A szép haj növeli a magabiztosságot, a közérzetet, de állapota kiválóan tükrözi belső egészségünket is. Bármilyen típusú legyen is a hajunk – rövid, hosszú, göndör vagy egyenes – az egészséges hajkoronához elengedhetetlen a rendszeres hajápolás.
Ha a hajápolásról esik szó, a legtöbben a külső ápolásra gondolnak elsősorban. Legalább ennyire fontos azonban, hogy szervezetünket ellássuk a megfelelő vitaminokkal és ásványi anyagokkal, ezzel belülről is támogassuk a hajhagymák növekedését.
Az egészséges haj sűrű, rugalmas, fényes és selymes tapintású, ez némi odafigyeléssel és a hajtípusnak megfelelő ápolással bárki számára elérhető. Lássuk, mit tehetünk ennek eléréséhez!
A hajat károsító külső és belső tényezők
A száraz, töredezett haj nem csak esztétikai probléma. Ha a hajunk fakóvá, fénytelenné, szálkássá válik, az arra utal, hogy a szervezetünkben vagy a minket érő külső hatásokban valami nincs rendben, valami megváltozott. Ha megtaláljuk ennek kiváltó okát, célzott lépéseket tehetünk hajunk egészségének helyreállításáért.
Belső tényezők
- egyoldalú táplálkozás
- nem megfelelő tápanyagbevitel
- drasztikus fogyókúra
- a belső elválasztású mirigyek zavarai
- fertőző betegségek
- idegrendszeri zavarok
Külső tényezők
- nem megfelelő hajápoló termékek használata
- típusnak nem megfelelő hajápolás
- vegyi behatások: gyakori hajfestés, szőkítés, dauerolás
- UV sugárzás
- klóros víz
- forró levegő
- légkondicionáló
- alacsony páratartalom
- nagy hőingadozás
Hajápolás belsőleg
Az ápolt, egészséges haj előfeltétele a hajhagymák egészséges működése. Ha a hajhagymák nem kapnak elegendő tápanyagot, akkor nem tudnak megfelelően növekedni, a meglévő hajállomány gyengülni és ritkulni kezdhet. Hajunk egészségének megőrzéséhez szervezetünknek szüksége van vitaminokra, ásványi anyagokra, különböző nyomelemekre és fehérjékre is. A nem megfelelő táplálkozás, a kiegyensúlyozatlan étrend, a dehidratáltság bizony fejünk ékén is meglátszik.
A haj fehérjékből és aminosavakból áll, megfelelő táplálékra van szüksége ahhoz, hogy megfelelően növekedjen és megőrizze egészségét. Javasolt a sok friss zöldséget és gyümölcsöt tartalmazó étrend. Fogyasszunk gabonaféléket, olajos magvakat, tejtermékeket és tojást, kerüljük az adalékanyagokat tartalmazó félkész vagy készételeket. Igyunk nagyon sok folyadékot, hiszen a belső hidratálás kulcsfontosságú az egészséges haj szempontjából! A bevitt folyadék elsősorban szénsavmentes víz legyen, körülbelül napi három liter.
A legfontosabb hajápoló vitaminok és ásványi anyagok
Biotin (H-vitamin): a biotin gondoskodik a haj megfelelő szerkezetéről és fényességéről. Nagy szerepe van a zsír- és szénhidrát-anyagcsere szabályozásában, serkenti a keratin termelődést, ami a haj egyik fő alkotóeleme. A biotin elsősorban az olajos magvakban, a teljes kiőrlésű gabonafélékben és az állati belsőségekben található meg. Amennyiben a szükséges mennyiséget nem tudjuk pusztán táplálkozással bevinni, javasolt biotint is tartalmazó étrendkiegészítőt szedni.
B-vitaminok (B6, B12): a B-vitamin biztosítja a hajhagymák megfelelő anyagcseréjét. Ha a szervezet B-vitamin szintje csökken, hajhullás, hajtöredezettség jelentkezik. Kiváló B-vitamin forrás az élesztő, az olajos magvak, a hüvelyesek és a tojássárgája.
