• Ingyenes szállítás 15 000 Ft felett

seprűvénák

Seprűvénák megelőzése, kezelése alternatív módszerekkel

Seprűvénák megelőzése, kezelése alternatív módszerekkel

Seprűvénák megelőzése, kezelése alternatív módszerekkel 1024 681 SuperGreens®

A bosszantó seprűvénák jelenléte nagyrészt genetikai okokra vezethető vissza, ám számos más befolyásoló tényezővel is összefügg. Habár a látvány okán is kellemetlen betegség, a különböző egészségügyi problémák, melyek a hajszálér-tágulatokat követik már igen veszélyesek is lehetnek. Cikkünkből kiderül, hogyan előzhetjük meg a kialakulását, valamint milyen kezelési lehetőségek állhatnak rendelkezésünkre.

Mik a seprűvénák?

A szív és érrendszeri betegségek következtében kialakuló hajszálértágulatot nevezzük seprűvénának. Amennyiben a lilás, kékes hálók kiterjedt felületen vannak jelen, illetve súlyos tünetek is kapcsolódnak hozzá, mint a nehézlábérzés, duzzanatok, hideg láb érzése, érdemes mielőbb szakorvoshoz fordulnunk, hiszen gyakran a seprűvénák a visszér betegségek előjele.

Ebben az esetben, akár lézeres kezelés is indokolt lehet, hiszen vénás elégtelenség alakulhat ki. Amennyiben visszér betegség is fennáll, úgy visszérműtét is szükséges lehet. Ilyen esetben, a megfelelő kezelés kialakításához szakorvosi konzultációra van szükség!

IPL seprűvéna kezelés esetén ún. villanófény segítségével történik a beavatkozás, mely hatékony lehet nem csak hajszálértágulat esetén, de szinte bármilyen pigmentfolt, rosacea és érelváltozás kezelhető vele.

Kockázati tényezők

Különböző tényezők befolyásolhatják a seprűvéna kialakulását. A seprűvéna fiatalon leginkább ezek együttes jelenlétekor vagy fokozott genetikai tényezők fennállásakor alakulhat ki. A kockázati tényezők általában:

  • mozgásszegény életmód
  • túlsúly
  • terhesség
  • hormonok és azok zavara
  • a bőr minősége, vastagsága
  • a zsírszövet állaga
  • szív és érrendszeri betegségek
  • rendszeres gyantázás
  • túl sok napozás, szolárium, szauna
  • túl szoros ruhadarabok viselése
  • fizikai behatások (pl. balesetek, túl erős masszázs, stb.)
  • hosszú ideig tartó álló/ülő testhelyzet (pl. állómunka, ülőmunka)

Kezelés alternatív módszerekkel

A seprűvéna ellen különböző, bevált természetes megoldásokkal is nagyszerű eredményt érhetünk el. Ha az állapotunk nem éri el a kritikus szintet, érdemes először ezekkel próbálkoznunk. Seprűvéna kezelése házilag? Elmondjuk, milyen természetes megoldások közül választhatunk!

Diozmin

A diozmin a természetes seprűvéna gyógyszer! Előfordulását tekintve leginkább a citrusfélékben található, de a lóherében és az izsópban is megtalálhatjuk. Erős antioxidáns hatással bír. A vénás betegségek kezelésére használják, így megoldást jelenthet a seprűvénák, lábdagadás, nehézláb-érzés, sőt a vénás eredetű fekélyek kezelésére is. A narancsban, a citromban és más citrusfélékben is megtalálható, de választhatunk étrend-kiegészítő készítményt is.

Rezveratrol

A Rezveratrol (resveratrol) elsősorban a szőlőben és vörösborban található, erős antioxidáns hatással bíró molekula. Képes megkötni a szervezetben lévő szabadgyököket, így gátolhatja a vérrögök kialakulását. A keringési rendszerre is jótékony hatással van, visszér betegségek és seprűvéna esetén is alkalmazható. A vörösbor, a szőlő, az étcsokoládé és a földimogyoró mind kiváló rezveratrol forrás, de koncentrált formában, étrendkiegészítők segítségével is bevihetjük a szükséges mennyiséget.

Vadgesztenye

A vadgesztenye alkalmazása egészen a népi gyógyászatig nyúlik vissza, visszerekre és keringési panaszokra előszeretettel használták. Hatóanyaga az eszcin, amely kiváló érszűkítő, gyulladáscsökkentő és a vénák egészségét is támogatja. Az eszkulin, melyet a kéregből nyernek ki, növeli a hajszálerek ellenállóságát. Alkalmazható belsőleg és külsőleg is, a vadgesztenye tartalmú krém seprűvéna ellen közkedvelt megoldás.

Ázsiai gázló (tigrisfű, gotu kola)

Az ázsia gázló, vagy más néven tigrisfű/gotu kola rendkívül hatásos lehet keringési zavarokra, visszér panaszokra, seprűvénéra. Csökkenti a vizesedés, értágulatok és fekélyesedéssel járó panaszokat. Ezen kívül az égési sérülésekre és sebgyógyulásra is pozitív hatással van.

