A hólyaghurut egy meglehetősen gyakori alsó húgyúti fertőzés. Noha, általában nem súlyos állapot, kezeletlenül fájdalmas lehet és szövődményekhez vezethet. Ebben a cikkben kitérünk a hólyaghurut okaira, annak diagnosztizálására és kezelésére, beleértve az otthoni gyógymódokat.
A hólyaghurut (cystitis) a húgyhólyag gyulladásának orvosi neve. A gyulladást legtöbbször bakteriális fertőzés okozza. A hólyagfertőzés fájdalmas és zavaró lehet, és súlyos egészségügyi problémává válhat, ha a fertőzés átterjed a vesére.
Gyors tények a hólyaghurutról
- A hólyaghurutot leggyakrabban bakteriális fertőzés okozza.
- A legtöbb esetben az enyhe hólyaghurut néhány napon belül megszűnik.
- Ha több mint 4 napig fennáll, a teendőket az orvossal kell megbeszélni.
Mi a hólyaghurut, és mi okozza?
A cystitisnek sok lehetséges oka lehet. Az eseteknek a többségében felszálló fertőzésről van szó, vagyis a baktériumok a külső genitourináris traktusból bejutnak a húgyhólyagba és a húgycsőbe, amelyek sterilek vagy mikrobáktól mentesek. A baktériumok a hólyag falához tapadva annak irritációját és gyulladását okozzák. A hólyaghurut mindkét nemnél és minden korosztályban megjelenhet, ám a nők körében a felfázás gyakoribb. Az összes húgyúti fertőzés körülbelül 80 százalékát a bélből származó baktériumok okozzák, amelyek bekerülnek a húgyutakba. E baktériumok többsége az egészséges bélflóra részét képezi.
A női nemi hormonok befolyásolják a hüvelyváladékot, amely hatással van a baktériumok túlélési képességére.
A nők fogékonyabbak a fertőzésekre:
- a menstruációs ciklus bizonyos szakaszaiban,
- terhesség alatt,
- menopauza idején,
- teljes méheltávolítás után.
A férfiak általában az élet későbbi szakaszában szenvednek hólyaghurutban, amikor valamilyen, a vizelet áramlásával járó rendellenesség okozza a betegséget, például a prosztata mirigy problémája. A hólyaghurut gyakori az idősebb embereknél, különösen, ha rossz egészségi állapotban vannak. A hólyagkatéter növelhetik a cystitis kockázatát.
Tünetek
A cystitis tünetei gyakran a következők:
- erős, tartós és sürgető vizelési inger,
- égő érzés vizeléskor,
- gyakori, kis mennyiségű vizelet ürítése,
- vér a vizeletben (hematuria),
- zavaros vagy erős szagú vizelet,
- kismedencei fájdalom,
- nyomásérzékenység a has alsó részén,
- hőemelkedés.
Az idősek gyengének és lázasnak érezhetik magukat, ám megtörténhet, hogy a fent említett egyéb tünetek egyikét sem produkálják. Ellenben mentális zavarok alakulhatnak ki náluk. Azoknál a gyermekeknél, akik hólyaghurutban szenvednek, a felsoroltak mellett jelentkezhet általános gyengeség és hányás.
Néhány más betegség vagy állapot hasonló tünetekkel jár, mint a hólyaghurut, ezek a következők:
- húgycsőgyulladás,
- hólyagfájdalom-szindróma (interstitialis cystitis, IC),
- prosztatagyulladás,
- jóindulatú prosztata hiperplázia,
- alsó húgyúti szindróma,
- gonorrhea,
- chlamydia,
- candidiazis (Candida-fertőzés).
A kockázati tényező lehet a:
- tamponhasználat,
- vizeletkatéter,
- spermicid tartalmú fogamzásgátlók.
