Aktív összetevők leírása
A marhakollagén hatóanyagai
A kollagén egy fehérje, ami fontos szerepet tölt be a szervezetünk működésében, főleg a bőr, az ízületek, a haj és a körmök egészségének fenntartásáért felel. A kollagén hatóanyagoknak több formája van, amiket gyakran használnak fel táplálékkiegészítők összetevőjeként. Az egyik ilyen a kollagén peptidek(1), amelyek apróra bontott kollagén molekulák. Ezek könnyebben felszívódnak a szervezetünkben. A kollagén peptideket gyakran alkalmazzák az étrend-kiegészítőkben, hiszen általuk javulhat a bőr rugalmassága és a hidratáltsága. Másik ilyen a hidrolizált kollagén(2), aminek során a molekulákat hidrolízissel bontja le, ez szintén megkönnyíti a szervezet számára a felszívódását. A marhakollagén pedig egy olyan kollagén típus, amit marha bőrből vagy más marha szövetekből nyernek ki. Ez az egyes típusú kollagénekhez tartozik, amely a bőr, a csontok, az ízületek és más kötőszövetek fő alkotóeleme. A marhakollagén különböző formákban állítható elő, így lehet por vagy kapszula, de gyakran kozmetikumokban is megtalálható. A marhakollagén előnyei közé tartozhat a bőr hidratálása(3), annak rugalmasságának javítása, a haj és a körmök erősítése, illetve az ízületek támogatása. Emellett javulhat a bőr állapota, az eredmény pedig szinte minden esetben feszes bőr(4). Fontos azonban, hogy ennek a típusnak a hatása egyéntől függ, hiszen nem mindenki reagál rájuk ugyanúgy.
A C-vitamin hatása a szervezetünkre
A C-vitamint más néven aszkorbinsavnak is hívunk. Ez egy vízben oldódó vitamin, ami fontos szerepet játszik a szervezetünk működésében. A C-vitamin erős antioxidáns(5), segít a szabad gyökök elleni védelemben. Ezek ugyanis károsíthatják a sejteket, ezzel hozzájárulva az öregedéshez, valamint számos krónikus betegség kialakulásához. A vitamin neutralizálhatja ezeket a káros anyagokat, védheti a sejteket, így megakadályozhatja a korai öregedést.
Emellett támogathatja az immunrendszert(6), segítheti a fehérvérsejtek működését, amelyek részt vesznek a fertőzésekkel és betegségekkel szembeni védekezésben. A hiánya gyengítheti az immunrendszert, növelheti a fertőzések kockázatát. Emellett elengedhetetlen a kollagén termeléséhez, a C-vitamin hiány csökkentheti a kollagén termelését(7), ami idővel bőrproblémákhoz, sebgyógyulási nehézségekhez és más tünetekhez vezethet.
A C-vitamin javíthatja még a növényi eredetű vas felszívódását(8), ami főleg vegánok számára lehet igen fontos szempont, hiszen az ő vasbevitelük növényi forrásokból származnak. Emellett hasznos lehet menstruáció(9) esetén, amikor a vérzés miatt jelentős mennyiségű vastól esünk el.
Hogyan hat a hialuronsav a szervezetünkre?
A hialuronsav egy olyan természetes vegyület, ami megtalálható a szervezetünkben, főleg a bőrben, a szemben és az ízületekben. Rendkívül jól hidratál, képes megkötni és megtartani a nagy mennyiségű vizet, amely segít a bőr hidratáltságának és puhaságának megtartásában(10). A száraz bőr főleg télen okoz problémát, de nem ritka, hogy az év többi szakában is segítségre lehet szüksége. A hialuronsav remek megoldást nyújthat erre, hiszen hozzájárul a bőr rugalmasságához és a fiatalos megjelenéshez.
A vegyület emellett a bőrben lévő kötőszövetekben is megtalálható, segítheti a bőr tömörségét és rugalmasságát(11). A bőr öregedése során a hialuronsav szintje folyamatosan csökken, ami ráncok és finom vonalak kialakulásához vezethet. Amennyiben olyan készítményt fogyasztunk, olyan krémet használunk, amiben megtalálható, akkor segíthetünk a ráncok csökkentésében, ezáltal hosszabb ideig marad fiatalos a megjelenésünk.
Fontos szerepet játszik továbbá az ízületekben is, hiszen kenőanyagként működhet az ízületekben(12), csökkentheti a súrlódást és a kopást. Ezzel a vegyülettel tehát csökkenthetjük az ízületek fájdalmát, hozzájárulhatunk vele az ízületek mobilitásának fenntartásához.
Végezetül pedig kiváló megoldás a szemek hidratáltságának fenntartásában(13), főleg kontaktlencse használatakor, hiszen így elkerülhetjük a szárazságot és az irritációt.
A cink szedésének előnyei
A cink egy esszenciális ásványi anyag, ami fontos szerepet játszik a szervezetünk megfelelő működésében. Elengedhetetlen a normál immunrendszer működése(14) kapcsán, hiszen segíthet a fehérvérsejtek aktiválásában, valamint a fertőzések elleni védekezésben. A cinkhiány a fertőzésekre való hajlam növekedéséhez vezethet. Emellett nagy szükség van rá a sejtosztódáshoz és a sebgyógyuláshoz, serkenti a sejtek osztódását(15), ami fontos a sebek gyógyulása és a szövetek regenerálódása során.
Az ásványi anyagnak kulcsszerepe van a szervezetben található több mint 300 enzim aktivitásában(16). Ezek az enzimet segíthetik az anyagcserét, a fehérjék és a DNS szintézisét, valamint szerepet játszik a biokémiai folyamatokban. A cinkre nagy szükség van még az egészséges szagláshoz és ízleléshez(17), hiszen hiányában nem úgy érezzük az ízeket és a szagokat, ahogy arra szükség lenne.