C-vitamin: általánosságban erősíti az immunrendszert, a vashiány miatt kialakult hajhullás kezelésében is segíthet a C vitaminban gazdag étrend. Növeli a haj ellenálló képességét, elősegíti a vas felszívódását.
A-vitamin: a haj növekedéséhez szükséges vitamin. Nagyon fontos, hogy szedését ne vigyük túlzásba, a túlzott bevitel e vitamin tekintetében legalább annyira káros lehet, mint a hiánya. A-vitamint tartalmaznak többek között a máj, a tejtermékek, a spenót, a brokkoli és a sárgarépa.
E-vitamin: kiváló antioxidáns, részt vesz a szervezet fehérje-, szénhidrát- és zsír anyagcseréjében, segíti a sejtek regenerációs folyamatát. Stimulálja a haj növekedését, megakadályozza a hajhullást. Fokozza a fejbőr vérkeringését, kiváló ellenszere a száraz hajnak. Az E-vitamin megtalálható többek között a növényi olajokban, a tojássárgájában, a leveles zöldségekben, a hüvelyesekben és a teljes kiőrlésű gabonaféléken.
Vas: a vas felelős a vérben lévő oxigén szállításáért, kiemelkedő szerepe van a sejtek energiaellátásának biztosításában. Hiányában a haj sérültté, töredezetté válik, valamint hajhullás is jelentkezhet. Vasban gazdag élelmiszerek a vörös húsok, tejtermékek, a sóska és a spenót.
Cink: nélkülözhetetlen a haj megfelelő anyagcseréjéhez, csökkent bevitele esetén hajunk vékonnyá válik, hullani kezd. Ha viszont emeljük a szintet, ez hamar eredményt hozhat, a haj gyorsan megerősödik és növekedésnek indul. Természetes forrásai a tojás, húsfélék, napraforgó és a tökmag.
Réz: a haj szerkezetének javításában játszik szerepet, hiányában a haj töredezetté válik, hajképzési zavarok is kialakulhatnak. A hüvelyesek, olajos magvak és az aszalt gyümölcsök min-mind remek forrásai a réznek.
Mit tehetünk még a szép hajért?
Helyes hajmosás
A faggyúmirigyek által termelt zsírt, az izzadságot, és az ezekre a levegőből rárakódó koszt hajmosással távolítjuk el. Ez hajtípustól függően heti egy-két alkalmat jelent, ennél gyakrabban nem érdemes mosni, mert ellenkező hatást érhetünk el vele, a fejbőr kiszáradásához vezethet. Válasszunk a hajtípusunknak megfelelő kímélő sampont, szinte minden gyártónak van többek között zsíros hajra, száraz hajra, és nagyobb igénybevételnek kitett (pl. festett, dauerolt) hajra kifejlesztett terméke. Lehetőleg SLS és szilikonmentes sampont vásároljunk. Az SLS erős zsíroldó vegyület amely felboríthatja a bőr természetes faggyútermelési mechanizmusát. A szilikon szintén káros, ugyanis hajmosás után is a hajon mara,d ezáltal megakadályozza a fontos tápanyagok és a szükséges nedvesség bejutását a hajszálakba, elnehezíti a hajat.
Kevés, körülbelül diónyi mennyiségű sampont használjunk, amit vízzel hígítva vigyünk fel a fejbőrre. Hacsak nem túlságosan szennyezett a haj, alkalmanként egyszeri hajmosás elegendő.
A hajmosáshoz használt víz ne legyen se hideg, se túl forró, használjunk kellemesen meleg vizet.
Hajmosás után javasolt balzsamot használni, ezt a hajtövekre ne, csak a hajvégekre vigyük fel. Balzsamokból kaphatóak kimosható és kimosást nem igénylő változatok is, ami közös bennük azonban, hogy védik a hajat a káros környezeti tényezőktől és a hőhatásoktól.
