• Ingyenes szállítás 15 000 Ft felett

fehér árvacsalán

Fehér árvacsalán: mit érdemes tudni róla?

Fehér árvacsalán: mit érdemes tudni róla?

Fehér árvacsalán: mit érdemes tudni róla? 1024 681 SuperGreens®

A fehér árvacsalán talán nem a legismertebb gyógynövény, ám számtalan pozitív tulajdonsággal rendelkezik: hatékony lehet az erős menstruációs vérzés ellen és húgyúti megbetegedések ellen, gyulladásgátló hatása van, segíthet az ekcéma leküzdésében, a torokfájás enyhítésében, és még sorolhatnánk. Cikkünkben fényt derítünk arra, mit érdemes tudni erről az egyszerű, de nagyszerű gyógynövényről.

A fehér árvacsalán jellemzői

A fehér árvacsalán macskaparéj, fehér holtcsalán, peregtető és méhevirág néven is ismert különböző vidékeken. A népi gyógyászatban már évszázadok óta használják. Eme gyógynövény legfontosabb tulajdonsága az, hogy a megnevezése ellenére nem okoz szúró fájdalmat, ha megérintjük a leveleit, hiszen nem rokona a csalánnak. Hiába csalán a neve, nem kell tőle tartani, nem kell nagy ívben elkerülni.

Az ajakosvirágúak (Labiatae) családjába tartozó növény 30-50 centiméter magasra nő meg, gyökérzete terebélyes. Levelei szív alakúak, csipkésen fogazottak, hegyesek és szőrösek, szép fehér virágai a levelek tövében jelennek meg kerek fürtökben. Tavasztól egészen késő őszig virágzik, szereti a félárnyékos helyeket, Magyarországon szinte mindenhol megterem: világos erdős területeken, útszéleken, de akár a kertünkben is. A virágok tövéből egy kis csepp nektárt lehet kiszívni.

A növény föld feletti részeit használhatjuk gyógyászati célokra. Virágzás közben gyűjtsük össze az árvacsalánt, és frissen vagy szárítva használjuk fel. A gyógynövénynek édes illata és enyhén kesernyés íze van. A fiatal leveleket meg lehet enni nyersen és főzve is. Hozzáadhatjuk salátákhoz, megfőzhetjük más zöldségekkel együtt. A leveleket meg lehet szárítani és a későbbiekben is felhasználni. Az árvacsalánok közé körülbelül 40-50 faj tartozik, ám a fehér árvacsalánon kívül a többit nem használják gyógyászati célokra.

Mit tartalmaz a fehér árvacsalán?

A fehér árvacsalánban számos összetevő található, ilyenek az iridoid glikozidok, illóolajok, flavonoidok és fenolok, zsírsavak, triterpének, szaponinok, poliszacharidok és nyálkaanyagok.

Az árvacsalán nemzetség fajaiban előforduló legjelentősebb vegyületek az iridoidok, amelyek általában glikozidok formájában jelennek meg. Különböző vizsgálatokból nyert eredmények szerint az iridoidban gazdag növények rákellenes, antioxidáns, antibakteriális, vírusellenes, gyulladáscsökkentő, immunmoduláló és sebgyógyító tulajdonságokkal rendelkeznek.

A Lamiaceae családba tartozó növények nagy mennyiségben tartalmaznak illóolajokat. Az illóolaj egyik összetevője a terpenoid szkvalén (squalane), mely vonzóvá teszi a virágokat a beporzó rovarok számára, és távol tartja a hangyákat. Továbbá daganatellenes és antibakteriális tulajdonságokkal rendelkezik, stimulálja az immunrendszert. A béta-kariofillén az illóolaj egy másik összetevője, amely gyulladáscsökkentő, rákellenes, antioxidáns és helyi érzéstelenítő tulajdonságokkal  rendelkezik.

A fenolok szintén antioxidáns és gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal rendelkeznek, emellett a szív- és érrendszer működésére is pozitív hatással vannak.

A fehér árvacsalán jótékony hatásai

A fehér árvacsalánt a cickafarkhoz hasonlóan elsősorban női bajokra használják, a női szervezet számára az egyik legfontosabb gyógyfű. Kiváló gyógynövény a túlságosan erős menstruációs vérzés csökkentésére, a rendszertelen és fájdalmas havi vérzés helyreállítására, különböző hüvelygyulladások kezelésére. Nőgyógyászati gombás fertőzésekre ülőfürdőként alkalmazható. Hagyományos gyógymódként szolgál a szokatlan hüvelyváladék, fehér folyás kezelésére. Menstruációs görcsök enyhítésére is alkalmazzák, valamint premenstruációs szindróma (PMS) esetén is hatékony lehet. A női panaszokra gyakran cickafarkkal együtt alkalmazzák, hiszen úgy még hatásosabb.

