• Ingyenes szállítás 15 000 Ft felett

alhasi fájdalom

Alhasi fájdalom: mi okozhatja, hogyan előzhető meg?

Alhasi fájdalom: mi okozhatja, hogyan előzhető meg?

Alhasi fájdalom: mi okozhatja, hogyan előzhető meg? 1024 683 SuperGreens®

Az alhasi fájdalom igen gyakori tünet, főleg a nők körében fordul elő valamilyen nőgyógyászati megbetegedés jeleként, azonban a férfiak esetében is megjelenhet egy-egy betegség tüneteként. Néhány szempont alapján kideríthetjük, hogy az alhasi fájdalom egy viszonylag ártalmatlan formájával nézünk-e szembe, vagy a fájdalom egy komoly betegségre hívja-e fel figyelmünket.

Hogyan előzhetjük meg a fájdalmat? Az alhasi fájdalom nem minden formája megelőzhető, mégis vannak olyan ajánlások és életmódbeli változtatások, melyekkel csökkenthető az alhasi fájdalom kialakulásának kockázata. A kialakulás okától függően akár meg is szüntethető a kellemetlen tünet.

Az alhasi fájdalom csoportjai

A fájdalom jellege alapján lehet ún. zsigeri vagy szomatikus fájdalom.

A zsigeri fájdalom a belső szervek betegségét kíséri. Ezt a jellegű fájdalmat nehéz lokalizálni, hiszen több irányba is kisugározhat és intenzitása is változó lehet. A fájdalmat gyakran kísérik egyéb tünetek, mint például az izzadás, hányinger, hányás.

Zsigeri fájdalom csoportjába tartozik például az övszerű fájdalom, ami a hátba sugárzik hasnyálmirigy-gyulladás esetén. Ilyen jellegzetes példa még a vesekő rohamban észlelt fájdalom a lágyékban.

A szomatikus fájdalom már jóval körülhatárolhatóbb, ezesetben a fájdalom könnyen lokalizálható.

Lefolyás és időtartam szerint a fájdalom lehet heveny (akut), vissza-visszatérő vagy krónikus. Krónikus fájdalomról akkor beszélünk, ha a fájdalom több mint három hónapig fennáll.

Az akut fájdalom spontán szűnik meg, legtöbb esetben nem hagy maga után semmiféle tünetet, míg a krónikus fájdalom akár depresszió kialakulásához is vezethet.

Mikor veszélytelen?

A ciklus közepén jelentkező alhasi fájdalom vagy szúró érzés a peteérést is jelezheti, ezesetben a fájdalom 1-2 nap alatt el is múlik. Ilyenkor bővebb hüvelyi folyás valamint pecsételő vérzés is felléphet.

A menstruációs görcsök, melyek időnként kisugározhatnak akár a keresztcsont tájékára vagy a hátba is, általában nem rejtenek veszélyt. Azonban ha a menstruációs fájdalmak akadályoznak mindennapi életünk során, előfordulhat, hogy komolyabb betegség áll a háttérben.

A derékfájás alhasi fájdalom hányinger tünetegyüttes terhességre utalhat, így érdemes terhességi tesztet végezni, vagy nőgyógyászhoz fordulni. Ha nem igazolódik a terhesség, szakorvosi vizsgálatokkal járhatunk utána a tünetek okozójának.

Nőgyógyászati problémák

A csípő és alhasi fájdalom miómára utalhat, amely a méh izomzatában kialakuló jóindulatú burjánzás. A mióma egy nagyon gyakori betegség a nők körében, azonban sokszor észrevétlenül, tünetmentesen növekszik a testben. A rendszeres nőgyógyászati szűrővizsgálatok ezért ezesetben is elkerülhetetlenek. A fájdalmakon kívül vérzészavarokat és vizelési panaszokat is okozhat.

A derékfájdalom alhasi fájdalom kíséretében endometriózis gyanújára hívja fel a figyelmet. Endometriózis esetén a méhnyálkahártya a méhen kívül, például a petefészeben vagy a hasüregben is fellelhető. Ezeken a helyeken összenövéseket, gyulladást okoz. A ciklus folyamán a nyálkahártya-sejtek hasonlóan a méhben található nyálkahártyához, havonta megvastagodnak. Miután azonban ez a kóros helyen lévő nyálkahártya képtelen távozni a szervezetből, a zárt testüregekben felszaporodva a környező szöveteket ingerli. A levált nyálkahártya sejtek elhelyezkedésétől függően a fájdalom a has, az alhas és a derék táján is jelentkezhet.

Az egyre erősödő, bal vagy jobb oldali alhasi fájdalom terhesség esetén veszélyes tünet lehet, hiszen akár méhen kívüli terhességre is utalhat. Ha ilyen jellegű fájdalmaink vannak, azonnali orvosi vizsgálat szükséges.

Hólyaghurutra gyanakodhatunk abban az esetben, ha a tompa alhasi fájdalom csípő, égő, olykor véres vizelettel társul. Ilyenkor gyakori vizelési ingert is tapasztalhatunk. Sajnos olykor ez egy visszatérő probléma, és van, amikor csak az antibiotikumos kezelés segít.