Kerüljük a hajszárítót és a hajsütővasat!
Ha van lehetőségünk rá, a legjobb, ha hajunkat a szabad levegőn hagyjuk megszáradni. A nedves hajat ne dörzsöljük a törölközővel, hanem óvatosan itassuk fel róla a nedvességet!
A hajszárító forró levegője károsítja a fejbőrt, a hajvasaló és a hajsütővas pedig a hajszálakat roncsolják, töredezetté teszik. Ha mégis ragaszkodunk ezek használatához, szerezzünk be speciális hővédő készítményt.
Hajolaj és masszázs
Különösen száraz fejbőrrel rendelkezőknek lehet érdemes kipróbálni a samponozás előtti olajos masszírozást. Vigyünk fel kis mennyiségű olajat a fejbőrre és gyengéden masszírozzuk bele, majd a szokásos módon mossunk hajat. Erre a célra használható a kókuszolaj, olívaolaj, mandulaolaj vagy a ricinusolaj is. Az olajban lévő tápanyagok és a masszírozás együttesen javítják a fejbőr vérkeringését, ellazítják az izmokat és táplálják a hajat. Az olajos masszírozás elősegíti a haj töredezettségének megszüntetését, és a haj növekedését is gyorsítja.
Kollagénpótlás
A kollagén a szervezetünkben leggyakrabban előforduló fehérje, egyfajta ragasztó, mely szerepet játszik a sejtek közötti tér felépítésében. A kollagén hajra, bőrre és körmökre gyakorolt hatása rendkívül jelentős, ez az anyag biztosítja rugalmasságukat, vitalitásukat. A kor előrehaladtával szervezetünk egyre kevesebb kollagént termel, táplálékkiegészítő formájában azonban pótolható a szükséges mennyiség, ezáltal megoldást jelenthet többek között olyan problémákra, mint a hajhullás vagy a korai őszülés.
Rendszeres hajvágás
A szálkás, töredezett hajvégektől való megszabadulás leghatékonyabb módja a gyakori, körülbelül 6-8 hetente végzett hajvágás. A közhiedelemmel ellentétben ettől a haj nem nő gyorsabban, de a hajtőtől a hajvégekig egészségesebb lesz.
Hajápolás nyáron
A nyári nagy melegben nem ugyanazok a hatások érik hajunkat, mint az év többi részében, ezért ezekben a hónapokban a helyes hajápolás szabályai is eltérnek a megszokottól.
Hajápolási tippek nyárra
Óvjuk a hajat a közvetlen napsugárzástól
Az erős UV sugárzás nem csak a bőrnek, hanem a hajnak is árt, kivonja a nedvességet a hajszálakból, melyek egy idő után szárazzá, törékennyé válnak. Az UV sugarak a hajban lévő pigmenteket is roncsolják, amitől a haj veszít a színéből, fakóvá, sprőddé válik.
A káros hatások csökkentése érdekében erős napsütésben védjük hajunkat kalappal vagy kendővel.
Enyhítsük a klóros víz ártalmait
A strandok, uszodák klóros vize – de ugyanígy a sós tengervíz is – szintén kedvezőtlenül hat a haj egészségére. Érdemes hajunkat úszósapkával védeni, valamint úszás előtt és után kondicionálót használni. Hatékony lehet még a vízbe lépés előtt benedvesíteni a hajat, az ugyanis így kevesebb klórt és sót lesz képes magába szívni.
Felejtsük el a hajsütővasat
Már azzal is sokat tehetünk hajunk védelmében, ha legalább a nyári hónapokban kerüljük a meleglevegős formázók, hajszárító, hajvasaló használatát. A meleg levegőn gyorsan megszárad a haj, és a fejbőr, ráadásul míg nedves a hajunk, a hőséget is könnyebben elviseljük.
