Ha nem érezzük jól magunkat, rossz az emésztésünk, pattanásos a bőrünk, fájnak az ízületeink, jó eséllyel a szervezetünk elsavasodott. Ilyenkor sokat javíthat az állapotunkon az azonnali lúgosítás, amihez kizárólag természetes alapanyagokat használjunk.
Szervezetünk egészséges működésének egyik feltétele a sav-bázis egyensúly. Ha ez nincs meg, annak számos kellemetlen következménye lehet, sőt, betegségek is kialakulhatnak.
Miért savasodunk?
Sokak szerint az egyre általánosabb elsavasodás civilizációs „betegség”, egyenes következménye a modernnek nevezett életmódnak. Alapja a kevés mozgás és a nem megfelelő táplálkozás, a nagy mennyiségben fogyasztott, adalékanyagokkal bőven ellátott félkész- és készételek, ahogyan az alkohol, a cukros (édesítőszeres) édességek, a szénsavas italok, valamint a stressz is bőven hozzájárul a sav-bázis egyensúly felbomlásához.
Az egészséges ételek is savasíthatnak
Bár a fentiekből azt gondolhatnánk, hogy csak az egészségtelen ételek savasítanak, ez sajnos nem igaz. Valójában számos, egyébként jótékony összetevőkben gazdag, zöldségnek, gyümölcsnek és fűszernek van ilyen hatása. A leggyakrabban fogyasztott savasító természetes élelmiszerek, a teljesség igénye nélkül, a következők:
- hüvelyesek (száraz bab, lencse, csicseriborsó), húsok, barna rizs, tojás, túró, fehér liszt, rozs, zabliszt, sajtok, kávé, tea (kivéve a zöld tea), kakaó, áfonya, szilva, eper, szárított gyümölcsök, lekvárok, dió, napraforgó olaj, margarin, tengeri halak, méz, gombák, élesztő.
Étrendünket úgy kell kialakítani, hogy kb. 80 százalék legyen a lúgosító ételek (italok) aránya, a valóságban azonban ennek éppen a fordítottja a jellemző.
- Erősen lúgosít: spirulina alga, chlorella alga, árpafű, búzafű, brokkoli, uborka, petrezselyem, a legtöbb csíra és hajtás, spenót, karfiol, paprika, görögdinnye, citrom, gránátalma.
- Mérsékelten lúgosít: citrusfélék (lime, grapefruit), Cayenne-bors, alma, dinnye, érett banán, répa, datolya, erdei bogyók, avokádó, körte (édes), sárgabarack, szőlő (édes), cékla, káposzta, zeller, avokádó, hagyma, saláta, gyömbér, fejes saláta, hagyma, paradicsom, bazsalikom, kakukkfű, majoránna, fahéj, fodros kel.
Elsavasodás tünetei
Az elsavasodás hosszantartó folyamat, éppen azért a tünetei sem alakulnak ki azonnal, ráadásul ezek is meglehetősen általánosak. Akkor jelentkeznek erőteljesebben a panaszok, ha a szervezet ideális pH-értéke jóval alacsonyabb az egyensúlyi szintnek számító 7,0-7,4 közötti sávnál (pl. a vér pH-értéke 7,35-7,45, a gyomor viszont sokkal savasabb). Amennyiben az alábbi tüneteket tapasztaljuk, jó eséllyel már kialakult az elsavasodás:
- fáradékonyság,
- alvászavarok, gyakori gyomorégés,
- visszatérő ekcéma és pattanások,
- gyakori gyulladások,
- fejfájás,
- emésztési problémák,
- kiújuló gombás fertőzések,
- töredezett, fénytelen haj és körmök.
Sajnos a fenti lista korántsem teljes, hiszen az elsavasodás hatására a belső szervek működése sem optimális, ami további problémákat okozhat. Sőt, a sav-bázis egyensúly felborulása növelheti egyes betegségek kockázatát. Az ízületi fájdalmak, a már említett seborrhea és ekcéma, a cukorbetegség, a reflux, az intenzív fogszuvasodás, a fokozott csontritkulás, és az immunrendszer gyengüléséből adódó betegségek közvetlenül kapcsolatba hozhatók az elsavasodással.
Biztonságos megoldás a lúgosítás
Mivel az elsavasodás sem zajlik le gyorsan, az ezt ellensúlyozó lúgosítástól se várjunk azonnali eredményt. Különösen akkor nem, ha ezt az egyébként mindenképpen szükséges étrendváltással próbáljuk elérni. A lúgosító ételek megfelelő mennyiségű fogyasztásával (nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy táplálékaink 80 százaléka legyen lúgosító) idővel biztosan helyrebillen a sav-bázis egyensúly. Akkor lehetünk bajban, ha már olyan mértékű az elsavasodás, ami súlyosabb panaszokat okoz. Ebben az esetben mindenképpen javasolt jó minőségű, lúgosító táplálékkiegészítők fogyasztása. Ezek egyrészt rendkívül hatékonyak (sokkal gyorsabban hatnak, mint az egyszerű étrendváltás), másrészt nem áll fenn az a veszély, hogy a lúgosítás azért nem sikeres, mert az erre szolgáló ételeket egyszerűen nem szeretjük. Jó választás a Green Symbol®, amely a megfelelő arányban és mennyiségben tartalmaz lúgos és savas kémhatású növényi összetevőket. Organikus (bio) készítmény, ami garanciát jelent az alapanyagok kiváló minőségére, illetve szennyeződésmentességére. Gyomorsaválló kapszulás kiszerelésének köszönhetően, a lúgosító összetevők sértetlenül jutnak el a bélrendszerbe, ahonnan akadálytalanul bekerülnek a véráramba. Érdemes a Green Symbol® szedése mellett béltisztító kúrát is elvégezni, ezzel ugyanis fokozhatjuk az egészségvédő hatóanyagok felszívódását.
Hivatkozások:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/?term=alkaline+diet&cmd=correctspelling
http://www.webmd.com/diet/a-z/alkaline-diets
https://www.healthline.com/nutrition/the-alkaline-diet-myth#section7
http://www.acidalkalinediet.net/alkaline-foods.php
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28117137