• Ingyenes szállítás 15 000 Ft felett

Premenstruációs szindróma

Premenstruációs szindróma: mit lehet tenni a tünetek ellen?

Premenstruációs szindróma: mit lehet tenni a tünetek ellen?

Premenstruációs szindróma: mit lehet tenni a tünetek ellen? 1024 678 SuperGreens®

A premenstruációs szindróma (PMS) a jelek és tünetek széles skálájával rendelkezik, beleértve a hangulatváltozásokat, az érzékeny melleket, az étvágy megváltozását, a fáradtságot, az ingerlékenységet és a depressziót. Becslések szerint négy menstruáló nőből háromnál jelentkezik.

Szervezetünk normál működésében a hormonok kulcsszerepet töltenek be, ezek a hangulatunkat is befolyásolják. Emiatt, a menstruációt megelőző napokban nemcsak testi, hanem lelki változások is bekövetkezhetnek. Sok nő nehezen éli meg ezt az időszakot, ezért fontos a premenstruációs szindróma tüneteinek kezelése.

Tünetek

A premenstruációs szindróma lehetséges tüneteinek listája rendkívül hosszú, de a legtöbb nő csak néhányat tapasztal az alábbiak közül:

  • feszültség vagy szorongás,
  • depressziós hangulat,
  • sírás,
  • hangulatingadozások, ingerlékenység vagy harag,
  • az étvágy megváltozása,
  • elalvási probléma (álmatlanság),
  • szociális visszahúzódás,
  • koncentrációs nehézségek,
  • a libidó megváltozása,
  • ízületi- vagy izomfájdalom,
  • fejfájás,
  • hányinger,
  • fáradtság,
  • a folyadékretencióval kapcsolatos súlygyarapodás,
  • haspuffadás,
  • emlőérzékenység,
  • alhasi fájdalom,
  • pattanások megjelenése,
  • székrekedés vagy hasmenés,
  • alkoholintolerncia.

Egyesek számára a fizikai fájdalom és az érzelmi stressz elég súlyos ahhoz, hogy befolyásolja a mindennapi életüket, szerencsére a tünetek a legtöbb nőnél általában a menstruáció kezdete után négy napon belül megszűnnek. A premenstruációs szindrómában szenvedő nők egy részének azonban sokkal súlyosabb panaszai vannak. A PMS ezen formáját premenstruációs diszforikus rendellenességnek (PMDD) nevezik. Meggátolhatja az érintetteket a napi tevékenységek és a munka elvégzésében. Általában orvosi kezelést igényel.

Figyelem! Bizonyos állapotok hasonlíthatnak a PMS-hez beleértve a krónikus fáradtság szindrómát, a pajzsmirigy betegségeit és a hangulati rendellenességeket, például a depressziót és a szorongást.

Mi okozza?

A PMS pontos oka nem világos, de tudjuk, hogy az ösztrogén és a progeszteron szintje csökken a menstruációt megelőző héten. Sok orvos úgy véli, hogy a hormonszint ezen változásai idézik elő a PMS tüneteit. Az agyban termelődő kémiai anyagok változása, vagy bizonyos vitaminok és ásványi anyagok hiánya, szintén szerepet játszhat benne.

  • Hormonváltozás. A premenstruációs szindróma jelei és tünetei a hormonális ingadozásokkal megváltoznak, a terhességgel és menopauzával pedig megszűnnek.
  • Kémiai változások az agyban. A szerotoninszint változásairól úgy gondolják, hogy döntő szerepet játszik a hangulatingadozásban és előidézheti a PMS tüneteit. Elégtelen mennyisége hozzájárulhat a menstruáció előtti depresszióhoz, fáradtsághoz, étvágynövekedéshez és alvási problémákhoz.
  • Depresszió. Néhány súlyos premenstruációs szindrómában szenvedő nőnél diagnosztizálatlan depresszió áll fenn, ám ez az állapot önmagában nem minden tünetért felelős.

