Ha te is rádöbbentél arra, hogy vegánnak vagy vegetáriánusnak lenni nem valami divathóbort, hanem egy olyan életforma, amelyből hosszú távon profitálsz, és olyan fehérjeforrást keresel, ami az edzés mellett is megfelel a szervezeted igényeinek, legyen a konyhádban vegán fehérjepor.
Mindenki tudja, hogy szervezetünk ideális működéséhez elengedhetetlen az egészséges táplálkozás, amit nemcsak azzal jellemezhetjük, hogy miből eszünk többet, hanem azzal is, hogy minek a fogyasztását csökkentjük. Ezek egyike a hús, amelynek alternatívája a magas biológiai hasznosulású vegán fehérjepor.
Húsmentes étrend a jobb sportteljesítményért
A szénhidrátokkal és a zsírokkal ellentétben a szervezet szinte egyáltalán nem raktározza el a fehérjéket, a meglévő mennyiséget folyamatos felhasználja, illetve szintetizálja. Bizonyos körülmények között (például növekedés, kiadós edzés, az izom sérüléseinek regenerációja) ezek a folyamatok felgyorsulnak. De nem mindegy, hogyan pótoljuk a hiányzó mennyiséget. Vannak ugyanis olyan élelmiszerek, például az állati fehérjék, amelyek nemcsak egészségtelenek, de a sportteljesítményt is visszavetik. A vegán étrenden élő sportolók (többek között Lewis Hamilton és Venus Williams) jól tudják ezt, és gyakran hangsúlyozzák, hogy a növényi táplálkozásnak köszönhetően nőtt meg az energiájuk, versenyhelyzetben pedig kiemelkedően teljesítenek. Ha szeretnéd, te is követheted a példájukat, ehhez elég, ha a vegán fehérjék fogyasztását részesíted előnyben. A húsmentes, sportolóknak kifejlesztett étrend ugyanis szorgalmazza a magas fehérjetartalmú kendermaglisztből, kölesből, borsóból, tökmagból és chia magból készült ételeket. A felsoroltakat, vagy azok keverékét a vegán fehérjeporok tartalmazzák.
Miért olyan egészséges a vegán fehérje?
Az elmúlt időszakban egyre több kutatást hajtottak végre a vegán fehérjeporok hatékonyságát vizsgálva. Úgy találták, hogy a borsóprotein kimagaslóan gazdag elágazó szénláncú aminosavakban (BCAA), izoleucinban, leucinban és valinban, ezek mindegyike támogatja az izomépítést. A vizsgálatok szerint az izomnövelés terén a borsófehérje ugyanolyan hatékony, mint a jóval nehezebben emészthető tejsavófehérje. A borsóprotein jó a teltségérzés gyors kiváltására, elnyomja az éhséget, tehát a fogyókúrában is jó hasznát veheted. És más pozitív hatása van: nagy mennyiségű arginin nevű aminosavat tartalmaz, amely csökkenti a magas vérnyomást. De a többi növényi fehérjepor is rendkívül egészséges, és támogat téged az edzésben. A kenderből előállított fehérjepor tirozinban és L-argininben gazdag, de felelhető benne lizin, metionin és triptofán is. Utóbbinak fontos szerepe van két hormon, a melatonin és a szerotonin termelésében.
A barna rizsből készült fehérjepor L-arginint, luteint, ciszteint és leucint tartalmaz, míg a szójafehérje glutamin és L-arginin tartalma számottevő. A szójában lévő izoflavonok fitoösztrogén hatásúak, ezért a változókorban lévő, az ösztrogénszint csökkenésétől szenvedő nők számára különösen ajánlott a szójafehérje. Azt is kimutatták, hogy a szójából készült protein csökkenti a prosztatarák kockázatát, a magas koleszterinszintet, illetve a szívbetegségek kockázatát.
A szívvédő kendermag fogyasztásával a szükséges napi fehérje mennyiség ötödéhez juthatsz hozzá, húszféle aminosavat tudhat magáénak, beleértve az összes esszenciális aminosavat.
További érvek a növényi proteinpor mellett
A vegán fehérjepor értékes tápanyagok sokaságát rejti magában, és akkor is alkalmas a szervezeted fehérjeigényének fedezésére, ha napi szinten sportolsz. A legtöbb vegán proteinészítmény különböző növényi fehérjék keverékét tartalmazza, ily módon a nélkülözhetetlen aminosavak mindegyikéhez hozzájuthatsz. További előnye, hogy az állati fehérjeporokkal szemben, a vegán protein nem idéz elő puffadást, hasmenést és gyomorpanaszokat, biohasznosulása pedig messze felülmúlja az állati fehérjékét.
Próbáld ki a GMO- és gluténmentes bio banános vegán fehérjeport, vagy a bio vaníliás vegán fehérjeport, és készíts belőle egy tápanyagokban gazdag, az edzésed és a fogyókúrád egyaránt támogató smoothie-t. Növényi tejbe keverve használhatod az étrended kiegészítésére, így biztosítva azokat az aminosavakat, amik a szervezeted egészséges működéséhez nélkülözhetetlenek. A fehérjedús, acai bogyóval elkevert turmix csökkenti az étvágyad, könnyen és gyorsan emészthető, felgyorsítja az anyagcseréd, és segítőtársad lehet a zsírégetésben, ezzel járulva hozzá az ideális testsúly eléréshez és megtartásához. Amennyiben kockás hasra vágysz, fogyaszd rendszeresen a kiemelkedő növényi fehérjetartalommal bíró vegán izom plusz csomag szuperélelmiszereit, ha pedig komolyan veszed a fogyókúrás céljaidat, hívd segítségül a vegán diéta csomagot.
Forrás:
https://www.healthline.com/nutrition/best-vegan-protein-powder