A csalán ősidők óta ismert gyógynövény, melynek számtalan jótékony hatása van. Elsősorban vízhajtó tulajdonságáról ismert, emellett salaktalanít, tisztítja a szervezetet, csökkenti a gyulladást, bőrbetegségeket gyógyít.
Milyen növény a csalán?
Talán nincs olyan ember, aki ne ismerné az egyik legnépszerűbb gyógynövényt, a csalánt. A legtöbb embernek általában rossz emléke van róla, a növény ugyanis azonnal égető fájdalmat okoz, amint hozzáérünk.
A csalán Észak-Európából és Ázsiából származó gyom- és gyógynövény, tudományos neve az Urtica dioica. Általában 60-100 cm magasra nő meg. A növény szép, szív alakú levelekkel és sárga vagy rózsaszín virágokkal büszkélkedhet, melyeket szőrszálak borítanak.
Az ősi civilizációk a csalánlevelet igazi csodaszerként tartották számon, számtalan betegség gyógyítására és kezelésére használták. Az ókori egyiptomiak a csalánt az ízületi gyulladás és az alsó hátfájás enyhítésére vetették be, míg a rómaiak egyszerűen magukra dörgölték leveleit, hogy melegen tartsák testüket. Mérgezések, kígyómarások enyhítésére is szolgált. Már az ókorban teát vagy levest készítettek a csalán nagyobb leveleiből. A modern kutatások a csalán és a belőle készült tea számos lehetséges egészségügyi előnyét is alátámasztják.
Tudományos neve, az Urtica dioica a latin “uro” szóból származik, ami azt jelenti, hogy „égni”, mert levelei “szőrösek” és érintkezéskor ideiglenes égő érzést okoznak, csípnek, emellett viszketést, bőrpírt és duzzanatot is okoznak. Ez annak köszönhető, hogy a csalánszőr olyan vegyszereket tartalmaz, mint a hangyasav és a hisztamin, amelyek irritálhatják a bőrt.
A csalán gyógyhatásai, előnyei
Természetes vízhajtó, méregteleníti a szervezetet
A növény leginkább vizelethajtó hatásáról ismert. A vesét fokozottabb kiválasztásra serkenti, ezáltal eltávolítja a szervezetből a mérgeket, salaktalanít, vértisztító hatással bír (csökkenti a vér húgysavszintjét). A csalánban található hasznos tápanyagok széles skálája ideális méregtelenítő a szervezet számára, melyet kíméletesen tisztít meg.
Segít javítani a bél tápanyagfelvételének hatékonyságát, és biztosítja az emésztési folyamatok zökkenőmentes lefolyását, megakadályozva ezzel a veszélyes méreganyagok felhalmozódását. Serkenti a nyirokrendszert is, segít megszabadítani a testet a vesében lévő felesleges méreganyagoktól is.
Rengeteg tápanyagot tartalmaz
A növény levelei és gyökere sokféle tápanyagot tartalmaz, többek között:
- Vitaminok: A-, C- és K-vitamin, valamint számos B-vitamin,
- Ásványi anyagok: kálcium, vas, magnézium, foszfor, kálium és nátrium,
- Zsírok: Linolsav, linolénsav, palmitinsav, sztearinsav és olajsav,
- Aminosavak: Az összes esszenciális aminosav,
- Polifenolok: Kaempferol, kvercetin, koffeinsav, kumarinok és egyéb flavonoidok,
- Pigmentek: béta-karotin, lutein, luteoxanthin és más karotinoidok.
Az itt felsoroltak közül sok tápanyag antioxidánsként működik. Az antioxidánsok olyan molekulák, amelyek segítenek megvédeni a sejteket a szabad gyökök károsodása ellen. A szabad gyökök által okozott kár az öregedéshez, valamint a rákhoz és más káros betegségekhez kapcsolódik.
Csökkentheti az ízületi gyulladást, reumás panaszokat
A csalánt nagyon gyakran használják az ízületi gyulladás és a reumás panaszok tüneteinek enyhítésére, ugyanis a csalánszőrzet olyan vegyszereket tartalmaz, amelyek fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal bírnak.
Enyhíti a szezonális allergiát és szénanáthát
A csalánt a szezonális allergiák kezelésére is használják. A tudósok még nem biztosak abban, hogy pontosan hogyan csökkenti az allergiás tüneteket, de egyesek szerint úgy, hogy csökkentheti az allergiával összefüggő gyulladásokat a szervezetben.