A szakemberek úgy gondolják, hogy lehetnek lelki okai. Azoknál a nőknél jelentkeznek súlyosabb PMS-hez kapcsolódó tünetek, akiknek problémájuk van a nőiességükkel, vagy a havi ciklus elfogadásával.

Tünetek kezelése

Senkinek sem kell belenyugodnia abba, hogy ezek a problémák befolyásolják az életét. Különféle módszerek és az életmód megváltoztatása a legjobb módja a premenstruációs szindróma tüneteinek csökkentésének. Mivel a kutatók úgy gondolják, hogy a legtöbb premenstruációs probléma az ösztrogén és a progeszteron egyensúlyhiányából fakad, számos kezelés célja ennek az egyensúlynak a helyreállítása. Ilyen a természetes progeszteronkrém, ami a menstruáció előtt naponta alkalmazható a belső combra vagy az alhasra kenve.

Természetes gyógymódok a PMS ellen

A PMS tüneteit több tényező befolyásolhatja. Ezek közé sorolható a táplálkozás, bizonyos nyomelemek és vitaminok hiánya, továbbá az életmód. Ügyelni kell arra, hogy mit és mennyit eszünk. A legrosszabb, amit tehetünk, ha finomított olajokat, magas cukortartalmú ételeket, szójából készült termékeket, koffeint és alkoholt fogyasztunk. Ezek mind szerepet játszanak a normálistól eltérő hormontermelődésben. Cseréljük le őket friss zöldségekre és gyümölcsökre, omega-3 zsírsavakra és hagyjuk el a vízvisszatartást fokozó sót. Természetes vízhajtóként hat, és enyhíti az ödémát a banán, édeskömény, paradicsom, zeller, vízitorma és a citrusfélék. A női szervezetet támogató vitaminok és ásványi anyagok a következők: B-, C- és E-vitamin, kalcium és magnézium. A B6-vitamin részt vesz a neurotranszmitterek termelésében, amelyek nagy szerepet játszanak a hangulat szabályozásában.[1.]

Bizonyos zsírsavak, például a gamma- és az alfa-linolsav gyulladáscsökkentő hatásúak, és segíthetnek a PMS tüneteinek leküzdésében. A gamma-linolsav megtalálható a ligetszépeolajban, amelyet régóta használnak PMS ellen.[2.]

Gyógynövények

Bár némi vita merül fel annak kapcsán, hogy a gyógynövények valóban képesek-e befolyásolni a PMS-t, az eddigi vizsgálatok eredményei bíztatóak. Számos gyógynövény közül válogathatunk. Ezek mindegyike támogatja a hormonháztartás egyensúlyát, csökkenti a mellfeszülést, a puffadást és az ödémásodást. Javasolt a benedek- és gyermekláncfű. Igyunk jamgyökérből készült teát, vagy a kankalin és a kender főzetét. Ödéma ellen több olyan természetes vízhajtó gyógynövény létezik, amely segít helyreállítani a vízháztartás egyensúlyát, beleértve a mezei zsurlót, a nagy csalánlevelet, a zöld teát és az aranyvesszőfüvet.

Egy 2009-es klinikai tanulmány értékelte a PMS tüneteinek gingko bilovával történő kezelését. A kutatók azt találták, hogy 40 mg-os tabletták napi háromszori bevétele csökkentette mind a fizikai, mind a pszichés tünetek súlyosságát a vizsgált nőknél.[3.]

Sokan úgy vélik, hogy az orbáncfű a vényköteles antidepresszánsok gyógynövényes alternatívája. A szerotonint és a noradrenalint befolyásolja, két olyan neurotranszmittert, amelyek hatást gyakorolnak a hangulatra.[4]

A citromfű teát természetes gyógymódként használják a menstruációs görcsök, puffadás és hőhullámok ellen. Nincs külön kutatás a citromfűről és a PMS-ről, de elméletileg gyomornyugtató és gyulladáscsökkentő tulajdonságai segíthetnek.[5.]

