Mi az az MCT olaj és mire jó?
Az MCT olaj egy rendkívül fontos makrotápanyag, különleges üzemanyag testünk számára. Számos pozitív hatással bír, a legtöbben főként a fogyókúra vagy diéta támogatásának egyik eszközeként ismerik. Kiváló anyagcsere gyorsító hatással rendelkezik, képes gyors energiát biztosítani a szervezetnek, de nem raktározódik el zsírszövetként. Kókuszolajból vagy pálmamag olajból kinyert speciális olaj, amely leginkább azok számára előnyös, akik nem képesek a hagyományos zsírokat megfelelően megemészteni.
Az MCT a ketogén diéta egyik alapeleme, a sportolók és testépítők körében régóta népszerű, egészséges zsír. A zsírok az emberi szervezet számára nélkülözhetetlen tápanyagok, amelyek biztosítják a tevékenységeinkhez szükséges energiát, hozzájárulnak a zsírban oldódó vitaminok felszívódásához, valamint részt vesznek a sejthártya felépítésében is.
Az utóbbi évtizedekben, az egészséges életmód és az egészséges táplálkozás egyre növekvő térhódításának köszönhetően ma már egyre többen próbálunk egészségesebb alternatívákat keresni a hagyományos, nehezen hasznosuló zsírok helyett.
Az MCT olaj jelentése
Az MCT (Medium-chain triglycerides = közepes láncú triglicerid) olaj – ahogy a neve is mutatja – közepes láncú zsírsavakból áll, egészségünkre gyakorolt előnyös hatásai pedig éppen e tulajdonságából adódnak.
Az étrendünkben megtalálható zsiradékok nagy része hosszú láncú zsírsavakat (Long-chain triglycerides = LCT) tartalmaz, amelyek 12-18 szénatomból állnak. Ezeket a zsírsav láncokat nagyobb terjedelmük miatt a szervezetünk nehezebben emészti meg, a felesleget pedig testzsír – különösen derék- és csípőtáji, valamint hasi zsír – formájában eltárolja.
Ezzel szemben a közepes láncú trigliceridek a rövidebb, 6-12 szénatomot tartalmazó szénatom lánc miatt könnyebben emészthetők, gyorsabban felszívódnak, gyors energiát biztosítanak.
Az MCT elfogyasztása után egyenesen a májba kerül, ahol vagy rögtön hasznosul, vagy ketonokká alakul, amelyet a szervezet szénhidrát helyett üzemanyagként használ fel. Mivel az MCT emésztéséhez nincs szükség epesavra, ezért nagyon népszerű epe- és gyomor problémákkal küszködők körében.
Az MCT olaj hatása
Az MCT olaj népszerűségének növekedése a kutatók érdeklődését is felkeltette, egyre több tanulmány lát napvilágot,amely az egészségre gyakorolt jótékony hatásait igazolja.
Elősegíti a fogyást
A fogyókúrázók számára jó hír, hogy az MCT segíti a fogyást, zsírégetést, a lapos has egyik legfőbb támogatója. Körülbelül tíz százalékkal kevesebb kalóriát tartalmaz, mint a hosszú láncú trigliceridek, ez az egyik tulajdonsága, amely segíti a súly megtartását, csökkentését.
Segítségével gyorsabban kialakul a teltségérzet, ugyanis elősegíti két, a fogyókúra szempontjából nagy jelentőséggel bíró hormon felszabadulását. Az egyik a peptid YY, amely az étvágyért felelős, hatására csökken az étvágy és ezáltal az elfogyasztott étel mennyisége is. A másik a leptin nevű teltségérzet hormon, amely az étvágyat agyi receptorokon keresztül szabályozza. Ha szervezetünkben alacsony a leptinszint, szervezetünk koplaló üzemmódba vált, emiatt lelassul az anyagcsere, az étvágy és a táplálékbevitel viszont megnövekszik.
