• Ingyenes szállítás 15 000 Ft felett

1200 kalóriás diéta

1200 kalóriás diéta: Segít, hogy formába lendüljünk tavaszra

1200 kalóriás diéta: Segít, hogy formába lendüljünk tavaszra

1200 kalóriás diéta: Segít, hogy formába lendüljünk tavaszra 1024 683 SuperGreens®

Miért olyan különleges az 1200 kalóriás diéta? Nos, a legtöbbünk számára ez kevesebb kalóriát jelent, mint amennyit a hétköznapok során elfogyasztunk, viszont a segítségével  anélkül fogyhatunk le, hogy az az egészségünkre nézve káros lenne.

Amikor a fogyásról van szó, úgy tűnik, az 1200 egy mágikus szám. Gyakorlatilag minden súlycsökkentéssel foglalkozó weboldalon található legalább egy 1200 kalóriából álló étrend. Okkal, hiszen minden nap 18.000 ember keres rá a világhálón az „1200 kalóriás diéta” kifejezésre. Bár a módszer nagyon népszerű, csak pár hétre szól és nem szabad életmódnak tekinteni.

 

Nem az éhezésről szól

Testünknek bizonyos mennyiségű energiára van szüksége a különféle funkciók fenntartása érdekében. Ez az energia a táplálkozás révén valósul meg. A népszerű 1200 kalóriás diéta korlátozza a bevitt kalóriákat, ennek következtében a tárolt zsírokat égeti el a szervezet, és bekövetkezik a fogyás. A súlyvesztés mellett alapvetően a cél az, hogy biztosítsuk szervezetünk számára azt a minimális tápanyagszükségletet, amely elegendő az egészség fenntartásához. Az étrendnek komplex szénhidrátokat, elegendő fehérjét, vitamint és ásványi anyagokat tanácsos tartalmaznia. Az összetett szénhidrátok azért fontosak, mert hosszú időre eltelítenek, és így nem fogjuk állandóan éhesnek érezni magunkat. Ne erőltessük a szénhidrát figyelmen kívül hagyását. A fogyás nulla szénhidráttartalmú étrenddel sosem egészséges!

 

Mennyi kalóriát igénylünk egy nap?

Napi 1200 kalória esetén a legtöbben fogynak, a módszer heti 0,5-1 kilogramm leadásához segíthet hozzá.  De mi a helyzet akkor, ha nem diétázunk? Honnan tudhatjuk, hogy mennyi t ajánlatos ennünk? Annak pontosabb becsléséhez, hogy hány kalóriát kívánatos bevinnünk amiatt, hogy a testtömegünket megőrizzük, szorozzuk meg a jelenlegi súlyunkat 12-vel. Az életkor, a nem, az aktivitási szint, illetve a testméret szintén befolyásolja az elfogyasztott kalóriák számát. Egy átlagos felnőttnek naponta 1600–3000 kalóriára van szüksége. A nőknek kb. 2000 kalóriát ajánlatos elfogyasztaniuk, és 1500 kalóriát akkor, ha egy kiló fogynának hetente. Egy átlagos férfi 2500 kalóriát éget el egy nap és 2000 kell neki akkor, ha hetente 0,5-1 kilót fogyna.

Az energiaszükséglet azonban még számos tényezőtől függ.  Ha enyhén aktív életmódot folytatunk, nőként szorozzuk meg a súlyunkat 16-al, férfiként pedig 17-el. Közepesen aktív életmód során ez a szorzó 17-re és 19-re nő, míg erősen aktív életmód esetén (ha pl. nagy intenzitású erőedzést, vagy csapatsportot folytatunk, hetente legalább ötször nagy távokat futunk) 20-ra és 23-ra változik a szorzó. Miután nagyjából meghatároztuk, hány kalóriát jaavsolt elfogyasztanunk a testsúlyunk megtartása érdekében, vonjunk le 250-500-at ebből a számból. Ha ennyivel kevesebbet eszünk, biztos, hogy súlyt fogunk veszíteni. Ha azonban többet szeretnék leadni, akkor ezt a mennyiséget 500 kalóriával is csökkenthetjük.

 

Biztonságos?

Tartsuk szem előtt, hogy a nagyobb testsúlyú embereknek, férfiaknak, aktív életet élőknek, szoptató vagy terhes nőknek, illetve azoknak, akiknek bizonyos betegségeik vannak, általában több kalóriára van szükségük. Azoknak az embereknek, akiknek kisebb az energiaigényük az 1200 kalóriatartalmú étrend általában biztonságos és potenciálisan hatékony. Néhány ember számára azonban az 1200 kalória túl kevés, és alultápláltságot okozhat, viszont előnyös lehet a túlsúlyosak vagy elhízottak számára. Terhes és szoptató nők, betegek ne próbálják ki a módszert!

 

Kisebb testsúly, kevesebb kalória

Fontos megjegyezni, hogy ahogy tovább haladunk a célsúlyunk felé, rendszeresen meg kell ismételnünk a kalóriaigényünk kiszámítását. Minél kevesebb ugyanis a súlyunk, annál kevesebb energiára van szükségünk naponta. Tehát, az 1500 kalóriatartalmú étrend, amely a korábbiakban elősegítette 2-3 kiló leadását, lehet, hogy már kevésbé hatásos, így a továbbiakban inkább az 1200 kalóriás diétát kell követnünk ahhoz, hogy le tudjuk dobni a következő pár kilót. Ez tulajdonképpen egy korlátozó étrend. Néhány hét kalóriamegvonás után növeljük a kalóriabevitelt, hogy ne szabotáljuk az anyagcserénket. Ez nem azt jelenti, hogy térjünk vissza a régi szokásokhoz, mondjuk a napi 2000 kalória elfogyasztásához, inkább azt, hogy hetente kb. 100 kalóriával együnk többet.