Ha vizeléskor a hólyag nem ürül ki teljesen, az a baktériumok szaporodásához ideális környezetet teremt. Ez meglehetősen gyakori a terhes nőknél, vagy azoknál a férfiaknál, akiknek prosztata-megnagyobbodásuk van. Fokozza a fertőzés veszélyét, ha elzáródás van a húgyúti rendszer egy részében, amely megakadályozza a vizelet áramlását. A cystitisre hajlamosíthatnak az egyéb hólyag- vagy veseproblémák. A szexuálisan aktív nőknél nagyobb a kockázata annak, hogy a baktériumok a húgycsövön keresztül bejutnak a hólyagba. A gyakori vagy erőteljes szex növeli a hólyaghurut valószínűségét, ezért néha „nászutas betegségnek” is hívják. A menopauza alatt az ösztrogénszint csökken, amely miatt a húgycső belsejét borító nyálkahártya elvékonyodik. Minél vékonyabbá válik, annál nagyobb az esély a fertőzésre. Menopauza után nagyobb a kockázat. A nők húgycsőnyílása a férfiakénál rövidebb (csak 4 centiméter), ezért közelebb van a végbélnyíláshoz. Emiatt nagyobb a veszélye annak, hogy a belekből származó baktériumok bejutnak a húgycsőbe.
Nem fertőző hólyaghurut
Ugyan a bakteriális fertőzések a hólyaghurut leggyakoribb okai, számos, fertőzést nem előidéző tényező is előidézheti.
Néhány példa:
- Interstitialis hólyaghurut. Ennek a krónikus húgyhólyag-gyulladásnak (fájdalmas hólyag-szindrómának is nevezik) az oka nem világos. Legtöbb esetet nőknél diagnosztizálják. Az állapotot nehéz lehet felismerni és kezelni.
- Gyógyszer által kiváltott cystitis. Bizonyos gyógyszerek, különösen a kemoterápiás gyógyszerek, a ciklofoszfamid és az ifoszfamid, húgyhólyag-gyulladást okozhatnak.
- Sugárkezelés miatti cystitis. A medence területének sugárkezelése gyulladást okozhat a húgyhólyag szövetében.
- Idegentest cystitis. A katéter hosszú távú használata hajlamosíthat bakteriális fertőzésekre és szövetkárosodásra. Mindkettő gyulladást generálhat.
- Vegyi anyagok által kiváltott hólyaghurut. Vannak, akik túlérzékenyek lehetnek bizonyos termékekben található vegyi anyagokkal, például a női higiéniai dezodorokkal vagy spermicid zselékkel szemben, amelynek következtében a hólyagban gyulladással járó allergiás reakció alakulhat ki.
Senki sem tudja az IC pontos okát. Az IC-ben szenvedő betegeknél a hólyagfal biopsziája különféle rendellenességeket jelez, de nem világos, hogy ezek okozzák-e az állapotot vagy valamilyen más mögöttes folyamat eredménye. Egyes kutatások a glikozaminoglikán (GAG) réteg) sérüléseire összpontosítottak, amely a húgyhólyagot védő hámréteg része. A GAG-réteg sérülései lehetővé tehetik a vizeletben lévő toxinok irritálják a hólyagfal idegvégződéseit, ami fájdalmat és túlérzékenységet válthat ki. Számos más elmélet létezik még az IC okáról. Lehet, hogy vírusfertőzés vagy autoimmun rendellenességváltja ki, amelyet hólyagfertőzést indít el. Szintén lehetséges, hogy az allergiás válaszokban általában részt vevő hízósejtek hisztamint szabadítanak fel a hólyagban. Mivel az interstitialis hólyaghurut elsősorban női betegség, sok kutató szerint a hormonok szerepet játszanak benne. Azoknál a nőknél, akiknek krónikus hasi vagy kismedencei fájdalma van más okokból is, például irritábilis bél szindróma vagy endometriózis, az IC fellángolhat
A menopauza (változókor) alatt a hüvely és a méhnyak mirigyei által termelt nyálka (védőrétegként működik a baktériumok ellen) mennyisége csökken. A hormonpótló kezelésben részesülő nőknél kisebb a hólyaghurut kialakulásának kockázata, ám kockázatai vannak, ezért nem alkalmazzák rutinszerűen a hólyaghurut kezelésére.
