Vannak, akik kozmetikai okokból szeretnének megszabadulni a visszerektől, míg mások számára kezelés nélkül fájdalmat és kényelmetlenséget okozhatnak. Számos módszer létezik a visszér eltüntetésére, ezek egyike a rendszeres testmozgás, amely fokozza a lábak vérkeringését. Néha azonban ez nem elég.
Ha a vénák szelepei nem zárnak megfelelően, vagyis a bennük keringő vér nem áramlik vissza hatékonyan a szív felé, kialakul a visszér. A vénatágulat főként egészségügyi okokból igényel kezelést, és olykor csak műtéti eljárással lehet megszabadulni tőle.
A felnőttek körülbelül 20 százaléka valamikor az élete során megtapasztalja a visszérgyulladást. Számos tényező okozhatja, ám elsősorban a helytelen életmód idézheti elő: túlsúly, mozgásszegény életmód, egészségtelen ételek fogyasztása – mind a vénatágulat okozói lehetnek.
Visszér tünetei
Az esetek többségében nincs fájdalom, de a tágult vénák (varikózus vénák) tünetei között az alábbiak szerepelhetnek:
- Kanyargós és duzzadt, kék, sötétlila színű erek.
- Fájó lábak.
- Nehézláb-érzés, különösen edzés után vagy éjszaka.
- Az érintett terület kisebb sérülése a normálnál hosszabb vérzést eredményezhet.
- Lipodermatosclerosis – közvetlenül a boka feletti bőr alatti zsír megkeményedhet, ami a bőr zsugorodásához vezethet.
- Duzzadt boka.
- Pókhálóvénák az érintett lábon.
- Előfordulhat, hogy a tágult véna környékén a bőr kifényesedik és elszíneződik (általában barnás és kék színű).
- Vénás ekcéma (stasis dermatitis) – az érintett területen a bőr vörös, száraz és viszkető.
- Hirtelen felálláskor egyeseknél lábgörcsök jelentkezhetnek.
- A visszérbetegek nagy százaléka nyugtalan lábak szindrómát is tapasztal.
- Atrophie blanche – szabálytalan fehéres foltok, amelyek hegeknek tűnnek a bokán.
Szövődmények
Minden olyan állapot, amelyben elégtelen a véráramlás, komplikációval jár. Az esetek többségében azonban a vénatágulatnak nincsenek szövődményei. Ha mégis fellépnek, a következők lehetnek:
- Ha kipukkad (szétreped) a visszér, vérzés alakulhat ki. Olykor súlyos, életveszélyes állapot, azonnali orvosi ellátást igényel.
- Tromboflebitisz (a vénafal gyulladása).
- Krónikus vénás elégtelenség, amelynek következtében nehézláb-érzés jelentkezik. Az érintett terület oxigénhiányossá válik, gyakoriak a fekélyek.
- Ha az alsó végtagokban elzáródik egy, vagy több véna, létrejön a trombózis. A láb megdagad, a bőr meleggé válik, kékes elszíneződés alakul ki, emellett jelentős fájdalom jelentkezik. Az elzáródást okozó vérrögből leváló darabok a tüdő erekbe jutva halálos embóliát okozhatnak.
Mikor kell orvoshoz fordulni a visszérrel?
Azonnal vegye fel a kapcsolatot az orvosával, ha fáj a lába, görcsös, szorító, feszítő, fájó érzést észlel, ha vörös vagy elszíneződött a bőre, esetleg a lábát melegnek érzi, amikor megérinti. A mélyvénás visszérgyulladás esetében olykor semmilyen tünet nem jelentkezik, és épp ez a veszélye. A következtében létrejött mélyvénás trombózis végzetes lehet, mivel embóliát okozhat, ha a vérrögök eljutnak a tüdőbe.
Eltűnhetnek-e a visszerek?
Sajnos nem. Azok a visszerek, amelyek jelenleg fennállnak, nem szűnnek meg kezelés nélkül, csak szkleroterápiával vagy műtéti úton. A kompressziós harisnya hozzájárulhat a visszerek megjelenésének megelőzéséhez, és a fájdalmas tünetek csökkentéséhez.
Hogyan távolítják el a visszereket?
Nagyobb visszereknél az éren belüli, vagy az ér sebészeti kezelést javasolják. A vénák eltávolítása egy műtéti eljárás, amely segít megelőzni a visszerek visszatérését. Ennek során apró metszéseket ejtenek a bőrön, és azokon keresztül húzzák ki a problémás ereket. A visszerek éren belüli ragasztásos eljárással, illetve lézeres és rádiófrekvenciás kezeléssel is megszüntethetők, ám van rá esély, hogy visszatérnek az eltávolításuk után.
A szkleroterápia során az orvos olyan gyógyszert injektál az erekbe, amely az érfalak összetapadását okozza. Különféle formái már a 19. század óta léteznek, ám a technikák az utóbbi évtizedekben javultak. Általában a pókhálóvénák kezelésére alkalmazzák. A szkleroterápia biztonságos eljárás, emellett kevésbé kockázatos, mint az operáció, és érzéstelenítés nélkül végezhető. A kutatások azt sugallják, hogy az esetek 75-90 százalékában hatékonyan távolítja el a pókhálóvénákat, de általában több kezelést igényel. Ha a szkleroterápia sikertelen, további eljárásokra, köztük műtétre is szükség lehet. Az injekciós terápia leggyakoribb mellékhatásai a véraláfutás, a bőrpír és a fájdalom az injekciózott véna közelében. Ritkábban allergiás reakciók fordulhatnak elő az oldattal szemben, és megváltozhat a bőr színe.