 

Mit együnk?

A legnagyobb kihívás, amellyel 1200 kalóriás étrend során szembesülhetünk az éhség, amely alááshatja az elszántságunkat. Az éhség leküzdésének egyik módja, hogy ne csak háromszor étkezzünk naponta, hanem akár az étkezések között is. Együnk olyan ételeket, mint a magas víztartalmú saláták, zöldségek, levesek és gyümölcsök, például görögdinnye vagy grépfrút, amelyek növelhetik a teltségérzetet. Fontos, hogy vonjuk be a főbb élelmiszercsoportokat a diétába, hogy a kalóriamegvonás ne okozzon kimerültséget. Az étrendnek tartalmaznia kell komplex szénhidrátokat és fehérjéket, így elegendő energiát biztosít. Legyenek benne nem keményítőtartalmú gyümölcsök és zöldségek. A feldolgozott élelmiszereket kerüljük, nemcsak a fogyás, hanem az egészségünk megőrzése érdekében. Olyan tartósítószereket, hozzáadott zsírokat és sókat tartalmaznak, amik rombolják az egészséget, ráadásul megnehezítik a fogyást.

Csökkentik az étvágyat a magas fehérjetartalmú növények. Ilyen a brokkoli, a kelbimbó, a spenót, illetve a tápanyagdús fodros kel. Kifejezetten javasolt az omega-3 és omega-6 telítetlen zsírsavakkal teli szívbarát kendermag, amiben szintén sok a fehérje Az chiamag  a kendermaghoz hasonlóan magas rosttartalommal rendelkezik, ami egyrészt megkönnyíti az emésztést, másrész a rostok eltelítenek és kordában tartják a vércukorszintet.   A gluténmentes  quinoa ugyancsak első rangú fehérjeforrás. Igyunk szuperélelmiszerekből készített fehérjeturmixot, ma már számos növényi fehérjepor közül válogathatunk.

Bár a folyadékfogyasztás nem fogja megszüntetni az éhségérzetet, fontos részét képezi a diétának. Az emberek gyakran azért esznek, mert szomjasak, nem pedig éhesek. Először igyunk, majd várjunk néhány percet, és egyedül akkor étkezzünk, ha még mindig éhesnek érezzük magunkat.

 

Javasolt 1200 kalóriás menü

 

 

Reggeli

  • 2 szelet friss mangó
  • 1 kemény főtt tojás
  • 1/2 teljes kiőrlésű bagel vagy 1/2 csésze édesítetlen zabliszt

 

Ebéd

  • 2 csésze saláta avokádóval, sárgarépával, paradicsommal és leveles zöldekkel, balzsamecettel ízesítve
  • 1/2 csésze feketebab leves
  • 1/4 csésze édesítetlen görög joghurtot, amit hozzáadhatunk a leveshez
  • 1 kukorica tortilla

 

Vacsora

  • 1-2 csésze párolt spenót vagy kelkáposzta ázsiai mustárral és rizsecettel ízesítve
  • 1 vékony szelet lazac (kb. 10 deka)
  • 1/2 csésze miso leves
  • 3/4 csésze barna rizs

 

Snack

Élvezzük ezeket az ételeket a nap folyamán az étkezések között:

  • 1/2 sült alma 1/2 teáskanál cukorral és fahéjjal
  • 1/2 csésze áfonya vagy málna
  • 3-4 szem dió
  • 1 szelet alacsony zsírtartalmú sajt
  • 2 csésze pattogatott kukorica

Kerülhet az étrendünkbe sovány natúr joghurt, grillezett csirkemell, csirkemell sonka, teljes kiőrlésű barna kenyér, pár szem mandula, esetleg egy pohár cukormentes gyümölcslé. A reggeli, tízórai, ebéd, uzsonna és vacsora során kerüljön terítékre friss saláta, zsírszegény felvágott, alacsony kalóriás tejtermék, diétás müzli szelet, főtt tojás, vagy light gyümölcsjoghurt. Kérhetjük dietetikus segítségét, aki személyre szabott menüt állít össze.

Fontos! Az 1200 kalóriás étrend nem fog működni azoknál, akik a diétával párhuzamosan szigorú edzésbe kezdenek.

 

Hogyan lehet leadni a hasi zsírt?

Noha az étrend segíthet megszabadulni a zsírpárnáktól, a hasi zsírtól megválni sokkal nehezebb. Annak érdekében, hogy sikerüljön, együnk sok vízben oldható rostot. Kerüljük a transzzsírokat tartalmazó élelmiszereket. Ne igyunk túl sok alkoholt. Kövessünk magas fehérjetartalmú étrendet. Csökkentsük a stressz t. Ne fogyasszunk sok cukros ételt. Végezzünk aerob típusú testmozgást (kardió jellegűt) a szénhidrátok, különösen a finomított szénhidrátok csökkentése mellett. Cseréljük le a főzéshez használt zsírt kókuszdióolajra. Segít az ellenállással végzett edzés (súlyzózás).

Egyes kutatások szerint az alacsony kalóriatartalmú étrend a fogyáson kívül további egészségügyi előnyöket kínál. A Nemzeti Egészségügyi Intézet (National Institutes of Health) megjegyzi, hogy állatkísérletekben az alacsony kalóriatartalmú étrend elősegítette az állatok hosszabb életét, és csökkentette a betegségek, például a rák kockázatát.

  • FitForm Fibre