Gyulladásgátló hatású: virágos növénye tanninokban gazdag, amelyeknek összehúzó és gyulladásgátló hatása van vágások, sebek és égési sérülések esetén. Húgyúti és vesegyulladás, valamint torokgyulladás esetén használják legtöbbször. Enyhíti a prosztatabetegségek gyulladásos folyamatait. A felső légúti betegségek kezelésére is gyakran használják, főként a száraz köhögés ellen, hiszen köptető hatású.

Enyhe vizelethajtó hatással is rendelkezik, ezért a magas vérnyomás kiegészítő kezelésére is alkalmas. Régen tea formájában a belső vérzés megállításában használták. Vérhígító hatású, így segíthet a trombózis megelőzésében rendszeresen fogyasztva. Vértisztító hatású is, így a méregtelenítő teakeverékeknek gyakran szerepel az összetevői között.

Hasmenés enyhítésére is alkalmazzák, valamint az aranyér és végbéltáji betegségek kezelésében is segíthet. Az irritált belek megnyugtatására, bélműködés szabályozására, haspuffadás csökkentésére is alkalmas. A belőle készült tea hatékony lehet alvásproblémák, feszültség kezelésére is, ugyanis nyugtató hatással rendelkezik.

Borogatásként ajánlott az ekcéma ellen alkalmazni, de egyéb bőrgyulladások, nehezen gyógyuló sebek, fekélyek, zúzódások vagy akár korpás fejbőr ellen is hatékony lehet. Levelét az ókorban “összehúzó” hatása miatt használták a sebek kezelésére.

Ajánlott napi adagja

Adagolása több tényezőtől függhet, legfőképpen a felhasználó korától és egészségi állapotától, azonban jelenleg nincs elegendő tudományos információ erről. Gyógynövény lévén természetesen nehéz túladagolni, de nem szabad elfeledni, hogy a gyógynövények adagolásával is vigyázni kell. Feltétlenül kövessük a fehér árvacsalán tartalmú termékek címkéjén található utasításokat, és használat előtt konzultáljunk gyógyszerésszel, orvossal vagy más egészségügyi szakemberrel.

Nincs elég megbízható információ arról, hogy biztonságos-e a gyógynövény használata terhesség vagy szoptatás alatt, ezért ezekben az esetekben kerüljük használatát. Véralvadás gátló gyógyszer szedése mellett sem ajánlott alkalmazni vérhígító hatása miatt.

Felhasználása

Külsőleg és belsőleg egyaránt felhasználható. Teljes szára a leveleivel és virágaival együtt főként külső felhasználásra, míg virágai belső felhasználásra ajánlottak.

Leggyakrabban tea formájában fogyasztják: egy teáskanálnyi szárított árvacsalánt forrázzunk le 2 dl forró vízzel, majd 10 perc múlva szűrjük le. Napi maximum 2-3 tea ajánlott. Ha kúraszerűen alkalmazzuk, akkor minimum 4 hétig fogyasszuk, és ne fogyasszuk tovább két hónapnál. Egy hónap kihagyás után a kúra megismételhető.

A holtcsalánt ülőfürdőként is alkalmazzák, ebben az esetben 2-3 marékot tegyünk 1 liter forró vízbe, szűrjük le, majd adjuk hozzá a fürdővízhez.

Szinte az összes olyan természetes készítménynek (cseppek, tinktúra) megtalálható az összetevői között, amelyek kifejezetten a női szervezete egészséges működését támogatják.

Összefoglaló

A fehér árvacsalán egy igen elterjedt növény, amely Magyarország szinte egész területén megterem, mégis sokan nem vagyunk tisztában azzal, hogy nem csupán egy gyom, hanem értékes gyógynövény. Baljós neve ellenére nem kell tartani attól, hogy megérintjük, ugyanis ez a csalánfajta nem csíp, innen ered az “árva” vagy a “holtcsalán” elnevezés.

Ez a gyógynövény széles körben elterjedt a hagyományos orvoslásban számos betegség és rendellenesség kezelésére. Leggyakrabban női bajok kezelésére használják, de alkalmazható különböző gyulladások ellen, felső légúti betegségek kezelésére, különböző gyomorbetegségek kezelésére, aranyér ellen, stb. – a lista hosszú. Érdemes begyűjteni párat ebből a gyógynövényből, ha a mi kertünkben is megtalálható.

Források

 

  • womease pms

    Womease kapszula