Az ashwagandha hihetetlen hatással van a szervezetre, immunerősítőként pedig a legértékesebb gyógynövények közé sorolható. Jót tesz a testnek és az elmének, jótékony tulajdonságait pedig tudományos kutatások is alátámasztották. Mutatjuk, mi mindenben lehet a segítségünkre.
Indiában széles körben ismert, és már több mint 3000 éve használják az az energiaszint növelésére, illetve a koncentráció javítására, de az ashwagandha jótékony tulajdonságai nem merülnek ki ennyiben. Adaptogén gyógynövény, vagyis segíthet a stressz kezelésében, azonban számos más előnyt is nyújt a szervezetnek. Többek közt serkenti az agyműködést, csökkentheti a vércukor- és kortizolszintet, előmozdíthatja a szorongás és a depresszió tüneteinek leküzdését. Régi használói, az ázsiai emberek szerint, viszonylag rövid idő alatt majdnem az összes betegség ellen tenni képes, vagy enyhítheti azok tüneteit.
Mit kell tudni róla?
Az ashwagandha (Withania somnifera) az ájurvédikus gyógyászat rendkívül nagy tiszteletben tartott gyógynövénye, és a Medhya Rasayanában felsoroltak egyike. Ezeket a gyógyfüveket önmagukban vagy egymással kombinálva szokták használni sokféle elváltozásra, valamint a gyulladás csökkentésére. A Withania somnifera őshonos Indiában és Észak-Afrikában, a gyökeréből vagy leveleiből származó kivonat és por különféle kóros állapotok kezelésére használható. A növény gyökere a ló („ashwa”) illatára emlékeztet, a neve is innen ered. Úgy tartották, hogy aki elfogyasztja, annak egy ló erejét kölcsönzi. A gyökér alakja miatt gyakran emlegetik úgy, mint indiai ginzeng, noha ez az elnevezés téves, semmi köze a ginzenghez. Bogyós termése a cseresznyére hasonlít, ezért cseresznyének is szokták nevezni. Mivel nyugtató tulajdonságú, és megszüntetheti az alvászavarokat, az álombogyó nevet ugyancsak ráragasztották. A kivonat egyéb előnye, hogy fokozza a fizikai állóképességet, de szedése támogatja az agy működését. Ezek a tulajdonságai kiemelik más gyógynövények sorából.
Milyen hatóanyagok vannak benne?
Biológiailag aktív kémiai alkotóelemei az alkaloidok, növényi szteroidok és szaponinok. Az alkaloid witaszomin étvágy- és anyagcsere-növelő, nyugtató, nagyobb dózisban altatószer. A witanolid fertőtlenítő, gyulladásgátló, daganatellenes sajátossággal rendelkezik. A szteroid-glikozidok miatt e gyógynövény oldja a stresszt, és erősíti az immunrendszert. További hatóanyagai a szomniferin és szkopoletin, előbbi izomnyugtató, utóbbi kiváló görcsoldó. A benne lévő kolin biztosítja az idegrendszer és az izmok megfelelő működését, és a normális anyagcserét. Egy másik összetevője a rutin, amely erős antioxidánsként semlegesíti a szabad gyököket. Ezek gyengítik az immunrendszert, felelőssé tehetők az érrendszeri betegségek, a bőr öregedése, a rák, illetve a különböző gyulladások kialakulásáért. A rutin védelmet szolgáltat a vírusos és bakteriális fertőzésekkel szemben.
Klasszikus felhasználása
Gyökere tonizáló, vizelethajtó, zsírégető hatású, afrodiziákum, de használják a székrekedés, álmatlanság, reuma, köszvény, fekély, kólika és pattanások megszüntetésére. Levelei keserűek, láz, illetve fájdalmas duzzanatok esetén ajánlottak, míg a magok a paraziták kihajtására. Készülhet belőle tea.
A gyökérkivonat jótékony hatása a GABA utánzó képességének köszönhető. A GABA, más néven vajsav a központi idegrendszer legfontosabb neurotranszmittere, és kulcsfontosságú szerepet játszik az idegsejtek működésének szabályozásában. Számos tanulmányból az derült ki, hogy lelassítja, megállítja és visszafordítja az idegsejtek sorvadását, ezért felhasználható az Alzheimer-, Parkinson-, Huntington-kór és más neurodegeneratív betegségek kezelésére a betegség bármely szakaszában. Alkalmazható a hisztéria, továbbá a depresszió elleni harcban.
Számos tanulmány kimutatta, hogy csökkenti a vércukorszintet. Az egyik kémcsőben végzett vizsgálat alátámasztotta, hogy növeli az inzulin szekréciót. Skizofréniában szenvedő betegek négyhetes vizsgálata során a kutatók arra jutottak, hogy a kezeltek átlagos éhomi vércukorszintje 13,5 mg/dl-es csökkenést mutatott, szemben a placebóval kezelt betegek 4,5 mg/dl-ével.
