások csökkentésében játszanak szerepet. Ide tartoznak még az alkaloidek, mint az achillein és az achilletin, amelyek görcsoldó hatásuk révén veszik fel a harcot a menstruációs ciklus alatti hasfájással.
További hatóanyagai a tanninok, amelyek olyan vegyületek, amik segíthetnek a vérzés csillapításában(15), köszönhetően azoknak az összetevőiknek, amelyek meggátolják a túl sok vér képződését.
A kamilla hatása a PMS tüneteire
A kamilla (Matricaria chamomilla) egy olyan gyógynövény, amely szinte minden háztartásban megtalálható, hiszen számos pozitív tulajdonsággal rendelkezik. Legtöbb esetben az egészségügyi problémák kezelésére alkalmazzák, köztük a megfázás, vagy éppen a PMS tünetei(16). A kamilla egyik fő hatóanyaga a kamazulén, egy vegyület, amely a virágban található meg és gyulladáscsökkentő(17) hatása lehet a szervezetre. Ennek köszönhetően szabadulhatunk meg a menstruációs görcsöktől és az ezzel együtt járó kellemetlen tünetektől.
A másik fő hatóanyagai a flavonoidok(18), amelyek antioxidáns tulajdonságokkal rendelkeznek, ezzel segíthetnek a szervezetben fellépő gyulladások és az oxidatív stressz elleni védelemben. Jó megoldást nyújtanak a szorongás és a hangulatváltozások kapcsán.
Ami pedig az éterikus olajokat illeti, amik már a cickafarkban is megtalálhatóak, relaxáló és nyugtató hatással lehetnek a szervezetünkre, a hasunkra és az agyunkra(19) egyaránt. Ez segíthet tehát a menstruációs ciklussal kapcsolatos stressz során. Elkerülhetjük vele a rosszabb napokat és a feszültséget.
Források/Tanulmányok
Anna K. –
PMS tünetek és menstruációs fájdalom enyhítésére kerestem valamilyen megoldást és szerencsére bevált a Womease kapszula. Kb 2,5 hétig szedem menstruáció előtt, utána szünetet tartok. Harmadik hónapja szedem, azóta nem vettem be fájdalomcsillapítót az alhasi görcseimre.