Hidratáljunk
Kánikulában még fontosabb a haj külső és belső hidratálása. Igyunk legalább három liter folyadékot naponta, külsőleg pedig olajokkal, hajvédő készítményekkel biztosítsuk a nedvesség megtartását.
Ne használjuk a megszokott hajformázó készítményeket
A hajhabok, hajlakkok és egyéb fixáló termékek a meleg, a napsütés és az izzadás hatására nehezen eltávolítható bevonatot képeznek a hajszálakon, a haj összetapad, elnehezül, ragacsossá válik. Igyekezzünk kerülni ezek használatát, legalább napközben.
Házi hajpakolások
Az otthoni hajápolás fontos részét képezik a különböző, természetes alapanyagokból készült hajpakolások. Néhány perc alatt, a konyhában is megtalálható alapanyagok összekeverésével vitamindús, tápláló pakolást készíthetünk bármely hajtípus számára.
Hajpakolások száraz, fénytelen hajra
Az alábbi pakolások csodát tesznek a fakó, fényét vesztett hajjal, és a száraz fejbőrnek is enyhülést nyújtanak. Nedves hajra vigyük fel őket, hagyjuk hatni a megadott ideig, majd mossunk hajat.
Tojásos-mézes pakolás
Egy tojást keverjünk össze egy teáskanál mézzel és egy evőkanál almaecettel, majd vigyük fel a hajra. Hagyjuk rajta 30-60 percig, majd alaposan mossuk ki. Kiváló, tápláló pakolás nagyon száraz hajra.
Banános-mézes pakolás
Törjünk össze egy érett banánt, majd keverjünk hozzá egy-két evőkanál mézet. 20-30 percig hagyjuk a hajon, majd langyos vízzel öblítsük le. A méz belülről táplálja a hajszálakat, a banán pedig védőréteget képez rajtuk, így ellenállóbbá válnak a külső hatások ellen.
Pakolás zsíros hajra
Két tojásfehérjét verjünk kemény habbá, majd morzsoljunk bele 1 dkg élesztőt, és adjuk hozzá egy fél citrom levét. Az elkészült habot finoman masszírozzunk a hajunkba és a fejbőrünkbe, 20-30 perc eltelte után mossuk le.
Hajpakolás töredezett, károsodott hajra
Egy fél avokádót villával törjünk össze, adjunk hozzá egy tojást, egy evőkanál mézet és egy evőkanál olívaolajat. Keverjük krémesre, majd a hajtőtől kezdve vigyük fel a haj teljes hosszára. Körülbelül 20 perc elteltével öblítsük ki.
Főzetek korpás hajra
Kamillás-teafás főzet
Két csésze langyos kamillateához adjunk két evőkanál mézet, két csepp teafaolajat, és öntsük a keveréket a fejbőrre. Csavarjuk a hajat törölközőbe, 10 perc hatóidő után mossuk le.
Csalános öblítés
Egyszerűen főzzünk le egy adag csalánteát, hűtsük langyosra, és hajmosás után öblítsük át vele a hajat. Ezt a főzetet nem szükséges kimosni a hajból.
Ha nem törődünk megfelelően a hajunkkal, az – rövidebb vagy hosszabb idő után – de bizonyosan meglátszik rajta. Kialakulhat korpásodás, hajszárazság, hajhullás, a haj elvesztheti fényét, vitalitását. Az egészséges hajkorona eléréséhez és megtartásához külső ápolásra és belső harmóniára egyaránt szükség van. Próbáljunk hajtípusunknak és életstílusunknak megfelelő hajápolási rutint kialakítani, és figyeljük hajunk változásait! Ha a jó hajápolási szokások ellenére túlzott hajhullást vagy károsodást tapasztalunk, javasolt orvoshoz fordulni az okok feltárásához!
Források:
https://www.aad.org/public/everyday-care/hair-scalp-care/hair/healthy-hair-tips
https://www.webbeteg.hu/cikkek/szepsegapolas/11109/vitamindus-taplalkozassal-a-szep-hajert