Az alhasi fájdalom premenstruációs szindrómára (PMS) is utalhat. A premenstruációs szindróma a jelek és tünetek széles skálájával rendelkezik, beleértve a hangulatváltozásokat, az érzékeny melleket, az étvágy megváltozását, a fáradtságot, az ingerlékenységet és a depressziót. A

Ha a hüvelyi folyás színe, szaga, mennyisége eltér a normálistól és alhasi fájdalmak lépnek fel, valószínűleg intim fertőzés áll a háttérben. Ebben az esetben forduljunk nőgyógyász szakemberhez, hiszen az otthoni praktikák sok esetben csak rontanak a problémán.

Az alhasi fájdalmak okozója lehet még méh- vagy petefészekgyulladás is, amely általában felszálló bakteriális fertőzés következménye. Az orvos ultrahanggal illetve tapintással igazolja az állapotot, ezután megkezdődik a kezelés antibiotikummal és gyulladáscsökkentővel.

Alhasi fájdalmat okozhat méhnyakrák és az azt megelőző állapotok is. Habár legtöbbször tünetmentes, folyást vagy vérzészavarokat is kelthet. A szűrővizsgálatokon való rendszeres részvétel segítségével diagnosztizálható, kezelése szakorvos által történik.

Emésztőrendszeri problémák

Az egyes emésztőrendszeri betegségek ugyancsak járhatnak görcsös alhasi fájdalommal. A gyulladásos bélbetegségek kísérőtünete az általános rossz közérzet mellett a véres széklet is lehet. Vastagbél diverticulosisa esetén a bélfal apró kitüremkedései miatt bal oldali alhasi fájdalom lép fel a gyulladás következtében. A vastagbél rákos elváltozására a jobb alhasi és deréktáji terület tompa fájdalma utalhat. A fokozatosan erősödő, szúró alhasi fájdalom vakbélgyulladásra hívhatja fel a figyelmet.

Felszívódási zavarok vagy enzimhiány (pl. tejcukor-érzékenység) is okozhatnak alhasi görcsöket, hasmenéses széklettel. Az IBS (irritábilis bél szindróma) jelentkezhet hasi görcsökkel, puffadással, székrekedéssel vagy hasmenéssel és nyákos széklettel is. Kezelése gyakran nem könnyű, miután kialakulásának hátterében részben pszichés okok állnak.

Köldök alatti alhasi fájdalom – mit jelezhet?

Az erős és hirtelen érzett fájdalom a köldök tájékán akár súlyos problémát is jelezhet, így ha ezt tapasztaljuk, mindenképp érdemes felkeresnünk orvosunkat.

Crohn-betegség: A gyulladásos eredetű Chron-betegség köldöktájéki fájdalommal indul. A gyakori fájdalom súlyos hasmenéssel, hányással, fáradtsággal és súlycsökkenéssel társulhat, viszont fontos, hogy csak a kísérő tünetek ismeretében állítható fel a diagnózis.

Vakbélgyulladás: A köldök környékén fellépő fájdalom vakbélgyulladásra hívhatja fel a figyelmet, ha rövid időn belül a has közepéről indulva a hasüreg jobb alsó részére ér a fájdalom. A jobb oldali fájdalom mellett a kísérő tünetek még: émelygés, hányás, hasmenés vagy székrekedés, étvágytalanság és magas láz. Ha ilyen tüneteket tapasztal, mihamarabb forduljon orvoshoz!

Epekő: Az epekövek az epehólyagban fordulhatnak elő, kicsi, kemény lerakódás formájában. Amíg kicsik, ritkán járnak komoly komplikációval, így az érintettek sokszor nem is tudnak létezésükről. Ennek ellenére kínzó hasi panaszokat okozhat, ha az epekő elzáródást okoz az epevezetékben.

Mikor kell azonnal orvoshoz fordulni?

Az enyhe alhasi fájdalom kezelés nélkül elmúlhat. Bizonyos esetekben azonban indokolt lehet az azonnali orvosi beavatkozás. Ha az alhasi fájdalma trauma (baleset, sérülés) következtében lép fel, haladéktalanul orvosi vizsgálatra szorul.

Azonnali ellátás szükséges abban az esetben is, ha a fájdalom olyan súlyos, hogy nem tud nyugodtan ülni, vagy ha az alábbiak bármelyike ​​fennáll:

  • véres széklet
  • 38 °C feletti testhő
  • véres hányás
  • tartós hányinger vagy hányás
  • a bőr vagy a szemek sárgulása
  • a has duzzanata vagy súlyos érzékenysége
  • nehézlégzés

Ha az alábbi tüneteket tapasztalja, érdemes időpontot foglalnia szakorvosi vizsgálatra:

  • 24 óránál tovább tartó hasi fájdalom
  • hosszan tartó székrekedés
  • hányás
  • égő érzés, vizelés közben
  • láz
  • étvágytalanság
  • megmagyarázhatatlan fogyás

Hogyan előzhető meg az alhasi fájdalom?