Úgy tűnik, hogy a barátcserje számos előnnyel jár a PMS-ben szenvedők számára. Egy 2013-as, a korábbi klinikai vizsgálatok szisztematikus áttekintését szolgáló tanulmány azt sugallja, hogy a gyógynövény kivonatának alkalmazása a tünetek csökkentését okozta. [6.]

Kalcium

A PMS tüneteit mutató nők gyakran nem jutnak elegendő kalciumhoz az étrendjükből. A kalciumszint a menstruációs ciklus alatt is változhat. Egy 2017-es klinikai vizsgálat úgy találta, hogy a kalcium-kiegészítők enyhítették a premenstruációs szindróma bizonyos tüneteit, például a puffadást és a fáradtságot. Sőt, arra a következtetésre jutottak, hogy a kalciumpótlás hatékonyan mérsékli a pszichés tüneteket, beleértve a szomorúságot, hangulatváltozásokat és szorongást. [7.]

A nem elegendő és rossz minőségű alvás hátráltatja a hormonok megfelelő termelődését, ezért fontos a napi 8 órás, zavartalan éjszakai pihenés.  Aki hisz benne, annak érdemes a homeopátiás szerekhez fordulni, léteznek kimondottan a premenstruációs tünetek kezelésére való készítmények.

A rendszeres aerob testmozgás, például a gyors séta, a kocogás, az úszás vagy a kerékpározás felszabadítja az endorfint, a dopamint és a szerotonint. Azokat a kémiai hírvivőket, amelyek javíthatják a hangulatot.

Bizonyos illóolajok segítenek egyensúlyban tartani a hormonokat, csökkenthetik a görcsöket és a fájdalmat. Ezek közé sorolható a muskotályzsálya-, ciprus-, geránium- és eukaliptuszolaj.

Gyógyszeres terápia

A menstruáció előtt, vagy annak kezdetén indokolt lehet a nem szteroid gyulladáscsökkentők (NSAID) szedése, amelyek enyhíthetik a görcsöket és a fájdalmat.

Amikor a testmozgás és a sóbevitel korlátozása nem elegendő a vízvisszatartás okozta súlygyarapodás, duzzanat és ödéma csökkentéséhez, a vízhajtók szedése megszabadíthat a felesleges folyadéktól.

A hormonális fogamzásgátlók megakadályozzák az ovulációt, és enyhítik a premenstruációs szindrómával járó panaszokat.

Az antidepresszánsok (szelektív szerotoninvisszavétel-gátlók ) használata a PMS-ben szenvedő nők esetében a menstruáció kezdete előtti két hétre korlátozódhat.

Sok kiegészítés idővel hatékonyabbá válik, ezért ne keseredjünk el, ha nem tapasztalunk azonnali eredményt. Előfordulhat, hogy csak 3-6 hónap után fejtik ki hatásukat. De ne feledjük, hogy a természetes gyógymódok nem feltétlenül ártalmatlanok, ezért az alkalmazásuk előtt kérdezzük meg az orvosunkat.

Források:

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/premenstrual-syndrome/symptoms-causes/syc-20376780

https://www.healthline.com/health/pms-mood-swings

https://www.healthline.com/health/womens-health/menstrual-cramp-remedies

https://www.verywellhealth.com/natural-remedies-for-premenstrual-syndrome-pms-88420

  1. https://www.aafp.org/afp/2016/0801/p236.htm
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3033240/
  3. https://www.liebertpub.com/doi/abs/10.1089/acm.2008.0493
  4. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20155996/
  5. https://www.healthline.com/health/food-nutrition/lemongrass-tea#pms
  6. https://www.thieme-connect.com/products/ejournals/html/10.1055/s-0032-1327831
  7. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5313351/