Az MCT olaj hatására kisebb mértékben emelkedik szervezetünkben a trigliceridek és a glükóz szintje, amely szintén befolyásolja a teltségérzetet.
Egy tanulmányban a résztvevők egy csoportja minden reggel két teáskanál MCT olajat fogyasztott el a reggelije részeként, melynek hatására kevesebb ételt fogyasztottak ebédre, mint a másik csoport, akik kókuszolajat fogyasztottak.
A lapos has és a megfelelő bélműködés támogatója
Az MCT segít optimális szinten tartani a az emésztőrendszerben található hasznos baktériumok mennyiségét, ennek köszönhetően hozzájárul az egészséges bélműködés fenntartásához, valamint a fogyáshoz.
Zsírégető, anyagcsere gyorsító és emésztés serkentő hatását tovább növelhetjük, ha más hatóanyaggal kombinált étrend kiegészítő formájában visszük be a szervezetünkbe. A fucoxanthin nevű karotinoid és az MCT párosítása például kiváló a fogyókúra vagy diéta támogatására. A főként tengeri algákban és hínárokban megtalálható fucoxanthin ugyanis szintén gátolja a zsír lerakódását a hasi területeken és a májban, jótékonyan befolyásolja a szervezet anyagcsere folyamatait, gyulladáscsökkentő hatású, javítja a máj, az agy, az erek, a bőr és a szem egészségét is.
Kiváló zsírégető, növeli a teljesítményt
Az MCT testmozgás előtt történő bevitele segít abban, hogy az energiafelhasználás során a test szénhidrátok helyett inkább zsírt használjon. Sportolás közben ugyanis emelkedik a szervezet laktát szintje, ami negatívan befolyásolja az edzés közbeni teljesítményt. Az MCT olaj használatával csökkenthető a laktát felhalmozódásának szintje, így az edzés sokkal hatékonyabbá válik.
Egy kerékpárversenyzők bevonásával végzett tanulmány bebizonyította, hogy azon sportolók esetében, akik hat gramm (kb. másfél teáskanál) MCT olajat fogyasztottak kerékpározás előtt, kisebb mértékben emelkedett a laktát szint, magát a mozgást pedig könnyebbnek érezték, mint amikor nem fogyasztottak MCT olajat.
Antimikrobiális és gombaellenes hatású
Az MCT olyan zsírsavakat tartalmaz, amelyek csökkentik az élesztőgombák és a baktériumok elszaporodását. A gombás fertőzések kialakulásának esélye akár 50%-kal is csökkenhet, ami főként az olaj kaprilsav, kapronsav és laurinsav tartalmának köszönhető.
Hatásos a neurológiai betegségek kezelésében
Kutatásokkal alátámasztott az a tény is, hogy az MCT és a ketogén étrend az autizmus, az epilepszia, sőt még az Alzheimer-kór kezelésében is eredményes.
Az Alzheimer-kórban szenvedők agya nem képes olyan mértékben felhasználni a működéséhez szükséges glükózt, mint az egészséges embereké. Az MCT olaj alternatív energiaforrást biztosít az agy számára: a ketonokat. Ennek egyszerre két pozitív hozadéka is van az agyműködésre. Egyrészt a ketonok hatására javul az agysejtek működése, másrészt blokkolja az agyban lévő, a memóriavesztésért felelős receptort.
Bár az Alzheimer-kór kialakulásában genetikai tényezők is jelentős szerepet játszanak, az MCT kiegészítő szedése javíthatja az enyhe vagy közepesen súlyos tüneteket.
Napjainkban a ketogén diéta főként a fogyni, karcsúsodni vágyók körében népszerű, azt viszont talán kevesebben tudják, hogy ezt az étrendet az epilepszia kezelésére fejlesztették ki. A ketogén étrend alapja a magas zsír- és alacsony szénhidrátbevitel, így kényszerítve arra a szervezetet, hogy energiaigényét a zsírok felhasználásával fedezze. A kevés szénhidrát miatt az agy energiaigényének kielégítéséhez ketonokat használ fel, az agy magas ketonszintje pedig hozzájárul az epilepsziás rohamok gyakoriságának csökkentéséhez.
