• Ingyenes szállítás 15 000 Ft felett

hiperpigmentáció

Nyári arcápolás – hogyan előzd meg a hiperpigmentációt?

Nyári arcápolás – hogyan előzd meg a hiperpigmentációt?

Nyári arcápolás – hogyan előzd meg a hiperpigmentációt? 1024 709 SuperGreens®

A hiperpigmentáció makacs bőrproblémát jelenthet, különösen azok számára, akiknél a pattanásos bőr után eleve fennmaradnak hegek.

Még elkeserítőbb ez a nyári hónapokban, amikor a napfény és a hiperpigmentáció esküdt ellenségnek tűnnek.

Ez azoknak jelent problémát, akiknek hiperpigmentált bőrük van és szeretnék élvezni a meleg időt. Ráadásul a smink szóba sem jöhet, amikor a nyár különösen brutális – így eltakarni sem tudjuk tökéletlen bőrünket.

A jó hír az, hogy nem kell végigszenvedned a nyarat. Van néhány egyszerű dolog, amit megtehetsz, hogy élvezd a nyarat és a sima, ragyogó bőrödet.

Mi az a hiperpigmentáció?

A hiperpigmentáció egy általános kifejezés a bőrön lévő foltok jellemzésére, amelyek a normálnál sötétebbek. Különböző színűek lehetnek, beleértve a barnát, feketét vagy szürkét, és tipikusan a bőrben a melanin fokozott termelése okozza.

Az igazság az, hogy a hiperpigmentáció gyógyítása időbe telik. Valójában 1-2 évig is eltarthat a kifakulása, és tovább tarthat a sötétebb bőrtónusúaknak.

Az arcunk bőre érzékeny, amely testünkhöz hasonlóan változik. A hormonok, az öregedés és a táplálkozás mind olyan tényezők, amelyek befolyásolják bőrünket.

Mi okozza a hiperpigmentációt?

Noha azt már jól tudjuk, hogy a káros napsugarak okozhatnak hiperpigmentációt, vagyis elszíneződéseket. Néha azonban nem csak a napsugárzásról van szó.

Bőrproblémák

Egyes esetekben a hiperpigmentáció olyan bőrbetegség tünete lehet, mint a melasma, amely szürke vagy barna foltokat okoz az arcon, a nyakon, a mellkason és néha másutt is.

A hiperpigmentációt akne, ekcéma és pikkelysömör is okozhatja. Ezek a bőrbetegségek gyakran hegesedést okoznak, ami sötét foltokat eredményez a bőrön.

Hormonok

A melaninszintézis megnövekedett hormonszintje hiperpigmentációt is okozhat.

Az ösztrogén és a progeszteron növelheti a melanin termelését, és természetesen a genetikánk is szerepet játszik. Több száz gén működik a testünkben, amelyek szabályozzák melanintermelésünket és eloszlásukat.

Napozás

Ha a bőrt hosszabb ideig tesszük ki a napsütésnek, az hiperpigmentációhoz vezethet. Az egyik legegyszerűbb módja annak, hogy megvédjük bőrünket az elszíneződéstől, ha minden nap fényvédőt viselünk, függetlenül az időjárástól – és nem csak a napozás, hanem a mindennapok során is.

Hogyan előzd meg a hiperpigmentációt?

Mivel sokan nyáron tapasztalhatnak először hiperpigmentációt a napfény által okozott károk miatt, hosszú távon kímélhetjük bőrünket, ha megtanuljuk hatékonyan kezelni ezt.

A nyári arcápolás négy alappillére:

  • hámlasztás a sejtmegújulás fokozása érdekében
  • védjük a bőrt a gyulladástól
  • védjük a bőrt a naptól
  • bőrvilágosító termékekkel gátoljuk a melanintermelést

Hámlasztás

A hetente egyszer vagy kétszer végzett hámlasztás segíthet, hogy eltávolítsuk az elhalt hámsejteket. Ez segít megszabadulni a hiperpigmentált sejtektől és felgyorsítja a gyógyulást.

A hiperpigmentáció kezelésére a leghatékonyabb hámlasztók a kémiai hámlasztók, mivel mélyebben behatolnak a bőrbe, mint a fizikai hámlasztók, emellett kíméletesebbek is, hiszen nem okoznak mikrosérüléseket a bőr felszínén.

A savas összetevőket, például glikolt, szalicilt és tejsavat tartalmazó kémiai hámlasztók ideálisak a hiperpigmentáció kezelésére.

Segítenek a bőr megújításában, pórustisztításban és a bőr ragyogásában, valamint segíthetnek az arc, a nyak vagy a mellkas sötét területeinek kiegyenlítésében. Keresd az alfa-hidroxisavakat (AHA-kat) és a béta-hidroxi-savakat (BHA-kat) is az összetevők listájában.