Hólyaghurut diagnosztizálása
A fizikális vizsgálat mellett az orvos általában vizeletvizsgálatot végeztet. A vizeletben lévő baktériumok típusának meghatározásához vizelettenyésztést kell végezni. Miután kiderült, melyik baktérium okozza a fertőzést, az orvos antibiotikumot ír fel, esetleg felajánlja a nemi úton terjedő fertőzések tesztelését is, amelyek gyakran hasonló tünetekkel járnak, mint a cystitis. A rendszeresen hólyaghurutban szenvedő betegeknek további vizsgálatokra lehet szükségük. Ez magában foglalhat ultrahangvizsgálatot, röntgenfelvételt vagy cisztoszkópiát (húgycső- és hólyagtükrözés).
Hólyaghurut kezelése
Az orvos a páciens állapotától függően 3 -7-10 napos antibiotikum-kúrát rendelhet el. A bakteriális hólyaghurutban általában alkalmazott antibiotikumok a nitrofurantoin, a trimetoprim-szulfametoxazol, az amoxicillin, a cefalosporinok, a ciprofloxacin és a levofloxacin. Ha az antibiotikumok bevétele után a tünetek nem javulnak, a betegnek vissza kell térnie orvosához. Idősebb embereknél és olyanoknál, akiknek gyengébb immunrendszere van, például a cukorbetegség miatt, nagyobb a fertőzés vese és más szövődmények átterjedésének kockázata. A sebezhető embereket és a terhes nőket azonnal kezelni kell.
Megelőzés
A cystitis gyakran nem megelőzhető, de a következő intézkedések segíthetnek kivédeni.
A következő otthoni gyógymódok és intézkedések segíthetnek:
- Ürítsük ki a hólyagunkat szex után.
- Használjunk semleges, nem irritáló szappanokat a nemi szervek körül.
- Ne tartsuk vissza hosszan a vizeletünket.
- Kerüljük a szűk fehérneműt és a szűk nadrágot.
- Viseljünk pamut fehérneműt műszálas helyett.
- A székletürítést követően elölről hátra töröljük ki a fenekünket.
- Alkalmazzunk síkosítót szex közben.
- Zuhanyozzunk kádfürdő helyett, ha hajlamosak vagyunk a hólyaghurutra.
- Igyon sok folyadékot, főképp vizet (ez különösen fontos, ha valaki kemoterápiát vagy sugárkezelést kap, különösen a kezelési napokon).
- Szedjünk fájdalomcsillapítókat.
- A víz és más folyadékok segítenek átöblíteni a baktériumokat a rendszeren keresztül.
- Kerüljük az alkoholt.
- A gyakori szextől való tartózkodás csökkenti a baktériumok behatolását a húgycsőbe.
- A tőzegáfonya olyan hatóanyagot tartalmaz, amely megakadályozza a baktériumok tapadását a hólyag falán, de az áfonyalé vagy kapszula nem tartalmazhaa elegendő hatóanyagot a tünetek megelőzésére.
ÖSSZEFOGLALÓ
A hólyaghurut egy meglehetősen sűrűn előforduló alsó húgyúti fertőzés. Bár általában nem súlyos állapot, kezelés hiányában fájdalmas lehet és szövődményekhez vezethet. A betegség mindkét nemnél és minden korosztályban megjelenthet, azonban a nők körében gyakoribb. A legtöbb nő várhatóan életében legalább egyszer megtapasztalja a hólyaghurutot, és sokuknál rendszeresen előfordul. A gyulladást többnyire bakteriális fertőzés okozza. A hólyagfertőzés súlyos egészségügyi problémává válhat, amennyiben a fertőzés átterjed a vesére. Ugyan a bakteriális fertőzések a hólyaghurut leggyakoribb okai, számos, fertőzést nem előidéző tényező, többek között interstitialis hólyaghurut is előidézheti. Ennek a krónikus húgyhólyag-gyulladásnak az oka nem világos. Ha sürgős, gyakori vagy fájdalmas vizeletürítés lép fel, amely több órán át vagy tovább tart, vagy ha vért észlelünk a vizeletünkben, azonnal forduljunk orvoshoz. Az orvos kezelés gyanánt a beteg állapotától függően 3 -7-10 napos antibiotikum-kúrát rendelhet el.
Források:
https://www.medicalnewstoday.com/articles/152997
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/cystitis/symptoms-causes/syc-20371306
https://www.health.harvard.edu/diseases-and-conditions/diagnosing-and-treating-interstitial-cystitis
https://www.wikidoc.org/index.php/Cystitis_(patient_information)