Az MCT olaj és a ketogén diéta kombinációja az autizmussal élők számára is kedvező hatású. Egy tanulmányban résztvevő, autizmussal élő gyermekek egy csoportja hat hónapig MCT-vel módosított ketogén étrendet követett, melynek eredményeként átfogó pozitív hatásokról, és jelentősen javuló jellemzőkről számoltak be.
Csökkenti a szívbetegségek kockázatát
Mivel az MCT olaj bizonyítottan segít a szervezet súly- és zsír tartalmának csökkentésében, ennek hatására csökken a magas testtömegindex miatti szívbetegségek kockázata is. Tartós alkalmazása csökkenti a magas koleszterinszintet, hozzájárul a rossz koleszterin (LDL) szintjének csökkentéséhez, a szívvédő jó koleszterin (HDL) szintjének növeléséhez.
Cukorbetegség ellen is kiváló
Rendszeres fogyasztásával csökken a vércukorszint, így a cukorbetegségben szenvedők állapotára is kedvező hatással lehet.
Az MCT fogyasztásának előnyei
A közepes láncú trigliceridek fogyasztásának számos pozitív hatása van szervezetünkre:
- egészségesebbé válik az emésztés
- javul az anyagcsere és a sejtfunkciók
- egészségesebbé teszi a szívműködést
- elősegíti a kiegyensúlyozott koleszterinszint elérését
- hatására növekszik az általános energiaszint
- felélénkíti az agyműködést, koncentrációt és minden agyi funkcióra pozitív hatást gyakorol
- segít kordában tartani a vércukorszintet
- támogatja a szervezet zsírégető képességét
Az MCT olaj használata
Az MCT olaj elsődleges forrása a kókuszolaj, emiatt néhányan összetévesztik a két olajat. A legfontosabb különbség, hogy a kókuszolaj kaprilsavat, kaprinsavat, kapronsavat, laurinsavat és egyéb zsírokat is tartalmaz, az MCT olaj viszont nem tartalmaz más típusú zsírokat, kizárólag MCT-ket, leggyakrabban értékes kaprilsavat és kaprinsavat.
Az MCT-k elsősorban a tejtermékekben (legjobb forrásai a vaj és a kecskesajt) és a feldolgozatlan élelmiszerekben találhatók meg, a szükséges mennyiséget ételeinkből vagy étrend kiegészítők – például kapszulák – formájában vehetjük magunkhoz. Az MCT akkor is bátran fogyasztható, ha a gyomrunk érzékenyebb a más típusú zsírokra. Fontos azonban tudni, hogy ha nem táplálékkiegészítő, hanem olaj formájában visszük be, javasolt kis mennyiséggel kezdeni, és növekvő adagokban, fokozatosan kikísérletezni a számunkra egészséges mennyiséget. A kelleténél nagyobb bevitel – különösen az első napokban – hasmenést, hányingert okozhat.
Amennyiben elsődleges célunk a fogyás, zsírégetés, javasolt az MCT olajat tisztán fogyasztani. Az olyan élelmiszerek fogyasztása, amelyek az MCT mellett más típusú zsírokat is tartalmaznak – például laurinsavat – lassíthatja az MCT gyors hasznosulási folyamatát.
Fogyókúránk, anyagcserénk támogatására, általános egészségünk megőrzése érdekében érdemes tehát nagyobb figyelmet fordítani a közepes láncú zsírsavak bevitelének növelésére, hiszen fogyasztásuk számos kedvező egészségügyi előnnyel jár.
Források:
https://www.healthline.com/nutrition/mct-oil-101
https://www.healthline.com/nutrition/mct-oil-benefits#TOC_TITLE_HDR_4
https://www.webbeteg.hu/cikkek/egeszseges/10715/a-testtomeg-elettani-szabalyozasa