Fontos, hogy a kémia hámlasztók használata fényérzékennyé teszi a bőrt. Épp ezért alkalmazásukkor elengedhetetlen a magas faktorszámú fényvédő használata (és egyébként is). A bőrgyógyászok többsége a legnaposabb hónapokban ennek okán nem is ajánlja használatukat (vagy csak kíméletes formájukat) ezért érdemes lehet az év többi részében, különösen tavasszal bevetni őket, hogy a nyarat ragyogó bőrrel indíthassuk.

Emellett lényeges még az is, hogy az arcápolási rutinunkat lépésről-lépésre építsük fel, tehát egy szuper hidratáló és arctisztító kétség kívül a fürdőszobaszekrényünk örökös lakója lesz.

Gyulladáscsökkentés

A gyulladás elleni védelem érdekében keress olyan összetevőket, mint a rezveratrol, az E-vitamin és a Centella asiatica [gotu kola].

A gyulladáscsökkentő termékek azért hatásosak, mert képesek csökkenteni bizonyos fehérjék mennyiségét és fokozni a gyulladásgátló molekulák termelését a bőrben.

Nedvességgátat is biztosítanak, mérsékelve a nap által okozott károkat, valamint csökkentik az UV-sugárzás által kiváltott bőrduzzanatot és egyéb bőrgyulladásokat.

Pajzs a nap ellen

A fényvédő viselését nem szabad a napsütéses tengerparti napokra fenntartani. Mint már írtuk, hogy valóban megvédjük magunkat, tegyük mindennapossá.

A megelőzés szempontjából a napvédelem a legkritikusabb lépés, ugyanis a ráncok 70%-át a napkár okozza. Nincs ez másként a hiperpigmentáció esetében sem, ezért fokozottan ügyeljünk a védelemre.

Ez azt jelenti, hogy naponta akár többször is vigyünk fel fényvédőt, és nyáron legalább 2 óránként kenjük is újra. Jó tudni, hogy az UVA-sugarak áthatolnak az ablakokon, így a négy fal között sem vagyunk teljesen védettek.

A fényvédő krém elengedhetetlen a hiperpigmentált bőr hosszú távú gyógyulásához. Nyáron a nap UV sugarai erősek lehetnek. A naptej mindennapos viselése extra védelmet biztosít, és csökkenti a hiperpigmentáció elterjedésének esélyét.

Kétféle fényvédő krém létezik: kémiai és fizikai. Fényvédő krém vásárlása előtt feltétlenül tájékozódj arról, hogy milyen típusú fényvédő krém és milyen összetevők a legjobbak a bőrtípusodnak.

A kémiai fényvédők nagyobb valószínűséggel tartalmaznak potenciálisan irritáló vagy allergén összetevőket. A cink és a titán-dioxid (fizikai blokkolók) hipoallergénnek számítanak.

Bőrvilágosításra fel!

A hiperpigmentáció megzavarja a bőr melanintermelésének egyensúlyát azáltal, hogy bizonyos területeken többet termel, mint másokon, ezért a következő összetevőket tartalmazó termékekhez érdemes nyúlni:

  • alfa arbutin
  • niacinamid
  • azelainsav
  • aszkorbinsav (C-vitamin)
  • édesgyökér
  • retinol

Ezek ideiglenesen kiegyenlítik a melanintermelést, helyreállítják a bőrtónus egyensúlyát, és világosítják a meglévő sötét foltokat.

+1: Tápláld belülről is bőröd!

Azon túl, hogy kívülről ápoljuk bőrünket, különböző kiegészítők segítségével belsőleg is tehetünk a hiperpigmentáció megelőzéséért és a ragyogó bőrért.

A kollagén például a száraz bőr megmentője! Az emberi szervezet fő fehérjéje, amely a bőrben, inakban, szalagokban és más kötőszövetekben található. Egyes tanulmányok azt sugallják, hogy a kollagén-kiegészítők fogyasztása fokozhatja annak termelését, és egyedülálló előnyöket kínál az egész testünkre nézve. A legfontosabb bőrre gyakorolt hatásai:

  • a rugalmasság fokozása
  • csökkenti a ráncokat
  • javítja a hidratáltságot

Találunk kapszula, por és folyékony kollagén formátumot is – a választás csak rajtunk áll.

A kollagénen kívül segítségünkre lehetnek még egyes vitaminok is:

A rutin felállítása időbe telhet

Minden ember bőre és bőrápolási útja egyedi. Ami működik valaki más bőrén, nem biztos, hogy a tiéden működik.

Miközben megtalálod az igényeidnek megfelelő rutint, viselj napvédő krémet, hogy megvédd bőröd a káros UV-sugaraktól minden nap minden évszakban. Ez segít elkerülni a regressziót a bőrápolás során.

Források:

https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/how-to-manage-hyperpigmentation-in-the-summer#Honor-your-journey

https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/the-ultimate-summer-skin-care-routine-in-8-simple-steps#wash-sparingly