Kezelhető házilag a visszér?
Az alábbi módszerek segíthetnek visszeresség esetén:
- Kompressziós harisnya
- Növényi kivonatok
- Étrendi változtatások
- Flavonoidok fogyasztása
- Gyógynövények
- Szoros öltözet elkerülése
- Felpolcolt lábak
A gyógyszertárban vény nélkül kaphatók a vénás keringést javító szerek, krémek, gélek, de ezektől ne várjunk csodát. Hűsítenek, mérséklik a fájdalmat, felületes vénatágulat esetében valóban segíthetnek. A hagyományos orvoslásban e célból az almaecetes borogatást használják, állítólag csökkenti a gyulladást, és enyhíti a fájdalmat.
A lábak felpolcolása, ideális esetben a szívvel azonos magasságban vagy a felett, hozzájárul a keringés javításához. Csökkenti a lábvénákban a nyomást és a gravitáció elősegíti a vér zökkenőmentes visszafolyását a szívbe. A magas sarkú cipő helyett javasolt lapos cipő viselése.
Az érintett területek gyengéd masszírozása segíthet abban, hogy a vér a vénákon keresztül jobban áramoljon. Döntő fontosságú azonban, hogy ne gyakoroljunk közvetlen nyomást a vénákra, mivel ez károsíthatja a sérülékeny érfalakat.
Gyógynövények
A betegség kezelésére úgynevezett venoaktív gyógyszereket is alkalmaznak. Összetevőik között olyan hatóanyagok szerepelnek, mint a citrusfélékből, vörös szőlő magjából és héjából, izsópból, valamint lóheréből kivont rezveratrol, heszperidin és diozmin. A rezveratrol megakadályozza az érfalak kóros tágulását, a heszperidin pedig serkenti a végtagok keringését. A diozmin a nehézláb-érzés, illetve a fekélyek ellen lép fel, de mindhárom antioxidáns hatású összetevő további egészségvédő hatásokat tudhat magáénak. Csökkenti a vénás pangást, erősíti az erek falát, és gyógyírt jelent a keringési panaszokra a vadgesztenye, a szúrós csodabogyó, a borsmenta és az ázsiai gázló. Ezeknek a gyógynövényeknek az együttese segít az érgörcsök, a bőrviszketés kezelésében, mérsékli a gyulladást, támogatja az immunrendszert, gondoskodik a vérrögök fokozatos lebontásáról, jótékonyan hat a nyirokrendszerre, és a hatásukra csökken a végtagokban jelentkező ödéma.
Egyes vitaminok szedése ugyancsak javasolt a visszérbetegség ellen. A C-vitamin erősíti a véredények falát, javítja a vérkeringést, míg az E-vitamin a szív oxigénellátását támogatja. Lehetőség szerint olyan készítményt válasszunk, ami a felsoroltakat mind tartalmazza. A szőlőmag-kivonat szájon át történő bevétele segíthet csökkenteni a lábak duzzanatát és a krónikus vénás elégtelenség egyéb tüneteit, bár hatékonyságára jelenleg korlátozott bizonyítékok állnak rendelkezésre.
Egy 2010-es áttekintő tanulmány arról számolt be, hogy a tengerpartifenyő-kivonat, a Pinus maritima és a szúrós csodabogyó kivonata, a Ruscus aculeatus egyaránt csökkentheti a lábdagadást vagy az ödémát, amely gyakran társul a visszérrel.
Röviden és tömören a visszérkezelésről
Sajnos a visszér magától nem gyógyul meg. A visszértágulatokat a hibás vénaszelepek okozzák, amelyek nem megfelelően tolják vissza a vért a szívbe – ez az állapot a vénás reflux. A vénás reflux kockázati tényezői közé tartozik a genetika, az életkor, a terhesség és a hosszú ideig tartó ülés vagy álló helyzet
Hogyan lehet műtét nélkül megszabadulni a visszerektől?
Minimálinvazív lehetőségek léteznek, és a legtöbb problémás véna – a legapróbb pókvénáktól a nagyobb visszérig – műtét nélkül kezelhető. Az újabb technikák közé tartozik a hő, ragasztó vagy közvetlenül a vénákba injektált oldat használata.
Hogyan lehet orvosolni a visszérbeteget?
Kezelések a súlyosabb visszér ellen:
- Szkleroterápia (injekciós kezelés)
- Lézeres kezelés
- Katéteren keresztül végzett eljárások rádiófrekvenciás vagy lézer energiával
- Vénák elkötése vagy eltávolítása
- Ambuláns flebectomia
- Endoszkópos vénaműtét
Források:
https://www.nhs.uk/conditions/varicose-veins/treatment/
https://www.medicalnewstoday.com/articles/321703#ten-home-treatmentshttps://www.medicalnewstoday.com/articles/240129
https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/j.1610-0387.2010.07472.x