A cink jótékony hatása még, hogy szerepet játszik a hormonok szabályozásában(18) és szintézisében. Nagy szükség van rá a nemi hormonok termeléséhez, a pubertás folyamatához, valamint a reprodukciós egészséghez. Segíthet a bőr egészségének fenntartásában, a pattanások kezelésében, nem véletlen, hogy sok akné elleni termékben megtalálható(19).
Végezetül pedig a cink részt vesz az antioxidáns(20) rendszerben is, segíthet a szervezetnek a szabad gyökök elleni védelemben, amely hozzájárul az öregedés és a krónikus betegségek megelőzéséhez. Viszont, ahogy minden, úgy a cink szükséglet is egyéntől függ, hiánya viszont gyengeséget, fertőzésre való hajlamot, valamint bőrproblémákat és emésztési zavarokat okozhat.
A niacin, azaz a B3-vitamin fontossága
A niacin, vagy más néven a B3-vitamin egy vízben oldódó vitamin, ami fontos szerepet játszik az energia-anyagcsere folyamataiban. Segít az élelmiszerekből származó szénhidrátok és fehérjék, valamint zsírok lebontásában, ezzel hozzájárulva az energia termeléséhez a szervezetben. Növelheti továbbá a jó koleszterinszintet(21), csökkentheti a rosszat, ennek köszönhetően hozzájárulhat a szív- és érrendszer egészségének fenntartásához, valamint a szívbetegség kockázatának csökkentéséhez.
A niacin hasznos lehet továbbá a bőr egészségének fenntartása során(22), hiszen felelhet a bőr hidratáltságáért és javíthatja annak rugalmasságát. A B3-vitamin krémek és kozmetikumok összetevője, gyakran alkalmazzák a bőr állapotának javítására. Támogatja továbbá az idegrendszer(23) megfelelő működését, hiánya esetén ugyanis idegrendszeri tünetek, például zavartság és memória problémák jelentkezhetnek.
Jó hasznát vehetjük továbbá gyulladáscsökkentés(24) során, hiszen ezen tulajdonságának köszönhetően segíthet a gyulladásos betegségek kezelésében. Végezetül szerepe van az jó emésztés fenntartásában(25), segíti a megfelelő bélmozgást. Számos élelmiszer forrásból beszerezhetjük, hiszen ott van a halakban, a tejtermékekben és a diófélékben, de sok esetben ezek kimaradnak, így plusz bevitelre lehet szükség, főleg idősebb korban.
A B2-vitamin szerepe a szervezetünk működésében
A B2-vitamin, vagy más néven a riboflavin egy vízben oldódó vitamin, ami elengedhetetlen a szénhidrátok, a zsírok és a fehérjék anyagcseréjéhez. Segít a táplálékból származó energiatermelés folyamatában, amelyre a szervezetünk normális működéséhez szükség van. Antioxidáns(26) tartalmat segíthet a sejtek védelmében az oxidatív stresszel szemben, amelyek károsodást okozhatnak a sejtjeinkben és sok egyéb krónikus betegségért is felelhetnek.
Ez a vitamin segítheti a szövetek növekedését(27) és azok javítását, beleértve a bőr, a haj, a körmök egészségét is. Hiányában bőrproblémák jelentkezhetnek, emellett nem ritka a nyálkahártya gyulladása sem. A riboflavin nélkül az emésztőrendszer(28) nem tud egészségesen működni, hiszen szerepe van a tápanyagok felszívódásában, mint a vas vagy éppen a B6-vitamin. Támogatja továbbá az idegrendszer megfelelő működését(29), hozzájárulva ezzel a mentális éberséghez és a stresszkezeléshez.
Végül, de nem utolsó sorban a B2-vitaminnak szerepe van a szemek egészségének megőrzésében(30), hiánya ugyanis a szem vörösségéhez és könnyezéséhez vezethet. Részt vesz továbbá a vörösvérsejtek képzésében(31), amelyek oxigént szállítanak a test szöveteihez.
A biotin fontos szerepe
A biotin, vagyis a B7-vitamin egy szintén vízben oldódó vitamin, ami elengedhetetlen az energia-anyagcsere folyamatokhoz. Segíti az alapvető élelmiszerek lebontását és felhasználását az energiatermeléshez. Hozzájárul a bőr, a haj és a körmök(32) egészségéhez és megjelenéséhez. Hiánya bőrproblémákhoz, gyulladásokhoz és keményedésekhez vezethet. Nem ritka a haj- és a körömnövekedési probléma sem.
A B7-vitamin fontos szerepet játszik az idegrendszer(33) megfelelő működésében, hozzájárulhat a mentális éberséghez, valamint a stresszkezeléshez. A biotion felelhet továbbá az egészséges emésztésért, a tápanyagok felszívódásáért, segíthet az emésztőrendszerben lévő “jó” baktériumok fenntartásában(34).
Nem beszélve arról, hogy ezzel a vitaminnal könnyebben szabályozhatjuk a vércukorszintet(35), de szerepe van továbbá a glükóz metabolizmusban(35), valamint fontos lehet a diabétesz kezelése során is.
Nem beszélve arról, hogy például terhesség vagy szoptatás(36) alatt megnőhet a biotin szükségletünk, hiszen a csecsemő szintén igényli ahhoz, hogy megfelelően tudjon fejlődni. A napi ajánlott bevitel a felnőttek számára 30-100 mikrogramm(37), de az egyéni szükségletek itt is változhatnak.
Források/Tanulmányok
Bogdán Imre (megerősített tulajdonos) –
Nagyon jó hatással van a térdkopásomra, elmúlt a fájdalom, terhelhetők ismét a térdizületek! Köszönöm