Szezonális allergia akkor fordul elő, amikor egy anyag, például a virágpor, a test hisztamin termelését váltja ki. A hisztamin okozza az allergia jellegzetes tüneteit, például gyulladást, viszketést és csalánkiütést. Egyes kutatások azt mutatják, hogy a belőle készült kivonatok gátolhatják a gyulladást, amely szezonális allergiákat válthat ki. Ez magában foglalja a hisztamin receptorok blokkolását és az immunsejtek megakadályozását az allergiás tüneteket kiváltó vegyi anyagok felszabadításában.
Mérsékelheti a vérnyomást
A magas vérnyomás komoly egészségügyi problémát jelent, mert szívbetegség és agyvérzés kockázatát hozza magával, melyek világszerte a halálozás egyik leggyakoribb okai.
Egyrészt serkenti a nitrogén-oxid termelést, amely értágítóként működik. Az értágítók ellazítják az erek izmait, segítve őket kiszélesedni. Másrészt a csalánnak vannak olyan vegyületei, amelyek kalciumcsatorna-blokkolóként működhetnek, és amelyek ellazítják a szívet.
Egyéb lehetséges előnyök
A csalán más potenciális egészségügyi előnyöket kínálhat, mint például:
- Vérzés csökkentése: a kivonatát tartalmazó gyógyszerek csökkentik a túlzott vérzést, különösen a műtét utánit.
- A máj egészsége: antioxidáns tulajdonságai megvédhetik a májat a toxinok, nehézfémek és gyulladások által okozott károktól.
- Sebgyógyulás: a csalánkrémek alkalmazása segítheti a sebek gyógyulását, beleértve az égési sebeket is.
- Cukorbetegség kezelése: néhány kutatás eredménye arra utal, hogy a cukorbetegség kezelésében is segíthet, ezen kutatások nagy része azonban csak állatokra korlátozódik.
- A prosztataproblémákra is megoldást nyújthat: egyes tanulmányok szerint ez a növény a prosztata-megnagyobbodás enyhébb formáira is megoldást nyújthat, mely főként az 50 év feletti férfiaknál jelentkezik.
A csalán felhasználása
A csalánt könnyű beszerezni, ugyanis számos élelmiszerboltban vagy drogériában megvásárolható a csalántea, de saját magunk is termeszthetjük. Vásárolhatunk szárított csalánleveleket, csalán tartalmú kapszulákat és krémeket, az utóbbit gyakran ajánlják az ízületi gyulladások kezelésére.
A szárított leveleket és virágokat forró vízbe áztatva finom gyógyteát készíthetünk, míg leveleit, szárát és gyökereit megfőzhetjük és levesek, turmixok hozzávalójaként használhatjuk fel.
Vannak olyan táplálékkiegészítők, melyek csalán kivonatot is tartalmaznak. Ilyen például a Lymph Aktív 2.0 is, mely természetes gyógynövények kombinációjának segítségével csökkenti az ödémát, valamint a lábak dagadását. Hatékonyan segítheti a felesleges folyadék és méreganyag távozását, mely főként a benne található kivonatnak köszönhető.
Fogyasztási javaslat
Nincs hivatalos információ a napi adagolásával kapcsolatban. Egy biztos: fogyasztását szinte lehetetlen túlzásba vinni. Egyes tanulmányok alapján a következő dózisok a leghatékonyabbak az alábbi problémák esetén:
- Megnagyobbodott prosztata: 360 mg gyökérkivonat
- Allergia: 600 mg szárított levél
Lehetséges mellékhatásai
A szárított vagy főtt csalán fogyasztása biztonságos, nem jár semmilyen káros mellékhatással. Vigyázni kell azonban a friss csalánlevelek megérintésével, mivel a csalánszőrökben olyan vegyi anyagok találhatók meg (acetilkolin, hisztamin, szerotonin, leukotriének és hangyasav), melyek kiütéseket, dudorokat, viszketést okozhatnak. Ezen vegyi anyagok mértéke azonban csökken vagy eltűnik a levelek feldolgozása során, ami azt jelenti, hogy nem kellene száj- vagy gyomorirritációt tapasztalnunk, amennyiben szárított vagy főtt csalánnal érintkezünk.
Fogyasztása előtt érdemes beszélni kezelőorvosunkkal, ha vérhigítót, vérnyomás elleni gyógyszert, vízhajtót, cukorbetegség elleni gyógyszert vagy lítiumot szedünk. A növény kölcsönhatásba léphet ezekkel a gyógyszerekkel, például a növény potenciális vizelethajtó hatása erősítheti a vízhajtók hatását, ami növelheti a kiszáradás kockázatát.
A szárított vagy főtt csalán a legtöbb ember számára biztonságos. Nem szabad azonban friss leveleket enni, mert irritációt okozhatnak.