Sajnos nem minden formája előzhető meg, azonban néhány életmódbeli változtatással csökkenthető az alhasi fájdalom kialakulásának kockázata.

Menstruációs görcsök esetén

Vitaminok és tápanyagok

A vitaminok és tápanyagok megfelelő mennyiségű bevitele hosszútávon segíthet alhasi fájdalom esetén. Arra viszont ügyeljünk, hogy nem a fájdalom felléptekor kell nekiállnunk pótolni őket, hanem hosszútávon, tudatosan építsük be mindennapjainkba, hiszen a vitamin- és ásványianyagpótlás a megelőzésben tud segítségünkre lenni.  A menstruáció alatti görcsök enyhítésére leginkább a B6- és B12-vitaminok, a magnézium és a vas pótlására ügyeljünk, de természetesen a többi vitaminról se feledkezzünk meg! Ezeken kívül figyeljünk a folyadékpótlásra, igyekezzünk minél kevesebb koffeint és alkoholt fogyasztani és kerüljük a stresszt.

Magnézium

Az előzőekkel ellentétben a magnézium bizony a fájdalomcsillapításban is segítségünkre lehet görcsoldó tulajdonságának köszönhetően. Alkalmazhatjuk tabletta formában, de porállagban is beszerezhető. Emellet az is kiváló megoldás, ha odafigyelünk a magnéziumdús táplálkozásra, ezesetben fogyasszunk sok diófélét és szárított hüvelyeseket.

Meleg

Talán az egyik legáltalánosabb, mégis leginkább bevált praktika a meleg alkalmazása. Titka abban rejlik, hogy a meleg hatására ellazulnak az izmok, ezáltal csökken a fájdalom. Gyors enyhítés céljából a melegítőpárna és melegítő tapaszok alkalmazása ajánlott.

Ezen felül hatásos lehet még az alhasi fájdalom esetén:

  • a has masszírozása
  • meleg fürdő
  • könnyű ételek fogyasztása
  • relaxációs technikák alkalmazása
  • jóga gyakorlása
  • rendszeres testmozgás
  • E-vitamin, kalcium pótlása
  • só és cukor bevitelének csökkentése

Emésztési problémák esetén

Rostban gazdag étkezés

Székrekedés és más emésztőrendszeri megbetegedés esetén is ajánlott a rostban gazdag étkezés. Tehát fogyasszunk minél több zöldséget, gyümölcsöt és teljes kiőrlésű gabonából készült terméket. Kifejezetten ajánlott a búzacsíra fogyasztása, ugyanis az tele van rosttal, így bátran együnk ebből akár mindennap, hiszen így segít rendbe hozni az emésztőrendszeri gondjainkat. A búzakorpának szintén magas a rosttartalma, ezért ajánlott egy-egy kanállal a kefirbe vagy a joghurtba keverni. Valamint a zabpehely, a lenmag, a szilva, a füge és az útifűmaghéj fogyasztása is javallott.

Gyógynövény alkalmazása

Csüdfű, vagy más néven astragalus a kínai tradicionális gyógyászat egyik alapnövénye. Számos egészségügyi előnyének köszönhetően már évszázadok óta alkalmazzák. Az astragalus jótékony hatást gyakorolhat az emésztésre, fokozhatja az ételek és a kiegészítők felszívódását, valamint segíthet az alvási nehézségek leküzdésében, ezáltal segít az alhasi görcsökön és az ebből adódó alvási nehézségen is.

Elegendő folyadék

A rostban gazdag étkezésen túl arra is kell figyeljünk, hogy elegendő folyadékot vigyünk be a szervezetünkbe, azaz minimum 2-2,5 liter vizet vagy édesítetlen teát. Több gyógytea is jótékony hatással van az emésztőrendszerünkre, így ezek az alhasi fájdalom esetén is segítségünkre lehetnek. Például a  borsmentalevélből készült teák remek görcsoldó, epe- és szélhajtó hatással rendelkeznek, így emésztési problémák, gyomorgörcsök és idült epehólyag-bántalmak esetén is bátran fogyasszuk. Válasszuk a kamilla-, kömény-, vagy gyermekláncfű teát székrekedés esetén.

Testmozgás

A rendszeres sportolás serkentőleg hat az emésztésünkre, így abban az esetben, ha nem mozgunk eleget, akkor a beleink is ellustulhatnak. Ezért igyekezzünk naponta legalább 30 percet sétálni, kocogni vagy biciklizni, de tulajdonképpen bármilyen más sport megfelelő, a lényeg, hogy alaposan átmozgassuk magunkat. A lift és autó használatának mellőzése is sokat számít, válasszuk inkább a lépcsőt, és induljunk el egy-egy hosszabb sétára az autó beindítása helyett! Az apró életmódbeli változások

 

Források:

https://www.healthline.com/health/abdominal-pain

https://www.healthline.com/health/lower-abdominal-pain-and-vaginal-discharge#prevention

https://www.healthline.com/health/painful-menstrual-periods#home-remedies

https://en.wikipedia.org/wiki/Abdominal_pain