Állatkísérletekben és kémcsövekben végzett vizsgálatok azt mutatták, hogy elősegíti az apoptózis indukálását, amely a rákos sejtek programozott halála. Fogyasztásával a rákos sejtek kevésbé ellenállóak az apoptózissal szemben.
Még több jótékony hatás
A Withania somnifera csökkenti a kortizolszintet. A kortizolt „stresszhormonnak” is nevezik, amit a mellékvesék termelnek a stresszre adott válaszként, valamint akkor, ha a vércukorszint túl alacsony. Egy krónikus stresszben szenvedő felnőttekkel végzett vizsgálatban azoknál, akik ashwagandát fogyasztottak, a kortizolszint szignifikánsan csökkent a kontrollcsoporthoz képest. A legnagyobb adagot szedőknél átlagosan 30 százalékkal. Egy másik, szintén krónikus stresszben szenvedő emberekkel végzett vizsgálatból kiderült, hogy az „álombogyót” szedőknél átlagosan 69 százalékkal mérséklődött a szorongás és az álmatlanság, szemben a placebo csoport 11 százalékával.
Az indiai cseresznye fokozhatja a tesztoszterontermelődést, így növelheti a férfiak termékenységét. Azon férfiaknál, akik ashwagandhát kaptak a stressz miatt, magasabb antioxidáns-szintet, jobb spermaminőséget tapasztaltak, emellett növekedett izomerőt. Azt is kimutatták, hogy növeli az izomtömeget, és csökkenti a testzsírt. Gyulladáscsökkentő hatásai mellett javíthatja a szív egészségét azáltal, hogy csökkenti a koleszterin- és trigliceridszintet.
A Withania somniferából előállított extraktum gátolja a gombák növekedését, emellett antibakteriális tulajdonságokkal rendelkezik. Alkalmazásával jól eredményeket értek el a tuberkulózist és szalmonellát okozó, valamint a methicillin-rezisztens Staphylococcus aureus (MRSA) baktériumokkal szemben. Hozzájárul az NK-sejtek (természetes ölősejtek) számának fokozott növekedéséhez, így valódi kincs az immunrendszerre nézve.
Bárki szedheti?
Noha az ashwaganda a legtöbb ember számára biztonságos, egyes emberek nem használhatják. Az autoimmun betegségben szenvedőknek kerülniük kell a növényt, hacsak az orvos nem engedélyezi. Ide tartoznak az olyan emberek, akiknél rheumatoid arthritis, lupus, Hashimoto-kór és 1-es típusú diabétesz áll fenn. Azoknak, akik a pajzsmirigy rendellenes működése miatt gyógyszereket kapnak, óvatosnak kell lenniük a szedésekor, mivel potenciálisan növeli a szerv által termelt hormon szintjét. A Withania somnifera nem ajánlott terhes és szoptató nőknek. Alkalmazása fokozza az altatók és feszültségoldó gyógyszerek hatását, ezekkel együtt ne alkalmazzuk!
Adagolása
Az adagok az egyéni igényektől függően eltérőek, de a napi 250-500 mg egy hónapon át szedve hatásosnak tűnik. A javasolt adagolása az étrend-kiegészítő típusától függ is. Az extraktumok hatékonyabbak, mint a nyers gyökér vagy por. Minden esetben kövessük a címkén szereplő utasításokat. A standardizált gyökérkivonatot általában 450–500 mg-os kapszulákban, napi egyszer vagy kétszer kell bevenni. Megfelelő életmóddal együtt alkalmazva két héten belül jótékonyan befolyásolja a szervezet működését, azonban az étrend-kiegészítő minősége jelentősen befolyásolja az eredményt. Magas koncentrációjú, teljes spektrumú kivonatra van szükség a legjobb hatás elérése érdekében.
Okozhat mellékhatásokat?
Fokozott mennyisében gyomorpanaszokat, hasmenést és hányást idézhet elő. Ritkán előfordulhatnak májproblémák. Kevés megbízható információ áll rendelkezésre azzal kapcsolatban, hogy a bőrön használva biztonságos-e az ashwagandha, vagy milyen mellékhatások fordulhatnak elő. Ha például a szorongás csökkentésének céljából szedi valaki, kevés a bizonyíték arra nézve, hogy mellékhatásként hízást okoz. Ez a probléma leginkább az antidepresszánsok kapcsán szokott előfordulni.
Források:
https://www.healthline.com/nutrition/12-proven-ashwagandha-benefits
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3252722/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3459457/
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1537189106000747