Szúrós csodabogyó

A szúrós csodabogyót régóta alkalmazzák visszeres problémák kezelésére. A ruszkogeninek, melyek a csodabogyó fő hatóanyagai érszűkítő és gyulladáscsökkentő hatással bírnak, így a visszerek okozta érgörcsök, bőrviszketés, nehézláb-érzés gyógyítására előszeretettel alkalmazzák.

Heszperidin

A diozminhoz hasonlóan úgyszintén a citrusfélékben és a borsmentában lelhető fel nagy mennyiségben. Érvédő hatású, emellett lanyha végtagi keringés, lábszárfekély, visszértágulatok és aranyér kezelésében is eredményes lehet.

Vitaminok és ásványi anyagok a seprűvéna kezelésére

A különböző antioxidánsok (C-vitamin, E-vitamin) szintén jó szolgálatot tehetnek a seprűvéna megelőzésére, kezelésére. Az ásványi anyagok, mint a kálium és magnézium bevitele jó kiegészítése lehet a seprűvénák, visszér betegségek kezelésének.

C-vitamin

Erős antioxidáns, így megköti a szervezetben található szabadgyököket. Részt vesz a méregtelenítési folyamatokban, segíti az erek működését és az érfalak egészségét. Jó C-vitamin forrás például a guava, vörös paprika, narancs, eper, brokkoli, de a szükséges mennyiséget étrend-kiegészítő formájában is bevihetjük.

E-vitamin

Szintén erős antioxidáns, megtalálható például az olívaolajban és az olajos magvakban, például a mandulában. Jó hatással van a keringésre, a vérrögök lebontására és a hajszálerek működésére is. Bőrviszketés, bőrsérülés esetén is hasznos, valamint az immunrendszert is támogatja. Alkalmazható kívül-belül egyaránt.

Kálium

A kálium egy ásványi anyag, mely a sejtekre és szövetekre van hatással. A vércukorszint és anyagcsere szabályozás optimális működésében is közrejátszik.

Magnézium

Az energiaellátásban, izomműködésben, valamint vérellátásban van szerepe, létfontosságú ásványi anyag. A magnézium-hidroxid az ödémát okozó savak semlegesítésére is képes.

Mindent a kompressziós harisnyáról

A kompressziós harisnya (vagy zokni) egy speciális rugalmas harisnya, amely támogatja az egészséges vérkeringést és segít megelőzni a különféle egészségügyi problémákat, beleértve:

  • krónikus vénás elégtelenség
  • seprűvéna
  • visszér

Az a nyomás, amelyet ezek a harisnyák a bokára és a lábra gyakorolnak, összenyomja a felszíni artériákat és vénákat, elősegítve a vénaszelepek megfelelő működését és a vér akadályok nélküli visszafolyását a szívbe.

Kompressziós harisnya alkalmazása

A harisnyát még felkelés előtt, az ágyban érdemes felvenni. Az alvás során a vízszintes helyzetnek köszönhetően a vénaszelepek hatékonyabban működnek, mint ülve vagy állva. Függőleges helyzetben a gravitáció beindul, és a sérült szelepek miatt a véráramlás veszélybe kerül. Ezért tapasztalhatjuk azt, hogy míg reggel a boka és vádli részen nem érzünk fájdalmat, a nap előrehaladtával megduzzad és elnehezül.

Ha reggel felvesszük a kompressziós harisnyát, a szelepek megfelelő helyzetben maradnak, hogy támogassák a lábak egészséges vérkeringését a nap folyamán. Ha már kialakult valamilyen vénás betegség, a kompressziós harisnya segíthet enyhíteni a következő tüneteket:

  • duzzadt bokák
  • nehéz vagy fájó lábak
  • fáradtság és fájdalom
  • nyugtalan lábak
  • éjszakai görcsök

Megelőzés, de hogyan?!

Általában az orvosok előbb az életmódváltást javasolják, mintsem egyből az agresszív műtéti eljárásokat. Amennyiben fennállnak a kockázati tényezők, vagy már észleljük a seprűvénák jelenlétét, próbáljuk először az életmódváltással és különböző szolidabb kezelési lehetőségekkel megelőzni a nagyobb probléma kialakulását.

  • Kerüld a hosszabb ideig tartó állást és ülést. Ülőmunka esetén igyekezz időnként felkelni és pár percet mozogni, kisebb gyakorlatok elvégzésével, a test gyors átmozgatásával már rengeteget tehetünk a későbbi kellemetlen panaszok megelőzéséért.
  • Érd el és tartsd meg az egészséges testsúlyod. Az egészséges életmód és étrend segít ebben.
  • Használj kompressziós zoknit vagy harisnyát.

A seprűvéna kezelés felállításához szakorvosi konzultációra van szükség, azonban megelőzéséhez mi is nagyban hozzájárulhatunk.

Források:

https://www.healthline.com/nutrition/diosmin

https://www.healthline.com/health/varicose-vein-stripping